Derda İsminin Anlamı

derda-isminin-anlami-86477

Derda İsminin Anlamı Nedir?

Farklı isim arayanların en sevdiği ve beğendiği modern isimlerinden biri Derda ismidir. Derda ismi Arapça kökenli isimler arasında bulunmaktadır. Günümüzde, Derda ismini kullanmakta olan ve çocuklarına da bu adı koymak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Derda isminin anlamı ise en fazla merak edilen konuların başındadır. Derda ismi bir erkek ismidir. Genellikle erkek çocukları için tercih edilir. Derda isminin anlamı özünde derin olan kişi, iyiliksever kişi gibi anlamlara gelmektedir. 

Derda isminin anlamı gibi bu isimle ilgili en fazla merak edilen bir diğer bir konu ise, Derda isminin Kuran’da geçip geçmediğidir. Derda isminin kuranda geçtiğine dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Yapılan istatistiksel verilere göre, Türkiye’de Derda ismini kullanan tam 213 kişi bulunmaktadır. Ülkemizde Derda ismi en fazla İstanbul’da ve Ankara’da yaşayan kişilerde bulunmaktadır. Derda ismi, kullanım oranı her geçen gün artan, popüler olmaya yaklaşmış isimler arasındadır. Derda ismi ile ilgili arama motorlarında en sık aratılan cümlelerden biri Derda isminin anlamı cümlesidir. Derda isminin TDK’deki anlamı ise yine en fazla merak edilen konulardan biridir. Derda isminin Türk dil kurumunda bir karşılığı bulunmamaktadır.

Derda isminin anlamı  özelinde harflerin bir araya gelişi ile oluşan titreşimin enerji olarak kişiye yansıdığı bilinmektedir. Harflerin titreşmesi sonucu oluşan isimler kişiye farklı anlamlar yükleyebilmektedir. Bununla ilgili pek çok uzman görüşü yer almaktadır. Tercih edilen ismin harflerinin, ismi kullanan kişinin karakterine dair bazı önemli ifadeler içerdiği ise bu konunun uzmanları tarafından onay almıştır. Derda isminin anlamı gibi Derda isminin analizi de bu ismi tercih edecek olan kişiler için önemlidir. Derda isminin harf analizi aşağıdaki gibidir.

 • D:Üstün yetenekli ve hırslı insanları çağrıştırır.
 • E: Mücadeleci bir ruhu temsil etmektedir.
 • R: Kararsızlık çağrışımı yapar
 • D: Üstün yetenekli ve hırslı insanları çağrıştırır.
 • A:Enerjik ve öne çıkan bireyleri çağrıştırır.

Derda ismine sahip insanların genellikle güler yüzlü ve nazik insanlar olduğu bilinmektedir. Bu halleri ile çok sevilir ve daima ilgi odağı haline gelirler. Derda isminin kişilik analizi incelendiğinde aynı zamanda çok meraklı oldukları far edilecektir. Sürekli bir keşif içerisindedirler. Fazla sosyal kişiler değillerdir ama sağlam dostluklar kurarlar. İş hayatlarında ise emir altında olmaktan ve baskı altında kalmaktan daima kaçınırlar.

Günümüzde en fazla tercih edilen farklı isimlerden biri Derda ismidir. Doğacak bebekleri için farklı isim arayışına giren ebeveynlerinde en sık tercih ettiği isimler arasında Derda ismi yer almaktadır. Derda ismi caiz mi? Sorusu ise Derda isminin anlamı kadar merak edilen konulardan biridir. Derda ismi İslami usullere göre değerlendirildiğinde, kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı bilinmektedir. Bir ismin anlamının örflere ve adetlere uygun olması gibi dini açıdan kötü bir anlam içermemesi de önem teşkil etmektedir. Derda ismi de göz önüne alındığında, caiz olan isimlerin içerisinde bulunduğu görülmektedir. Derda adını tercih edecek olanların Derda isminin anlamı konusunda detaylı bir araştırmanın ardından bu ismi güvenle seçmeleri faydalı olacaktır.

Ses uyumları daima genel bir uyum yaratır. Bu nedenle de ses uyumu olan isimlerin birbiri ile uyum içerisinde olduğu görülmektedir. Derda ismine benzer isimler bulunmaktadır. Derda ismi ile uyum içinde olabilecek benzer isimlerden bazıları;

 • Derviş
 • Derman
 • Deran
 • Derya
 • Derin
 • Deren
 • Dersu
 • Derbas
 • Arda
 • Özarda
 • Gürarda

Derda ismi diğer birçok isme göre çok daha az kullanılan isimlerden biridir. Bu nedenle de  Derda ismine sahip ünlüler bulunmamaktadır.

Formun Üstü

Formun Altı

Derda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Özü Derin Olan Kimse, Derin Özlü
 • 2 – İyilik seven yardim eden
 • 3 – Anlamı konusunda bilgi sahibi olan ziyaretçilerimiz bizimle iletişim kurabilirler.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Derda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Derda ismini kullanan 213 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Derda ismini kullanan 47 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Derda ismini kullanan 12 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Derda ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.

Derda isminin Türkiye sıralaması

Derda en çok kullanılan 4919. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2441. isimdir.

Derda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 5 kişi artmıştır.

Derda isminin Harf Analizi

Kişiye Derda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Derda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Derda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Derda isminin anlamını gözden geçirin!

Derda İsminin Numerolojisi

Derda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

D: beş
E: altı
R: yirmi bir
D: beş
A: bir
TOPLAM: 38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap