Brazilian Jiu Jitsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jiu Jitsu bir tür Brezilya dövüş sporudur ve oldukça revaçtadır. Çok eski senelere dayanan bu sanatın gelişimi ve tarihçesi çok ilginizi çekecek.

Brazilian Jiu Jitsu

Brazilian Jiu Jitsu sporu, son dönemlerin popüler bir dövüş sporu olarak karşımıza çıkmaktadır. Brezilya başta olmak üzere pek çok ülkede bu sporla uğraşılmaktadır.

Aslen Japon olan bir dövüş sanatları ustasının Brezilya’ya yerleşmesi ile adından söz ettirmeye başlamıştır. Bu yazımızda jiu jitsu nedir diye araştıran kişilere detaylı bilgiler sunacağız. Bu dövüş sporu hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızı okuyarak öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Jiu Jitsu Nedir? Tarihçesi Hakkında

Jiu jitsu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için bu spor dalının tarihçesinden kısaca bahsedelim. Uzak Doğu savaş sanatlarından biri olan BJJ’nin kökeni Japonya’ya dayanmaktadır.

Japonya’da büyümüş ve savaş sanatları alanında ustalaşmış olan Maeda’nın aracılığı ile oluşturulmuştur. 1914 senesinde spora ismini veren Brezilya’ya yerleşmesi ve Carlos Gracie’ye bu sanatın inceliklerini öğretmesi ile gelişmeye başlamıştır.

Jiu Jitsu tarihi yaklaşık olarak 100 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu dövüş sanatı samurayların savaşlarda silahsız bırakılmaları durumunda kendilerini savundukları tekniklere göre yaratılmıştır. 

Brazilian jiu jitsu sporunda amaç güç kullanmadan rakibi devirmek olduğundan güce ihtiyaç duyulmayan bir spordur. Öğretilmeye başlanan ilk yer ve tarih olarak 858-876 yılları arasında ve Daito Kalesi’nde olduğunu söyleyebiliriz. Dünya genelinde ünlü olan judo, aikido ve hapkido spor dallarının da BJJ örnek alınarak ortaya çıkarıldığını söyleyebiliriz.

Jiu Jitsu – Judo Arasındaki İlişki ve Jiu Jitsu Sanatının Gelişimi

Brazilian Jiu Jitsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Brazilian Jiu Jitsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Jiu Jitsu nedir diye merak edenler bu savaş sporunun judo ile olan benzerlik ve farklılığını da merak etmektedir. Daha önce judo adı verilen spor dalının BJJ örnek alınarak ortaya çıkarıldığını söylemiştik. Judo sporunda kullanılmayan yer teknikleri Jiu Jitsu sporunda kullanılmaktadır.

Brazilian Jiu Jitsu sanatına baktığımızda temel taşlarının Çin, Yunanistan ve Japonya ülkelerine kadar gittiğini görebiliriz. Tek bir ülkenin imzası bulunmayan bu sporun gelişimi günden güne ilerlemiştir. Son olarak da Brezilya’da gelişme fırsatı bulmuştur.

Milattan önceki tarihlere baktığımızda Budist rahiplerin bu spor sanatına ilgi duydukları gözlenmiştir.

Hayatı yaşamayı saygı üzerine kuran rahipler herhangi bir saldırganla karşılaştıklarında bu sanatı kullanmışlardır. Bir dinin vesile olduğu yayılma ile Jiu Jitsu, Asya kıtasında ve Uzak Doğu’da görülmeye başlanmıştır. BJJ nedir diye sorarsanız bir spordan başka hayatı savunma sanatıdır da diyebiliriz.

Jiu Jitsu Sanatına “Brazilian” Takısı Nasıl Yerleşmiştir?

Jiu Jitsu nedir sorusu beraberinde birtakım soruları da getirmektedir. Bunlardan biri de bu savaş sanatına Brazilian ekinin nasıl geldiğidir. Bu yazımızda da bu spor dalına neden böyle dendiğini açıklamaya çalışacağız.

Maeda, Japon kökenli bir dövüş sanatları ustasıdır. Brezilya ülkesine göç ettikten sonra çalıştığı yer sirk olmuştur. Burada kendisinden kat kat güçlü olan insanları mağlup etmiştir. Maeda’nın bu özelliği Gracie ailesinin hoşuna gitmiştir.

Bu ailenin babası, oğlu Carlos’un eğitilmesi için Maeda ile anlaşmıştır. Siyah kuşağa sahip olana kadar eğitim alan Carlos, işin ehli olduktan sonra kardeşlerine de öğretmeye başlamıştır. Böylece bu aile vasıtası ile Brazilian Jiu Jitsu sporu Brezilya ülkesinde yayılmaya başlamıştır.

Brazilian Jiu Jitsu Nasıl Bir Spordur?

Hem histerik kişiler hem de normal kişiler bu sporu yapabilmektedir. Güç gerektirmeyen bu spor dalında eğitim alınması ülkemizde de mümkündür. Jiu Jitsu nasıl öğrenilir sorusunu merak ediyorsanız bu yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Jiu Jitsu nedir sorusuna cevap aradıktan sonra bu sporun nasıl yapıldığı ve öğrenildiği de önem taşımaktadır. Bu spor dalında gerek dövüşme gerekse savaş esnasında ayakta bulunan rakibi yere yıkmak önemlidir.

Jiu Jitsu nasıl öğrenilir sorusunun getirdiği profesyonel eğitimlerin edinimi bu şekildedir. Yerde yatan rakibi de eklemlerine uygulanan baskı ile boğmak, pes edene kadar da boyna baskı yapmak gerekir.

Jiu Jitsunun Kelime Anlamı ve BJJ’den Farkı

Jiu Jitsu nasıl bir spordur sorusunu araştıranlar bu sporun adını da araştırmaktadır. Kelime anlamı “zarif sanat”  olarak bilinir. Zayıf olan kişinin güçlü olanı devirip yenmesi olarak ifade edilebilir.

Klasik Jui Jutsi dövüş sporu ile BJJ olarak kısaltılan Brazilian Jiu Jitsu arasında fark vardır. Bu farklardan ilki BJJ sporunda tekniklerin kullanılmasıdır. Bundan dolayıdır ki güç kullanımı ikinci planda yer almaktadır. Japon Jiu Jitsu sanatı ise tam tersidir. Güç kullanımı ön planda olup teknikler daha az kullanılır.

Jiu Jitsu Kimler Öğrenebilir?

Jiu Jitsu teknikleri ve kuralları oldukça basit bir spor türüdür. Her yaştan insanın öğrenebileceği bir sanattır. Kendini savunma ihtiyacı hisseden, zihinsel olarak gelişmek isteyen herkes bu sporu öğrenebilir. Kadın erkek fark etmeden her yaş grubu BJJ ile ilgilenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap