Çay Nasıl Demlenir?

cay-nasil-demlenir-4229

Çay ülkemizde en çok tüketilen içecektir. Özellikle komşularımız, arkadaşlarımız ve dostlarımızla bir araya geldiğimizde mutlaka çay demleriz ve sohbete öyle b..

Çay ülkemizde en çok tüketilen içecektir. Özellikle komşularımız, arkadaşlarımız ve dostlarımızla bir araya geldiğimizde mutlaka çay demleriz ve sohbete öyle başlarız.

Çay keyfini özellikle kahvaltıda akşam sohbetlerinde vazgeçemediğimiz bir lezzettir çay içmeden duramayan bir toplum olduğumuz için Karadeniz bölgesinde yetişen çayı bol miktarda tüketiriz.

Çayı sağlığımızda çok faydalı bir içecektir. Tabi ki şeker kullanmamak kaydıyla peki lezzetli bir çay demlemek için ne yapılır.

Birinci ve en önemli kural çay suyunu kesinlikle musluktan kullanmayın. Çayın lezzetli olması için suyun sert olmaması gereklidir şayet musluk suyu kullanmak zorundaysanız önceden kaynatılmış ve dinlenmiş su ile demleyebilirsiniz.

Çay demleyeceğiniz çaydanlığın temiz olmasına dikkat edin çaydanlığın içinde önceden demlediğiniz çayın kalıntıları olmasın çünkü eski çay taneleri çayın tadını bozacak ve bayat tadı verecektir.

Çay nasıl demlenir sorusuna ilk cevap olarak demleyeceğiniz çayı öncelikle soğuk suda yıkayın ve çayı tozdan arındırın çay suyunu kaynattıktan sonra hemen çayın üzerine dökmeyin önce suyu çaydanlığa koyun ve yıkadığınız çayı suyun üzerine ekleyin bir çay kaşığı yardımı ile çayı karıştırın.

Çay tanelerinin çaydanlığın dibine yerleşmesini sağlayın sonrasında ağzını hemen kapatın ve on dakika çayı dinlenmeye bırakın böylelikle lezzetinin çıkmasını sağlamış olacaksınız.

Aslında çay demlerken demlenecek çayın miktarı da çok önemlidir. Bu miktarı kişi sayısına göre ayarlamalısınız örneğin on kişilik bir çay demleyeceğiniz zaman ortalama altı yemek kaşığı çay koymalısınız çok çay koymak çayın acı bir tat vermesine neden olur.

Demlediğiniz çayı değişik lezzetler ile aromalı hale getirebilirsiniz. Örneğin demleme esnasında çayın içine birkaç tane karanfil tanesi atabilirsiniz ya da tarcın çubuğu koyabilirsiniz. Bu şekilde demlediğiniz çay çok daha lezzetli olacaktır.

Ayrıca çayın içine limon kabuğu ya da portakal kabuğu koyabilirsiniz lezzetli bir çayın en büyük püf noktası demledikten sonra dinlenmeye bırakmaktır.

Bu şekilde hem demlenmiş ve tadın tam olarak suya bırakmış olacak hem de renginin güzel çıkmasını sağlamış olursunuz.

Çay içerken ilada şeker kullananlardansanız bunun yerine bal ile çayınızı tatlandırabilirsiniz. Böylelikle çay keyfi yaparken sağlığınıza şeker ile zarar vermemiş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap