Doğum Sigortası Nedir?

Doğum Sigortası Nedir? Hamilelik sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi oldukça önemlidir. Doğum sürecinde de hastanenin tüm imkânlarından yararlanmak için doğum sigortası yapılmalıdır. Bu sigorta aklınızdaki doğum masrafları endişesini ortadan kaldırıyor ve annelere pek çok fayda sağlıyor. Kolayca temin edilebilen bu sigorta ile anne adaylarının sadece doktor ve doğum hastanesi seçmeleri yeterlidir.

Geriye kalan tüm işlemler sigorta kapsamında tamamlanır. 18-45 yaş arası özel sağlık sigortası olmayan hamilelerin endişelerinin giderilmesi için oldukça avantajlı olan Annelik sigortası, tüm hamilelik ve doğum sürecini, ayrıca hamilelik ayı ne olursa olsun bebeğin tüm sürecini kapsar.

Doğum sigortası, anne ve çocuğun sağlığı için gerekli tüm tetkikleri ve doğum için gerekli tüm masrafları kapsayan bir teminattır. Bu sigorta türü, anne ve çocuk sağlığı için özel sağlık sigortası paketine dahildir.

Bu tür bir sigortanın maliyeti, kapsama ve sigorta şirketine göre değişir. Bu sigorta türü, hamilelikte yapılan tüm muayeneleri, doğum masraflarını, hastane yatış masraflarını, annenin veya bebeğin karşılaşabileceği sağlık sorunlarını kapsar.

Doğum Sigortasının Sağladığı Yararlar!

Doğum Sigortasının Sağladığı Yararlar!

Doğum sigortası, her anne adayının ihtiyacı olan bir sigorta türüdür. Doğum sigortası yaptıran kişilerin belirli avantajları söz konusudur. Bu avantajlar içerisinde; hamilelikte oluşabilecek ek masraflardan muafiyet, cazip analık giderleri, garantili hamilelik ve doğum, olası kazalara (erken doğum ve hamilelikte düşük gibi) hızlı çözümler ve bebek doğduğu andan itibaren sağlık sigortasıdır.

 Annelik sigortası kapsamında tüm gebelik kontrolleri, doğum masrafları, gebelik kontrolleri, gebelik komplikasyonları, el feneri taraması, eklampsi, sağlık sorunları nedeniyle zorunlu düşük, amniyosentez, gebelikte teşhis ve testler de sağlanmaktadır. Bu paketin kapsamına yenidoğan muayeneleri, yeni doğan kan grubu, metabolik tarama testleri ve diğer tüm işlemleri kapsar.

Başka İçerik:  Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Hastalık ve Durumlar

Doğum Sigortası Ücretleri?

Doğum sigortası fiyatı, sigorta şirketine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu kapsamda sigorta şirketinin poliçe kapsamında farklı seçenekleri vardır. Her bütçeye ve ihtiyaca göre özelleştirilmiş paketler, normal ve sezaryen dahil tüm süreci kapsar. Annelik sigortası fiyatı, anne adayının yaşı, ikamet ettiği şehir, gebelik durumu ve tercih edilen anlaşmalı hastaneye göre belirlenmekte ve fiyat bu standartlara göre belirlenmektedir.

Annelik Sigortası Doğumdan Sonrasını Kapsar Mı?

Annelik Sigortası Doğumdan Sonrasını Kapsar Mı?

Annelik sigortası, bir diğer ismi ile doğum sigortası, bebeklerin doğumdan sonraki aşıları, işitme testleri, kan testleri ve diğer sağlık ihtiyaçları pakete dahildir. Annelik sigortasının yokluğunda, hamileliğin ilk anından itibaren tüm tetkikler, muayeneler ve ultrason muayenelerinin ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Doğum için ayrı bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu durum genellikle çocuklu çiftler üzerinde baskı oluşturmaktadır.

Bu nedenle doğum sigortası fiyatları oldukça makul bir aralık sağlamaktadır. Doğru paketi seçebilmek için doğum sağlık sigortası satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bir teslimat paketi seçmeden önce ihtiyaçlar gözden geçirilmeli ve beklentilerle karşılaştırılmalıdır. Daha sonra bu pakete ayrılabilecek bütçe belirlenmelidir.

Ayrıca hangi hastane ve doktorun doğum yapacağına karar vermek gerekir. Ayrıca sigorta şirketinin sağladığı bekleme süresinin sizin için uygun olup olmadığı da önemlidir. Yakın zamanda bir hamilelik planınız varsa, ek sağlık sigortası kapsamında analık sigortası satın almanız daha uygundur.

Doğum Sigortası Kapsamlı Mıdır?

Doğum Sigortası Kapsamlı Mıdır?

Doğum sigortası belirli aşamalara göre ayrılabilir. Buna çeşitli örnekler verilebilir. Kapsamlı analık sigortası, avantajlarına göre sınırlı süreli ve belirsiz süreli olmak üzere ikiye ayrılabilir. Bu ayarlama kişinin bütçesine göre yapılır. Sınırlı analık sigortasında belirlenen belirli bir miktar sigorta kapsamına dahildir. Kısıtlamasız analık sigortasında tüm masraflar kısıtlama olmaksızın karşılanır.

Başka İçerik:  Koronavirüs Tedavisi Sigorta Kapsamında Mı?

Ayakta tedavi ile doğum öncesi psikolojik danışmanlık ve beslenme uzmanı desteği gibi alanlarda da tüm tetkikleri yaptırabilirsiniz. Çünkü bir beslenme uzmanından psikolojik destek ve tavsiyeler alabileceğiniz için kendinizin ve bebeğinizin sağlığını güvence altına alabilir, hamilelik sürecini kontrol ederek kendinizi bu sürece hazırlayabilirsiniz.

Sınırlı Doğum Sigortası Nedir?

Sınırlı doğum sigortası, kapsamlı veya sınırsız annelik sigortası ile aynı olanakları sağlamaz. Burada alınan prim daha düşüktür. Bebeklerin doğuştan gelen hastalıkları kapsam dahilinde değildir. Paket hazırlanırken bazı kısıtlamalar getirilir. Tüm ücretler bu limite göre ödenir. İşlemler nedeniyle limit aşılırsa, sigortalıdan ek ücret tahsil edilir. Sınırlı sigorta, yeni doğanın sağlık giderlerini karşılamaz.

Sınırsız Doğum Sigortası Neleri Kapsıyor?

Sınırsız Doğum Sigortası Neleri Kapsıyor?

Sınırsız doğum sigortası oldukça avantajlı imkanlara sahiptir. Bu paketlerin hazırlanmasında herhangi bir kısıtlama yoktur ve sigortalı tüm işlemlerini herhangi bir ek ücret ödemeden gerçekleştirir. Aşı, test ve topuk kanı alma gibi tüm yeni doğan sağlık ihtiyaçları, analık sigortası hükümleri kapsamındadır. Prim ödemesi yüksek bir teminat oranıdır. Eğer bebekte doğuştan bir hastalık varsa bu teminat kapsamına dahil edilir.

Doğum Sigortasına Ne Zaman Başvuru Yapılır?

Doğum sigortası yaptırmak isteyen anne adayları, bunun bir zamanının olduğunu bilmelidir. Farklı sigorta şirketlerinin analık sigortası paketleri farklı olmakla birlikte, paketler ilk poliçe ödemesinden sonraki ilk yıl içinde yürürlüğe girer. Bu plan genellikle hamilelik planlamasında ilk tercihtir ve gebe kalmadan 1 yıl önce yapılmalıdır.

Bekleme süresinin başlamasından bir yıl sonra, analık sigortası olanlar genellikle hamilelik sırasındaki tüm kontrollerin, prosedürlerin ve doğumun sigorta kapsamında olduğunu bilmek isterler. Paketin sunduğu seçeneklere bağlı olarak doğum, yeni doğan veya hamilelik rutin kontrolü gibi tüm sigortaları alabilir veya bu sigortaları farklı zamanlarda alabilirsiniz.

Başka İçerik:  Ferdi Kaza Sigortası Kapsamı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap