Çörek Mantarı Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları

Çörek mantarı kızartma türü yemeklerde kullanılır. Buzdolabında saklanırsa raf ömrü uzar. Kansere faydaları olan bir besindir. Aşırısı zararlıdır.

Çörek Mantarı

Yenilebilen mantar türleri içerisinde bulunan çörek mantarı en çok tercih edilen mantar çeşididir. Bu mantar yaz aylarında yetişmeye başlar ve Kasım ayına kadar devam eder. Hoş bir kokuya sahip olan çörek mantarı tadıyla da herkesi kendisine hayran bırakıyor.

Çörek mantarı bir diğer adı ile ayı mantarı pek çok bölgede yaygın bir şekilde yetişir. Rengi değişkenlik göstermekle beraber daha çok soluk bir kahverengine yakındır.

Meşe, ladin, kayın ve çam ağaçları altında yetişir. Çörek mantarının en önemli özelliği ise toplandıktan belli bir saat sonra yeniden yetişmeye başlamasıdır.

Çörek Mantarı Nasıl Saklanır?

Çörek mantarının bozulmadan uzun süre tazeliğini korumasını isteyenler, konserve yaparak saklayabilecekleri gibi kurutarak da saklayabilirler.

Fakat çörek mantarı ne şekilde muhafaza edecekse edilsin öncelikle temizlenmesi gerekir. Temizlenen mantarlar pişirilir ve suyu buhar haline getirilir. Ardından uygun kaplar içerisine konularak derin dondurucuda muhafaza edilir.

Çörek mantarı nasıl saklanır sorusu birçok kişinin kafasını kurcalıyor. Bu nedenle çörek mantarı pişirilebileceği gibi kurutularak da saklanabilir. Kurutma işlemi sırasında mantarlar parçalara ayrılır ve bir ipe dizilerek kuruması beklenir. Kurutma işlemi sırasında mantarların açık havada bekletilmesi gerekir. Alanın nemsiz olması kurutma işlemine katkı sağlar.

Çörek Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mantar severlerin en çok merak ettiği konuların başında çörek mantarı yemeklerde nasıl kullanılır sorusudur. Yapı itibariyle yumuşak olan çörek mantarı enfes bir tada sahiptir. Tek başına kızartılarak tüketilebilecek gibi farklı pişirme yöntemleri ile de tercih edilebilir.

Çörek mantarı çorbası mükemmel bir tada sahiptir. Aynı şekilde çörek mantarı makarna soslarında da tercih edilir. Domates, biber gibi sebzeler ile beraber harmanlanarak pişirilir. Damak zevkine göre değişkenlik gösteren çörek mantarı ızgara ya da fırın yemeklerinde de kullanılır.

Çörek Mantarı Faydaları

Doğada bulunan tüm besin ve gıdalar insan sağlığına katkı sağlayarak hastalıklara karşı Kalkan görevi görür. Bu besinlerden biri olan çörek mantarı faydaları içerisinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi önemli bir yere sahiptir. Ayrıca çörek mantarı içerisinde bulunan maddeler tümörlü hücrelere karşı etkili bir şekilde savaşır.

Çörek mantar içerisinde bulunan vitaminler sayesinde hücreleri onardığı gibi kemik sağlığının korunması da katkı sağlar.

Mantar onarıcı bir etkiye sahip olduğu için gidilmesi halinde vücutta bulunan hücrelerin daha kolay onarılmasını sağlar. İnsan sağlığı için önemli olan B vitaminleri mantar içerisinde çokça bulunduğu için vitamin deposu olarak vücudun ihtiyacını karşılar. Folik asit bakımından zengin olan çörek mantarı kansızlık rahatsızlığı bulunan hastalar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.

Çörek Mantarı Nelere İyi Gelir?

Çörek mantarı içerisinde bulunan lifler kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Çörek mantarı içerisinde bulunan D vitamini kalsiyum emilimi sağladığı için kemik gelişimine yardımcı olur.

Antioksidan özelliğe sahip olan mantar vücudun genç görünmesine katkı sağlayarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Aynı şekilde antioksidanlar beyni de koruyarak beynin fonksiyonlarının görevleri yerine getirmesini sağlar. Parkinson ve Alzheimera karşı tüketilebilecek besinler içerisindedir.

B vitamini bakımından zengin olan çörek mantarı kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine katkı sağlar.  Birçok kişi çörek mantarı nelere iyi gelir sorusunu sorar. Çörek mantarı bağırsakları akciğeri ve karaciğeri ve temizleyerek tüm toksinleri dışarı atar.

Vücudun tüm bölgelerine oksijen taşır. İçerisinde bulunan selenyum mal besin kansere karşı savaşır. Ayrıca kalp hastalıkları tiroid hastalıklarına da çörek mantarı iyi gelir. Sindirim sistemini çalıştırdığı için kabızlığı önler. Kolesterolü dengeleyerek yüksek tansiyonu düşürür.

Çörek Mantarı İçindeki Vitaminler

Pek çok kişinin severek tükettiği çörek mantarı içerisindeki vitaminler ile insan sağlığını korur. Çörek mantarı içindeki vitaminler kalsiyum, fosfor, demir, bakır ve potasyum maddeleri yönünden zengindir.

Mantarlar aynı zamanda birer vitamin deposudur. Bu nedenle çörek mantarı içerisinde bolca B vitamini bulunur. Ayrıca kemik gelişimi bakımından içerisinde D vitamini de bulunur.

Çörek Mantarı Kalorisi

Sağlıklı bir yaşam için vücuda iyi gelen besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu doğrultuda çörek mantarı sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken önemli besinler içerisinde yerini almıştır.

Çörek mantarının önemli bir kısmını su oluşturur. Bu nedenle zayıflamaya çalışan kişiler için bu mantar türü büyük bir önem taşır. Çörek mantarı kalorisi 20 ile 40 kalori arasındadır.

Çörek mantar içerisinde düşük yağ oranı bulunduğu için kalp ve damar hastalıkları bulunan kişiler bu besini rahatlıkla tüketebilirler. Diyet programı uygulayanlar diyet listelerine muhakkak çörek mantarını eklemeleri gerekir. Hem tokluk hissi uyandırır hem de kilo kontrolü sağlar.

Çörek Mantarı Zararları

Doğada yaygın bir yetişme alanı bulunan mantarların yenilebilen türleri bulunurken zararlı mantarlar da bulunur. Çörek mantarı zararları içerisinde herhangi bir dikkatsizlik sonucu zehirli mantarın mantarlar içerisinde bulunması insan sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Her besinin belli bir ölçüde tüketilmesi insan sağlığı için önemlidir. Bu nedenle tüketilen mantarlarında belli bir ölçüde tüketilmesi ve aşırıya kaçırılmaması gerekir. Aksi halde olumsuz durumlarla karşılaşılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap