Botan İsminin Anlamı

botan-isminin-anlami-91063

Botan İsminin Anlamı Nedir?

Yeni doğan bebeğinin adını heyecanla duyan anne ve babalar, Botan isminin anlamını ve özelliklerini soruyor. Botan isminin anlamı nedir? Bu arada uzmanlar, ismin çocuğun kişiliğini ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca tutum ve tutumunu etkilediğine dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor. Bu nedenle isim seçerken anlamına dikkat etmek önemlidir. Botan, dicle nehrinin bir kolu anlamında kullanılmaktadır.

Bu ismin genel anlamına baktıktan sonra şimdi de Botan isminin TDK’deki anlamı konusuna bakacağız. TDK’deki anlamı, dicle nehrinin bir kolu anlamında kullanılmaktadır. Botan ismi erkek çocuklarına verilen bir isimdir. Kökeni Farsça’dır.

Botan isminin bütün anlamlarına baktıktan sonra şimdi de kişilik analizine bakacağız. Botan isminin kişilik analizi şu şekildedir; Botan adındaki insanlar genellikle tiyatro, oyunculuk, yazma ve şarkı söyleme gibi kendilerini yaratma ve ifade etme konusunda derin bir iç arzuya sahiptir. Güzellikleri evlerinde ve iş ortamlarında da ararlar. Bu isimde insanlar tutkulu, şefkatli, sezgisel, romantik ve duygusal bir kişiliğe sahiptir. Genellikle insan, geniş ve cömerttirler ve insanlığa hizmet edebilecek bir kariyeri tercih ederler. Çok şefkatli ve cömert oldukları için empoze edilebilirler. Çabucak aşık olurlar ve romantik olurlar, ancak kolayca incinirler ve bazen çabucak sinirlenirler. Botan isimli kişiler çoğu olumlu düşünür, zihinsel olarak motive olur, ayrıntıları sevmez ve olgun kişiliklere sahiptir. 1 sayısı bencilliği ve liderliği simgelediği için bu kişiler çok inatçı ve bencildirler, bu yüzden her zaman kendi çıkarlarını korurlar ve gözetirler, başkalarının çıkarlarına karışmamaya özen gösterirler. .Bu durum arkadaşlarını düşmana çevirebilir ve kendilerini kontrol etmeyi öğrenirlerse onları inanılmaz parlak bir gelecek  beklemektedir. Bu isme sahip kişiler Liderliği, güveni ve cesareti çok yüksek bir hükümdarı temsil eden bir sayı. Karamsar, etkileyici, hızlı değişen fikirler, disiplinli, kırılgan, zor olamaz, duruma göre hızlı yön değiştirme. Bu isme sahip kişiler çok kazanmayı ve kolayca harcamayı severler, ilişkilerinde çok sahiplenici, ateşli ve kıskançtırlar.

Botan  isminin kişilik analizini inceledikten sonra Botan isminin harf analizini inceleyeceğiz. Botan  isminin harf analizi aşağıdaki gibidir:

Bir düğme ismiyle bir kişiyle konuştuğumuzda, harflerin titreşimi hem toplumun hem de konuştuğumuz kişinin kişiliğiyle ilgili anlamı yeniden şarj eder.

B: Önsezi güçlü bir anlam verir.

O: Bir kişinin “aşk sırrı”nın anlamını uyandırabilir.

T: Duygularını zorlukla açabilen birini çağrıştırıyor, T harfi tercih edilmemeli.

A: Kesin bir anlam çağrıştırıyor, o harflerden birden fazlası olmamalıdır.

N: Sağduyunuzun olduğunu gösteriyor, n harfi kötü değil.

Daha sonra Botan ismine benzer isimler konusunu ele alacağız. Bu isimler; ertan, altan, haktan, sertan, mestan, aytan, bertan, boran, bozan, bolkan, borahan gibi değişik benzer isimler bulunmaktadır.

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerine isim koyarken çok dikkat etmektedir. İsimlerin Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediği veya caiz mi diye sorgulamaktadırlar. Bu göre Botan ismi caiz mi? sorusunu ele alacağız. Botan ismi Kuran’da geçmemektedir, ancak insanlar çocuklarına bu kutsal, güzel ve  anlamlı ismi rahatlıkla verebilirler. Arapçadan türetilen bu ismin çok özel bir anlamı vardır, ancak izin verilen isimlerden biridir. Erkeklerin çok sevdiği bu isim sözlük anlamı olarak da oldukça anlamlı ve güzeldir. Bu yüzden Botan isminin kullanılması caizdir.

Makalemizin son kısmında Botan ismine sahip ünlüler var mı? bunu araştıracağız. Bu isim çok kullanılan bir isim değildir. Bu yüzden dizi ve filmlerde de pek geçmemektedir. Bu yüzden bu konuya örnek veremiyoruz.

Botan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Botan Dicle Nehri’nin bir koludur. İsmini geçmişteki Botan (Kentrites) Krallığı’ndan alır. Sokrates’in öğrencisi Ksenephon M.Ö 400 yılında yazdığı Anabasis (Onbinlerin Dönüşü) adlı kitabında nehirden oldukça fazla bahsetmiştir.
  • 2 – Dicle Nehri’nin bir koludur. İsmini geçmişteki Botan Beyliği’nden alır
  • 3 – Şırnak, Siirt, Mardin’in Doğusu ve Batman Bölgesi’ni kapsayan bölgenin adı.
  • 4 – Cizre’nin eski adı olarak da kabul edilir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Botan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Botan ismini kullanan 1.984 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Botan ismini kullanan 267 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Botan ismini kullanan 32 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Botan ismini kullanan 73 kişi bulunmaktadır.

Botan isminin Türkiye sıralaması

Botan en çok kullanılan 2161. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1042. isimdir.

Botan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 44 kişi artmıştır.

Botan isminin Harf Analizi

Kişiye Botan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Botan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Botan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Botan isminin anlamını gözden geçirin!

Botan İsminin Numerolojisi

Botan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
O: on sekiz
T: yirmi dört
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 62

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap