Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

domates-konservesi-nasil-yapilir-79917

Domates mutfaklarımızın vazgeçilmezleri olmakta ve hemen hemen her yemekte domates kullanılmaktadır. Yaz aylarında hem en güzel domatesleri hem de en ucuz doma..

Domates mutfaklarımızın vazgeçilmezleri olmakta ve hemen hemen her yemekte domates kullanılmaktadır. Yaz aylarında hem en güzel domatesleri hem de en ucuz domatesleri bulma imkanı çok fazla iken kışın bu durumlar biraz zorluk oluşturmaktadır. İşte bu noktada da devreye konserve domates girecektir. Yaz aylarından yapacağınız ve uzun süre saklayarak kışın rahatça kullanabileceğiniz domates konservesi nasıl yapılır?

Domates konservesi hazırlamak için öncelikle alınan domatesler yıkanmalı ve arındırılmalıdır.

Kabuğunu soymadan rondodan geçirilen domateslere isterseniz biber de ekleyebilirsiniz. Tabi bunu domatesin bir kısmına yapın ve sonrasında menemen olarak veya kızartma sosu gibi kullanımlarda kolaylık sağlamaktadır. Rondodan geçirilen domatesleri ocağa koyuyoruz fakat içerisine hiçbir şey katmıyoruz.

Domatesler kaynadıktan sonra altı kısılır ve isteğe göre bu aşamada istenen tuz miktarı ilave edilir. Konservenin daha lezzetli olası için bir püf nokta; 2 kilo domatese bir tatlı kaşığı şeker atın. Ardından 15 20 dakika boyunca daha pişirin. Bu süre içerisinde kavanozların içerisine sıcak su doldurun ve onları ısıtın.

Domates konservesi yapım süresinde tüm her şeyin sıcak olması önemlidir. Bu yüzden de kavanozu ve kapağını da sıcak tutabildiğiniz kadar tutun.

Ocağın altı yanarken domatesleri kepçe veya huni ile kavanozlara doldurmaya başlayın. Dolan kavanozların kapağını sıkıca kapatın ve bir süre ters şekilde beklemesini sağlayın. Tüm kavanozlara aynı işlemler uygulandıktan sonra kavanozları ışık almayacak ve hareket etmeyecek şekilde bir yere yerleştirin. Üzerini de örttükten sonra ortalama üç gün beklemesi gerekecek.

3 günün sonunda kavanozlara bakın ve içerisinde kapağında sızıntı olanları veya tutmayanları ayırın. Onları bekletmek veya yeniden ısıtmak gibi uğraşlara girmeyin başka bir şekilde değerlendirin.

Akıntı olmayan kavanozlar ise domates konservesi olmuştur. Güneş görmeyen her ortamda saklanabilir ve ihtiyaç duyulduğunda da kullanılabilir. Fakat açtığınız domates konservelerini kesinlikle buzdolabında saklayın ve kapağı açılan her konserveyi kısa sürede tüketmeye çalışın.

Kolay bir şekilde yapacağınız domates konservesi sayesinde bütün kış boyunca hem yemeklerde, hem menemen yapmada hem de kızartma sosu olarak kullanmada domates almanıza gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap