Buruk İsminin Anlamı

buruk-isminin-anlami-5792

Buruk İsminin Anlamı

Günümüzde pek çok aile yeni doğacak olan bebeklerini bekleme telaşı içindedirler. Bu telaşa eşlik eden en güzel heyecanlardan biri de yeni doğan bebeklerine verecekleri isimlerdir.  Bu durumun arkasında ki nedenlere bakacak olursak ismin kulakta yarattığı ahenk ve ismin bebeğe yükleyecek kişilik özellikleri görülebilir. Tam da bu anda “Buruk isminin anlamı nedir” sorusunun cevabı bebek adayları için büyük önem taşır.

Buruk ismi, tadı kekre olan, kırılmış, gücenmiş, alınmış ve kasırga, hortum anlamlarına gelmektedir.  Bu güzel anlamlarından dolayı pek çok aile yeni doğacak olan çocuklarına Buruk ismini vermek istemektedir.

Diğer çok merak edilen sorulardan bir tanesi ise “Buruk ismi Kuranda geçiyor mu” sorusudur.  Sorumuzun cevabı Buruk ismi Kur’an-Kerim’de geçmemektedir.

Buruk isminin doğacak bebeğin karakterine olan etkisinin ne olacağı diğer merak edilen sorular arasındadır. Araştırmacılar, Buruk isminin anlamı bakımından bu isme sahip kişilerin acele iş yapmaktan kaçındıkları ve işi teslim tarihinden önce bitecek şekilde plan yaptıklarını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra Buruk ismine sahip kişilerin çekingen oldukları, insanlara liderlik etmekten ya da onları kontrol etmekten hoşlanmadıkları gözlenmiştir. Bu kişilerin zamanlarının büyük bölümünü iç dünyalarında geçirdikleri için, hayalperest görülebilirler.

Peki, ülkemizde Buruk ismi ne kadar sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkemizde son yapılan istatistiksel verilere göre Buruk ismi ülkemiz genelinde en çok tercih edilen 11430. isimdir. Erkek isimleri arasında ise 5993. sırada yer almaktadır. Türkiye’de toplam olarak 3 kişi Buruk ismini kullanmakta olup, bu kişilerden 2 tanesi İstanbul şehrinde yaşamaktadır.

Buruk isminin harf analizine bakacak olursak; B harfi önsezileri kuvvetli, U harfi bereketi ve bolluğu, R harfi tereddütlü birini, K harfi ise başarılı, unvan sahibi anlamlarını çağrıştırır. Buruk ismine sahip kişiler hayatı mesleğiyle birleşmiş, çalışkan kişilerdir.

Her ne kadar güzel anlamlara ve karakter analizlerine sahip olsa da ülkemizde Buruk isminde çok kimseler bulunmamaktadır. Bu nedenle Buruk ismine sahip ünlüler ile ilgili uzun araştırmalarımız sonucunda herhangi bir örneğe rastlayamadık.

Yapılan araştırmalar sonucunda Buruk isminin analizi hakkında, Buruk ismine sahip kişilerin planlı, aşırı ilgiden hoşlanmayan, doğal davranışları seven, gelenekçi, pratik, yönetici vasfa sahip, çalışkan, sorumluluk sahibi ve sabırlı kişiler olduğu görülür.

Buruk ismine sahip kişilerin olumsuz özelliklerine gelecek olursak, bu kişiler bağlanmaktan korkan, aşırı risk almaktan kaçınmayan, abartıcı, çabuk inanan, dağınık, detayları sevmeyen kişilerdir. Fiziksel özellikleri olarak ses tonları kararlı, köşeli yüz hatlarına sahip, elleri ve ayakları büyük, saçları bukleli ve koyu renklidir. Bunlara ek olarak dudakları ince ve burunları uzun bir yapıya sahiptir.

Buruk ismi ile benzerlik gösteren isimlere bakacak olursak; Burukbay, Buruktekin, Burak, Burhan, Burhanettin, Burçak, Burkay, Burç, Burhaneddin, Duruk, Faruk, Doruk, Mebruk, Uruk, Tandoruk, Cindoruk, Oruk, Buyruk, Başak, Berk, Budak, Bilek, Barik, Bozok ve Balabek örnek verilebilir. Buruk ismi ile uyumlu kız isimlerine ise Burcu , Burçin , Burçak , Burçe , Burcum , Ayyaruk , Berrak , Biricik , Benek , Boncuk ve Banuçiçek örnek verilebilir. Eğer bebeğinize birden çok isim vermeyi düşünürseniz ya da doğacak olan bebeğinizin kardeşi olacaksa bu isimleri alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Buruk ismi geçmişten bugüne pek çok aile tarafından anlamları ve karaktere olan etkisi araştırılmış ve pek çok aile tarafından çocukları için seçilmiş bir isimdir. Çok güzel anlamlara sahip olan Buruk ismi aileler tarafından yeni doğacak olan bebeklerine gönül rahatlığı ile konulabilmektedir.

Buruk isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Tadı kekre olan.
  • 2 – Kırılmış, gücenmiş, alınmış
  • 3 – Aksak, topal, eğri basan.
  • 4 – Kapalı havuz.
  • 5 – Kasırga, hortum

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Buruk ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Buruk ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Buruk ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Buruk ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Buruk ismini kullanan bulunmamaktadır.

Buruk isminin Türkiye sıralaması

Buruk en çok kullanılan 11430. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 5993. isimdir.

Buruk ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Buruk isminin Harf Analizi

Kişiye Buruk ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Buruk İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Buruk ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Buruk isminin anlamını gözden geçirin!

Buruk İsminin Numerolojisi

Buruk isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
U: yirmi beş
R: yirmi bir
U: yirmi beş
K: on dört
TOPLAM: 87

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap