Canan İsminin Anlamı

Canan İsminin Anlamı Nedir?

Canan ismi Farsça kökenli bir isimdir ve kız çocukları için kullanılan bir isimdir. Bu ismin anlamı ise oldukça fazladır. Canlı, sağlam, ışık seli, bol ve parlak ışık demeti, sevilen yar-yaren, aşık olunan gibi anlamları vardır. Canan isminin anlamı nedir sorusunun en popüler cevabı bunlar olmakla beraber bu isim teolojik kaynaklarda da kullanılmaktadır. Tasavvufta sıklıkla kullanılan Canan ismi tasavvuf ekolünde Allah’ın doğrudan zikredilmediği yerlerde kullanılmaktadır. Kuranı Kerim’de geçemeyen bu ismin kullanımı İslam Alemi için caizdir. Her ne kadar Arapça olmayan ve Kuranı Kerim’de geçmeyen bu isim Farsça kökenli olması sebebiyle dini literatürde kullanılmaktadır. Bu sebeple Canan ismi caiz mi sorusunun cevabı evet olacaktır.Çünkü Farsi tasavvufçular Canan ismini sıklıkla kullanmaktadır. İnanışa göre Allaha’a doğrudan ismen hitap etmek saygısızlıktır. Bunun  yerine Canan denilerek hem edep sınırlarının dışına çıkmazlar hem de kulakta bir ahenk oluştururlar.

Anlamlı ve dini niteliği olan bir isim düşünüyorsanız Canan ismini kız çocuğunuza verebilirsiniz. Bu ismin anlamı Türk Dil Kurumunda da bulunmaktadır. Canan isminin TDK’daki anlamı ‘’Gönülden sevilen, sevgili’’ olarak geçmektedir. Genel itibariyle sıklıkla kullanılan bir isim olan Canan sık kullanılan isimler arasında Türkiye’de 155. Sıradadır. Metropol şehirlerden kırsal kesimlere kadar herkesin kullandığı bu 91236 kez kullanılmıştır. Popüleritesi de her geçen gün artan bu isim son bir senede 113 kişilik bir artış yaşamıştır.

Canan isminin kişilik analizi ise , bu isme sahip bireyler çok çalışkan hatta işkolik olarak bilinmektedir. Eğlenceyi ve eğlenmeyi ikinci plana atan isim sahipleri için iş ve iş hayatı her şeyden önce gelmektedir. Girişken olmayan bu kişiler girdikleri her ortama hemen adapte olamazlar. Zamanını boşa geçirmek istemezler, ağır ve temkinli adımlar atarak her işin sonucunu görerek hareket ederler. Organize olma konusunda sıkıntı yaşamazlar bu sebeple en iyi organizatörler bu isme sahip kişilerden çıkar. Geleneklerine çok bağlı olurlar ve yeni gördükleri her şeye mesafeli yaklaşırlar.

Çok sabırlıdırlar bu sebeple bir ortamda veya iş yerinde liderlik vasfını sahiptirler. Canan ismine sahip olan ünlüler bu karakter özellikleriyle ünlenmiştir. Bir işi başlatma konusunda sıkıntı yaşamayan bu kişiler öncü ve kararlı yapılarıyla dikkat çeker. Bu sebeple de aşırı risk almaktan kaçınmazlar aşırı hareketli oldukları için de hata yapmaya meyilli olabilirler.

Fiziksel özellik bakımından da uzun boylu ve sağlam yapılı olurlar. Hemen hastalanmayan bu kişiler hasta olsalar dahi hızlı şekilde toparlanırlar. Köşeli ve kemikli yüz hatlarına sahiptirler ve kafaları büyük, ovaldir. Saçları genellikle bukleli olur ve şekil alması oldukça güçtür. Ses tonları oldukça sert ve kararlıdır. Canan isminin harf analizi de mevcuttur. Çocuğunuza hitap ettiğinizde bu isimde bulunan harfler titreşim vasıtasıyla çocuğun karakterine tesir etmektedir. Buna göre,

C harfi titreşim olarak konuşma yeteneğinin fazla olması

A harfi titreşim olarak atılgan ve enerji dolu olmayı

N harfi titreşim olarak  sebatkar olmayı

A harfi titreşim olarak atılgan ve enerji dolu olmayı

N harfi titreşim olarak sebatkar olmayı ihtiva eder.

Canan ismi numerolojik olarak 39 sayısına denk gelmektedir. Bu sayı ismin harflerinin alfabedeki sıra numarasının toplanmasıyla bulunmaktadır. Canan ismini kullanmak istemezseniz aynı hece ve harf sayısına göre benzer isimleri tercih edebilirsiniz. Canaydın, Ceylan, Ceylin, Ceyhan, Cansen, Cansu, Zenan Canan ismine benzer isimler olarak kayda geçmiştir. Popüleritesi olan bu ismi Türkiye’de birçok ünlü de kullanmaktadır. Canan ERGÜDER, Canan KARATAY, Canan ÜNLÜ bu ismi kullanan ünlülerden bazılarıdır.

canan-isminin-anlami-32685
Canan İsminin Anlamı

Canan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Canlı, sağlam, metin
  • 2 – Işık Seli, Bol Parlak Işık Demeti
  • 3 – Sevgili, Yar, Sevilen Kadın.
  • 4 – Tasavvufta Allah.
  • 5 – Sevgili, gönül verilen, âşık olunan.
  • 6 – Sevgili, gönül verilmiş, sevilen kadın

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: ca:nan
Kuran ‘da geçmiyor.

Canan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Canan ismini kullanan 91.236 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Canan ismini kullanan 20.475 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Canan ismini kullanan 7.190 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Canan ismini kullanan 5.687 kişi bulunmaktadır.

Canan isminin Türkiye sıralaması

Canan en çok kullanılan 155. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 73. isimdir.

Canan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 113 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Canan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Canan isminin Harf Analizi

Kişiye Canan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Canan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Canan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Canan isminin anlamını gözden geçirin!

Canan İsminin Numerolojisi

Canan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

C: üç
A: bir
N: on yedi
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap