Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye nedir hangi hastalıklara yardımcıdır? Biberiye Akdeniz bölgesinde ince yapraklı ve sonbahardan etkilenmeyen tuzlu suları seven etnik mutfaklarda bahar..

Biberiye nedir hangi hastalıklara yardımcıdır?

Biberiye Akdeniz bölgesinde ince yapraklı ve sonbahardan etkilenmeyen tuzlu suları seven etnik mutfaklarda baharat olarak da kullanılan bir bitkidir. Nane ailesinin bir üyesi ve hafif narin bir tadı vardır.

Bellek ve zihin üzerine güçlü etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Keskin aroması ile biberiye şifalı nitelikleri yıllarca kullanılmıştır. Antioksidan özelliğinden dolayı çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Biberiye çayı sindirime destek, kalp hastalığına yardımcı ve kansere karşı vücudu koruyan bir antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Biberiye aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını destekler ve Alzheimer (hafıza kaybı), Parkinson gibi beyin hastalıklarının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde kendinden söz ettirmiştir. Biberiye hasarsız yararlı bakterileri bırakarak zararlı bakterileri ortadan kaldırmaktadır.

Biberiye çayı nasıl hazırlanır?

4 su bardağı kadar suyu bir demlik içerisinde kaynatın. Bir fidan biberiye bitkisinin yapraklarını 1 bal kaşığı olacak kadar kaynamış suyun üzerine atın ve demlenmesini bekleyin.

Günde en fazla iki bardak içerek tüketilmesi kanser, kellik, soğuk algınlığı ve grip, epilepsi, uykusuzluk, depresyon, öfke sorunları, şizofreni ve stres gibi sorunlara karşı tedavi edici etkisi son derece yüksek olan bir bitkidir.

Böylesine ortak şikâyetleri olan insanların bu bitkiyi tedavide kullanmaları için doktorlarına veya sağlık personellerine danışmaları gerekmektedir. Özellikle hamile bayanların gebelikte bu çayı içmekten kaçınmaları gerekir.

Baharat olarak ise herkes için güvenli olarak tüketilebilir. Günde iki bardaktan fazla içmek kusma, spazm ve hatta komaya neden olabilmektedir.

İlaç kullanan kimseler biberiye çayını doktora danışmadan kullanmamalıdır. Çünkü ilaçlardaki maddelerle tepkimeye girerek kötü sonuçlar doğurabilir.

Biberiye Çayının yararları

Beynin güçlenmesine yardımcıdır.

Dikkat dağınıklığını azaltır.

Sindirim sitemine yardımcı olarak mideyi rahatlatır ve zayıflamada metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasında kolaylık sağlar.

Vücuttaki kötü atıkların atılmasına ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Kaygı düzeyini en aza indirir. Kas ağrıları ve ayak bileği burkulmaları gibi hastalıklarda tedavi edici ve ağrı kesici etkiye sahiptir.

Cilt kanserine yakalanma olasılığını azaltır.

Yağı kullanıldığında ise saç derisi sağlığına iyi gelir ve saçı kuvvetlendirerek destekler.

Biberiye aktardan alındığı gibi kuru olarak değil yeşil bir fidan iken yaprakları koparılarak tüketilmesi daha yararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap