Brüksel Lahanası Nasıl Saklanır?

bruksel-lahanasi-nasil-saklanir-74760

Brüksel Lahanası Nasıl Saklanır? Brüksel lahanası sağlık açısından oldukça faydalı bir sebzedir. İçermiş olduğu lifli yapısı ve yaprakları karaciğer detoksunda..

Brüksel lahanası sağlık açısından oldukça faydalı bir sebzedir. İçermiş olduğu lifli yapısı ve yaprakları karaciğer detoksunda ve vücudun yenilenmesinde oldukça büyük önemli rol oynar.

Günümüzde birçok markette satın alınmasına rağmen Her mevsimde fiyatları uygun olmayan bir bitkidir. Bu nedenlerden dolayı Brüksel lahanasının Öncelikle profesyonel bir şekilde saklama işlemi uygulamalısınız ki yılın her mevsiminde rahatlıkla tüketebilin.

Taze bir şekilde Brüksel lahanalarını saklanabilmesi için uygulanacak belli başlı metotlar bulunur. Bu metotları uyguladığınız zaman Brüksel lahana ısısını ortalama 8 ay kadar taze tutabilirsiniz.

Brüksel lahanası nasıl saklanır?

Brüksel lahanasının saklama da çoğunlukla iki farklı yöntem kullanılabilir. Muhafaza ederken kullanılacak ilk yöntem kurutma işlemidir İkincisi de derin dondurucuda muhafaza edilmeye işlemi olacaktır. Kurutma işlemi için öncelikle Brüksel lahanasının sirkeli su ile yıkadıktan sonra sebzeyi kurutucuda kurutulmaz gerekiyor.

Güneş olmayan bir alan içerisinde gölgede kuruduktan sonra yaklaşık bir hafta içinde tam anlamıyla Brüksel lahanası koruyacaktır.

Kuruduktan sonra ağzı hava almayacak bir şekilde bir saklama şişesinde ya da tamamen Pamuktan yapılmış bir poşette rahatlıkla saklayabilirsiniz. Aklıma metoduyla Brüksel lahanası yaklaşık 8 ay kadar taze kalacaktır.

Diğer saklama yöntemi de brüksel lahana derin dondurucuda muhafaza etme yöntemidir. Özellikle brüksel lahanasının içinde kalabilecek tüm pisliklerini temizlenebilmesi için keskin bir temizleyici olan sirkeli su yardımı alınabilir.

Sirkeli su ile beraber iki defa yıkadıktan sonra brüksel lahanasının suyunu sürebilmesi için süzgece alabilirsiniz. Bu yöntem yerine daha başarılı bir saklama yöntemi istiyorsanız lahanayı şoklayarak saklayabilirsiniz.

Kaynamakta olan bir tenceredeki suyun içerisine 8 dakika bekletilecek kadar lahanaları atın. Ardından hızlı bir şekilde buradan lahanaları aldıktan sonra soğuk suyun altına yerleştirin. Şoklama işlemi tamamlandıktan sonra brüksel lahanaları pişirmek için daha sonradan buzdolabı poşetinin içerisine ayırarak yerleştirebilirsiniz.

Buzdolabı poşetlerin içerisinde koymuş olduğunuz brüksel lahanasının hava almaması için el yordamıyla poşetin içerisindeki havayı tamamen dışarı çıkarmanız gerekiyor.

Yassı bir şekilde yerleştirebilirsiniz ya da üst üste derin dondurucu içerisinde istif yapabilirsiniz. Bu sayede saklamış olduğunuz brüksel lahanaları ortalama 8 ay kadar tazeliğini koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap