Bütün Tavuk Satın Aldım Nasıl Parçalanır? Pratik ve Kolay Yolları

Bütün Tavuk Satın Aldım Nasıl Parçalanır? Pratik ve Kolay Yolları

Bütün Tavuk Satın Aldım Nasıl Parçalanır? Pratik ve Kolay Yolları. Tavuk, beyaz et tüketiminin her zaman önerildiği günümüz şartlarında en temel besinler arasında yer alıyor. Bütün olarak satıldığı gibi aynı zamanda bölünmüş ve daha pratik şekliyle de kasap ve marketlerde bulunabiliyor. Bütün olarak satılan ürünler nispeten daha uygun fiyatlı olduğundan ötürü dikkat çekiyor. Fakat tavuğun parçalara bölünmesi ve pişirilmesi daha zor olacağından çoğu kişi hazır olarak parçalanmış ürünlere yöneliyor.

Oysa tavuk tercih edenler bütün halinde alsalar bile çok kolay bir biçimde diledikleri parçalara ayırabilirler. Pratik bir parçalama tekniğinin olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla bütün olarak almak her zaman fileto, but, pirzola, baget, bonfile ya da kanat şeklinde tavuk almaktan daha avantajlı olacaktır. 

Bütün Tavuk Parçalarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bütün Tavuk Parçalarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Tavuk alındıktan sonra ilk bakışta nasıl parçalanacağına dair bir fikriniz olmayabilir. Ancak uygulanan yöntem pratik bir biçimde hiç ziyan etmeden ete ulaşmanıza olanak tanıyacak. Öncelikle bütün et ürünlerinde ilk dikkat edilmesi gereken detay etin doğru şekilde kesilmesidir. Çünkü belirli kısımları belirli bir standarda göre kesmediğiniz zaman lezzetini de negatif yönde etkileyebilirsiniz. 

Ayrıca yanlış kesim bütün olan tavuk için bazı kısımların ziyan olmasına sebep olacaktır. Tavuk her ne kadar kırmızı ete göre daha uygun fiyatlarla satışa sunulsa da kesim tekniğiyle daha da kârlı olabilirsiniz. Sağlıklı bir besin olduğundan ötürü her sofrada yer bulabileceğinden hemen yönteme geçelim. 

Bütün Tavuğu Doğru Bir Şekilde Parçalamanın Yolu

Bütün Tavuğu Doğru Bir Şekilde Parçalamanın Yolu

Bütün şeklinde satılan bir tavuk için porsiyonları belirlerken önce hangi noktalara yoğunlaşmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tavuğu yıkadıktan hemen sonra kurulamayı ihmal etmeyin. Havlu peçeteyle nemini aldıktan sonra tezgaha göğüs kısmı tavana bakacak şekilde yatırın. 

Kullanacağınız kesme bıçağının ucunun sivri olması et kısımlarını birbirinden ayırırken büyük kolaylık sağlar. Ayrıca bıçağın keskin olması işinizi ciddi oranda hızlandıracaktır. Bütün olduğu için kesme işlemini direkt uygulamayı düşünmeyin. Keza ilk hamle butlara olacak ve bunu elinizle yapabilirsiniz. Butlar tutup çektiğinizde tavuk göğsünden ayrılacaktır. Ancak üst deri katmanında halen daha bütünlüğünü koruyacağı için butları alamayacaksınız. İlk hamleden sonra yalnızca göğüs kısmını kapsayan bir kesi ile parçalama işlemine devam edebiliriz. 

İkinci hamle içinse bıçağımızla tavuğun deri kısmına bir çizgi çekebiliriz. Göğüs kısmıyla baget kısmı arasına çekeceğiniz bu kesik aynı zamanda içinin açılmasını sağlayacak. Tam bu noktada tavuğu yan çevirerek butları elinizle ters yönde hareket ettirerek ayrılmasını sağlayın. Burada bir kemik sesi duyacaksınız. 

Aynı işlemi diğer but için de tekrarladıktan sonra artık tek yapmanız gereken but ve eklem arasındaki deri bölümüne ufak bir bıçak darbesi vurmaktır. Ardından butları ayırarak yola devam edebilirsiniz. 

Bütün bir et parçası olarak görülse de kanat bölümünü bundan ayrı tutabiliriz. Kanatları ters açıda hareket ettirip direkt bıçak darbesiyle gövdeden ayırabilirsiniz. Kanatları da butlar gibi kenardaki yerine koyabilirsiniz. 

Göğüs kafesi kısmını yukarıdan başlayarak aşağıya doğru yavaş hamlelerle kesmeye devam edin. Göğüs kısmında yer alan etin sırt kısmıyla arasındaki bağlantıyı ayırmak yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan lades kemiğini titiz bir biçimde çıkardıktan sonra göğüs etini de ayırarak kenara alabilirsiniz. Bu işlemler bütün bir tavuk için tüm parçalamayı sağlayacaktır.

Tabii ki bunun dışında kalça ve baget olarak ayırmak isterseniz derileri altta kalacak şekilde kesme tahtasına yerleştirerek yağ çizgisini hiza alıp kesmeye devam edebilirsiniz. Yine fileto ya da farklı kesim teknikleriyle tavuk etinin en lezzetli bulduğunuz halini yakalamak sizin elinizde. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol