Dünden Bugüne En İyi 8 Rus Filmi

dunden-bugune-en-iyi-8-rus-filmi-90398

Rus savaş filmleri Rus yapımları içerisinde genel kitle tarafından çok beğenilen filmler bulunuyor. Gelmiş geçmiş en iyi 8 tane filmi sizler için derledik.

Rus savaş filmleri Sinema dünyası başarıları ile ün salmış binlerce filmi ağırlamaktadır. Geçmişten günümüze pek çok film gösterime girmiştir. Konu olarak da birbirinden farklı olan bu filmler, belli aralıklarda ve tarihlerde izleyicilerin beğenisine sunulmuştur.

Dünya sinemasında adından söz ettiren filmlerin listesini çıkarsak uzayıp gider. Yüzlerce ülkenin sinemaya uyarladığı filmler de farklı ülkelerden milyonlarca izleyiciye hitap etmektedir. Rus filmleri de bunların arasında görebileceğimiz filmlerdendir.

Dünya sineması deyince akla gelen ülkelerden biri de Rusya olmaktadır. Rus sineması birbirinden farklı filmleri ile izleyicilerine sinema keyfini yaşatmaktadır.

Rus savaş filmleri

Savaş, bilim kurgu, aşk, dram, komedi gibi birbirinden farklı konularda yapılmış filmler Rus sinemasını zenginleştirmektedir. En iyi Rus filmleri listesine eklediğimiz aşağıdaki filmler ülkemizde de geniş izleyici kitlesine sahiptir.

T-34 Filmi

Rus savaş filmleri

Rus filmleri dram türünde izleyebileceğiniz bu yapım, 2018’de vizyona girmiştir. Tarihi bir konuyu ele alan filmde 2. Dünya Savaşı zamanları anlatılıyor. T-34 isimli bir tanka sahip olan Rus ordusunun mücadeleleri anlatılıyor.

Yönetmen koltuğunda ise filmin yazarı olarak görebileceğiniz Alexander Sidirov oturuyor. Başrolde ise Alexander Petrov bulunuyor. Filmi izlerken seyircinin savaş sahnelerini adeta gerçekte yaşıyormuş gibi hissetmeleri de filme olan ilgiyi ve beğeniyi dha da artırıyor.

The Student Filmi

Rus savaş filmleri

2016 yapımı bu film, dram konulu Rus filmleri arasında yer alıyor. Marius von Mayenburg’un Martyrer eseri temel alınarak çekilmiş bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Yönetmenliğini Kiril Serebrennikov’un yaptığı bu filmde konu olarak bir gencin yaşadığı hayatı sorgulaması işleniyor. Hayatını kuşku duyarak geçiren Veniamin, etrafındaki insanlarla iletişim kopukluğu yaşamaya başlıyor. Ancak onu anlayan bir kişi var. O da biyoloji öğretmeni olan Elena’dır.

Bitva za Sevastopol Filmi

2015 yapımı olarak karşımıza çıkan bu film, Rus filmleri savaş kategorisinde yer alabilecek yapımlardan bir tanesi. 2. Dünya Savaşı’nı konu olarak alan filmde savaş kahramanı olan Lyudmila Pavlichenko’nun hayat hikayesine yer veriliyor.

Savaş esnasında oldukça başarılı bir keskin nişancı olarak görev yapan bu kahraman tek başına yüzlerce Alman askerini de öldürüyor. Biyografik bir film olarak izleyicileriyle buluşan filmin Türkçe adı ise “Sivastopol İçin Savaş”tır.

 Voditel dyla Very Filmi

2004 yapımı bu film, Rus filmleri aşk kategorisinde arama yapan izleyiciler için iyi bir seçenek sunuyor. Rus sinemasının ünlü yönetmeni olan Pavel Chukhray tarafından yönetilen filmde 1960 senesinde geçen olaylar anlatılıyor.

O zamanlarda yaşanan Soğuk Savaş’ın içerisinde yer alan bir insanlık dramı konu ediliyor. Filmde yer alan ünlü Rus oyuncular ise Bogdan Stupka, Igor Petrenko, Yelena Babenko ve Andrey Panin olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe karşılığını ise “Vera’nın Şoförü” olarak görmemiz mümkün.

Salyut-7 Filmi

Klim Shipenko tarafından yönetilen film, 2017 yılında vizyona girmiştir. 1985 yılında insanlık tarihinin en zorlu uzay görevlerinden biri olarak tarihe geçen görevi konu olarak alıyor. Rus filmleri aksiyon türünde yer alan bu filmde konu Salyut-7 isimli aracın etrafında gelişiyor.

Heyecan ve dramın bir arada bulunduğu filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda Vladimir Vdovichenkov, Pavel Derevyanko ve Aleksandr Samoylenko’yu görmemiz mümkün.

Mongol: The Rise of Genghis Khan Filmi

En başarılı Rus filmleri listesinde yer almaya aday olan bu film 2007 yapımıdır. Tarihin en büyük ve en acımasız hükümdarlarından biri olan Cengiz Han’ın hayatı çevresinde film ilerliyor.

Rus sinemasının ünlü yönetmeni Sergey Bodrov tarafından çekilen filmde savaş sahneleri izleyicilerin dikkatini çekiyor. Kazak, Rus ve Alman yapımı olan filmde Tadanobu Asano, Sergey Bodrov, Chuluuny Khulan gibi isimler rol alıyor.

The Italian Filmi

Rus film önerileri arasında yer alacak filmlerden biri olan The Italian, 2005 yapımı bir Andrei Kravchuk filmidir.

Andrei Romanov tarafından yaşanmış bir hikayeden ilham alınarak yazılmıştır. Birçok ödüle aday olarak gösterilen filmde konu olarak annesini aramaya koyulan bir çocuğun başından geçenler anlatılıyor. Aile ve dram türlerinde izlenebilecek önemli bir Rus filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Leviathan Filmi

2014 yapımı bu film, bol ödüllü Rus filmleri arasına girmeyi başaran filmlerden biridir. Filmin konusu olarak Nikolay ve ailesinin dramatik hayatı ele alınıyor. Her ne kadar ailesine bakmak için çaba harcasa da Nikolay için belediye başkanı ile karşılaşmak hiç de iyi olmayacaktır.

Yönetmen koltuğunda Andrey Zvyaginsten’in yer aldığı filmde başrol olarak Aleksey Serebryakov’u görmemiz mümkün. Dram Rus filmleri kategorisinde film arayanlar için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap