Çam Mantarı Hangi Vitaminleri İçerir?

Çam Mantarı bitkisi, Türkiye ve pek çok ülkede yetişen bir bitkidir. Russulaceae familyasından gelen ve Lactarius deliciosus, Lactarius deterrimus ve Lactarius..

Çam Mantarı bitkisi, Türkiye ve pek çok ülkede yetişen bir bitkidir. Russulaceae familyasından gelen ve Lactarius deliciosus, Lactarius deterrimus ve Lactarius salmonicolor mantar türlerine Türkçede verilen genel bir isimdir.

Ayrıca çıntar mantarı veya Melki mantarı olarak da bilinmektedir. Çam mantarı tüketilmeden önce zehirli mi değil mi diye kontrol edilmesi gerekmektedir. Protein açısından zengin bir besin olan bu mantar, aminoasit dâhil olmak üzere pek çok minerali de barındırmaktadır.

 Çam Mantarı İçerisinde Hangi Vitaminler Bulunur?

Vejetaryenlerin özellikle salatalarda ve yemeklerde kullandıkları çam mantarı, aminoasit açısından zengin olan bir besin maddesidir. Sadece tahıl ve sebze tüketilmesine dayalı diyet programlarında yer alan çam mantarı vücut dengesinin korunmasına yardımcıdır.

Çam mantarında yüksek oranda kalsiyum bulunmaktadır. Bunun sebebiyse çam mantarının toprakta yetişmesidir. Topraktan aldığı pek çok minerali içerisinde barındırır. Kalsiyumun yanı sıra demir, potasyum, fosfor, magnezyum ve sodyum da içerir.

Tüketmenden önce yıkanması çok önemlidir. Çam mantarını taze haliyle tüketmek de içerisindeki minerallerde yüksek oranlarda faydalanılması için önemlidir.

Mantarın içeriğindeki vitaminler arasında B1, B2, C vitaminleri ve Niasin bulunmaktadır. Mantar içerisinde bu vitaminler çok olmasa da yeterli derecede bulunurlar. Çam mantarında pek çok vitaminin az da olsa bulunması onu önemli bir besin yapmaktadır.

Bu mantarın kültür olarak tüketiminin sağlanması ve marketlerden hazır olarak alınması mantarın mineral değerlerini azaltmaktadır. Bazı araştırmalar ışığında doğada 2.000 kadar mantar bulunmaktadır. Ancak bu mantar türlerinden sadece 25 tanesi tüketilebilmektedir. Çam mantarı da tüketilebilen mantarlar arasında yer almaktadır.

 Çam Mantarı Nasıl Bulunur? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekilir?

Çam mantarının tüketiminde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Mantarın rengine, boyuna ve yapısına dikkat edilmelidir.

Çünkü mantarlar doğa içerisinde zehirli bir biçimde de bulunabilmektedirler. Zehirli olan mantarların tüketilmesiyse çoğunlukla ölüme sebebiyet vermektedir.

Çam mantarının bekletme ve saklama ömrünün uzun olabilmesi de bu mantarın diğer bir avantajıdır. Mineral açısından zengin bir besin olması nedeniyle etle beraber tüketilirse daha yüksek oranda faydalanmak mümkün olacaktır.

Demir oranı da yüksek olan çam mantarı yorgunluğa, kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. Üre asidi bırakıyor olması sebebiyle romatizma sorunu olanlarda şikâyetlere neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap