Cengiz Aytmatov Sözleri

Cengiz Aytmatov Sözleri

Cengiz Aytmatov Sözleri Yeryüzünde insan var olduğundan bu yana hayatın her öneminde diğer toplumlarda olduğu gibi Türk toplumlarında da toplumu yönlendirebilecek isimler yaşamıştır. Bu isimler topluma kazandırdıkları ile hem insanlığa hem de medeniyetlere yön verirken aynı zamanda insanlığın gelişmesini de sağlamıştır. Bu bağlamda bu kişilerin anlamlı ve bir o kadar da değerli ünlü sözleri vardır. Birçok isim bu sözlerle hayata dair yaşanmışlıklarını, tecrübelerini farklı kurgularla anlatarak insanlığa ve edebiyata büyük katkılar sağlamıştır.

İnsanların yaşamları boyunca hayatlarını idame ettirebilmek için zorluklar yaşadığı ve mücadelelere giriştiği düşünüldüğünde bu sözler insanlara adeta yol gösterici niteliğindedir. Günümüz modern çağda da bu sözler insanların kendilerini ve kendi dünyalarını anlamasını ve onlar için dünyanın anlam kazanmasını sağlıyor. En umutsuz anlarda umut aşılayan, içinden çıkılamayan duygulara anlam kazandıran ve derin anlamlarıyla etki yaratan farklı isimlerin birçok sözünü bulmanız mümkündür.

Sözlerinin mutlaka okunması gereken kişilerden birisi de Cengiz Aytmatov’dur. Türk tarihinde önemli bir yazar kimliği olan Cengiz Aytmatov sözleri Türk tarihinde başta olmak üzere tüm dünya tarihinde insanları etkisi altına alabilen derin ve anlamlı sözlerdir.

Cengiz Aytmatov Sözleri

Cengiz Aytmatov Sözleri

Gün gelir anlar ki insan, yaşadığı her şey bir yalandır. Geriye vazgeçemediği bir aşk ve kabullenemediği bir yalnızlık kalır. Cengiz Aytmatov

Devlet, yakıtı insan olan bir sobadır.

İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

İnsan hep aynı bir kıl kadar gelişmedi.

Garip değil mi? İnsan hep aşk acısı çekmekten yakınır aslında; peki hiç mi aşk acısı çektiren yok aramızda?

Bir dal kırılmış ne çıkar, yeter ki çınarın gövdesi sağlam kalsın.

Sevgili toprağım benim, o günü hatırlıyor musun? Zamanın başlangıcından beri, yüzyılların izi duruyordu içimde.

İman ve şüphenin ikisine de teşekkür etmeli. Çünkü bunlar hayatın akışını sağlayan asıl kuvvetlerin mayasıdır.

Affedince yorulur insan, yalnız kaldığında birde. Ama insanı en çok yoran şey hayal kurmaktır, olmayacağını bildiği halde.

İşte oğlum atalarımız; zenginliğin sonunda kendini beğenme, kendini beğenmenin sonunda da çılgınlık gelir derlerdi.

Kadın kapris yapıp alınganlaşıyorsa sorun yok. Bir çözüm aradığını gösterir bunlar. Bil ki asıl sorun, sustukları zaman başlar.

Aslında her insan bir romandır ve biraz kahramandır. Gün gelir anlar ki, harcadığı tek şey hayalleri değil, zamandır.

Sen konuşmaya tenezzül etmezsin suskun sanırlar ve umursamaz. Bilmezler ki, bi konuşacak olsan yüzüne bakacak yüzleri kalmaz!

Sen kendini biliyorsan, bil ki kendini bilmezlerin söyledikleri anlamsızdır. Unutma gereksiz.. Devamını gör eleştiri sadece gizli hayranlıktır.

İnsanların kendileri yaşıyor, ama başka canlıların, özellikle de onlara bağımlı olmadan yaşamak isteyen ve buna hakları olanların yaşamalarını istemiyorlardı.

Affedince yorulur insan, yalnız kaldığında bir de; ama insanı en çok yoran şey hayal kurmaktır, olmayacağını bildiği halde.

Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürse, işte buna çare yoktur.

İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır. Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.

Eğer insanlar yeryüzünde yaşamayı öğrenemezlerse yok olup giderler. Karşılıklı güvensizlik, gerginlik, cepheleşme ortamı insanların huzur içinde, mutlu yaşamalarını tehdit eden en büyük tehlikelerden biridir.

Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir; bazen çıkar, bazen iner, bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar.

Yeryüzündeki bütün yaratıklar arasında şeytanla hemen uyuşan, anlaşan tek yaratık insan idi. Bu uyuşma sonunda, yüzyıllar, bin yıllar boyunca kötülük ekti, kötülük biçti ve kötüye zafer kazandırdı. Evet, kötülük yapma ve yayma konusunda insanla yarışabilecek yaratık yoktu.

Ölümün her şeyin sonu olduğunu anlıyor ama yine de, en kutsal, en gizli düşüncelerinin Deniz Kızı ile ilgili hayallerinin o öldükten sonra da yaşayacağına, gerçekleşeceğine inanıyor, bunu umuyordu. Hayallerini, düşlerini bir başkasına aktaramazdı. Çünkü düşler aktarılamaz. İşte bu yüzden, insanlar bir iz bırakmadan yok olmamalıydılar.

Bana sorarsanız gerçek mutluluk yaz yağmuru gibi birden boşanmaz insanın başına. Davranışımıza, çevremizdeki insanlarla ilişkimize her gün azar azar çeki düzen vererek eksiklerimizi tamamlarız. Yavaş yavaş biriken bir şeydir mutluluk.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol