Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir, Yolları, Ne Yapılır?

Beyaz Ayakkabı Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir Tercih ettiğimiz kıyafetlerle büyük ölçüde uyum sağlayanlar beyaz ayakkabılardır. Her mevsimde kullanılabilen parçalardır. Bez ve deri gibi seçenekleriyle, her dönem severek giyilen bu ayakkabılar, ne yazık ki çok çabuk kirlenebilme özelliğine sahiptirler. Üstelik bazı formları kirlenmekle kalmayıp yüksek oranda leke tutma özelliğine sahip. Bu yüzden beyaz ayakkabı severlerin en büyük soru işareti Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir? 

Beyaz ayakkabı temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ayakkabının malzemesi ve kalitesine göre işlem yapmaktır. Aksi takdirde ayakkabının deforme olması kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle doğru işlemi ve çok dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir. 

Beyaz Ayakkabı Temizleme Yolları

Beyaz ayakkabılar, çok çabuk kirlenen ancak oldukça zor temizlenen ürünlerdir. Özellikle bez formunda olanlar, kir ve lekeyi tutmada daha inatçıdır. Ayakkabı temizliğinde ilk tercih edilen yöntem çamaşır makinesinde yıkamak oluyor. Ancak bu yöntem, ayakkabınızın ömrünün kısalmasına sebep olur. Makinenin sıcaklık ayarı ayakkabının formunun bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca makineye atılan ayakkabılar büyük çoğunlukla taban kısımlarından ayrılmış olarak çıkıyor. Yıkama esnasında gerçekleşmese de, aldığı fazla su sebebiyle zaman içerisinde açılmalar görülebiliyor. 

Beyaz ayakkabı temizleme yolları içerisinde ilk etkili yöntem beyaz sirke ile temizlemektir. Genel temizlik için oldukça yaygın kullanılan beyaz sirkeyi beyaz ayakkabıları temizlemek için kullanabilirsiniz. Bu yöntem, ayakkabının genelinden ziyade taban ve tabana yakın kısımların temizliğinde etkili olacaktır. Bu kısımlara birkaç damla beyaz sirke damlattıktan sonra, bez ile sikerek temizleyebilirsiniz. 

Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir sorusu için bir diğer yöntem ise karbonat ile beyaz ayakkabı temizlemeyöntemidir. Ayakkabıları temizlemeye başlamadan önce bağcıklarını çıkarıp makineye atmak daha doğru olacaktır. Çünkü ayakkabının geneline uygulanan işlemler bağcıklar için faydalı olmayacaktır. Ayrıca ayakkabı deliklerinin altında kalan bağcık kısımları da temizlenmeyecektir. Bağcıkları çıkardıktan sonra, karbonat, sabun ve sudan oluşan bir karışım hazırlayın. Sonra bir diş fırçası yardımıyla, çok sert olmamak şartıyla hafifçe temizleyin. İşlemi her iki ayakkabının büyük bölümlerine uyguladıktan sonra durulayarak kurumaya bırakın. 

Yaygın olarak kullanılan bir diğer seçenek ise aseton ile beyaz ayakkabı temizleme yöntemidir. Aseton, ayakkabıların tamamından ziyade kenarlardaki lekeler için çözüm olacaktır. Asetona batırılmış bir diş fırçasını lekelerin üzerine, çok bastırmamak kaydıyla hafifçe uygulayın. Böylece kenarlardaki kir ve lekelerin giderilmesini sağlayabilirsiniz. 

En basit ve en çok kullanılan yöntem, sıvı sabun ile beyaz ayakkabı temizleme tekniğidir. İşlem oldukça basit. Sıcak su ve sıvı sabun yardımıyla gerçekleştirilen bu yöntemde, diş fırçasını sıvı sabuna ve sıcak suya batırdıktan sonra ayakkabıyı temizleyebilirsiniz. 

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir, Yolları, Ne Yapılır?
Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir, Yolları, Ne Yapılır?

Beyaz Ayakkabı Beyazlatmak İçin Ne Yapılır?

Beyaz ayakkabılar için kirlenmemek adeta bir mucizedir. Tek seferlik kullanım bile yeterli olmaktadır. Bu nedenle ayrı bir özen gerektirir.  Bu yüzden beyaz ayakkabı severlerin en merak ettiği konu, ayakkabıyı beyazlatmak için ne yapılır olmaktadır. 

Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir konusunda evde uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızın içerisinde belirttik. Bunların yanında, çamaşır suyu ile temizleme teknikleri de bulunmaktadır. Ancak çamaşır suyu güçlü bir kimyasal olduğu için, bazı ayakkabı malzemelerinde beyazlamadan çok sararmaya sebep olabilmektedir. Yani ayakkabının kalitesi ve malzemesi bu konuda oldukça önemli. Ancak yine de, ayakkabının deforme olmaması için çamaşır suyu kullanımı pek önerilmez. 

Kimyasal kullanımı yerine, yukarıda belirtmiş olduğumuz karbonat, beyaz sirke, aseton ve sıvı sabun gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Bu teknikler, birçok kalite ve malzemedeki ayakkabıyı beyazlatmak için yeterli olacaktır. 

Diş Macunu İle Ayakkabı Beyazlatma

Sararan Beyaz Ayakkabıyı Beyazlatma

Beyaz ayakkabılar, belli bir kullanım süresinden sonra zamanla sararmaya başlar. Elbette titiz bir kullanım ve düzenli temizlik bunun süresini uzatacaktır. Ancak bir müddet sonra sararmalar görülmeye başlar. Bu yüzden sararan beyaz ayakkabıyı beyazlatma yöntemleri arayışı başlar. 

Diş Macunu İle Ayakkabı Beyazlatma

Bu işlem için ihtiyacınız olan şey bir diş fırçası ve diş macunu. Sararan ayakkabıyı beyazlatma teknikleri arasında en etkili yöntem diş macunudur. Bu işlem için öncelikle ayakkabınızın ve tozunu alın. Daha sonra fırçanın üzerine bir miktar diş macunu koyarak sararan kısımların üzerinde oval hareketlerle ayakkabıyı temizleyin. Bütün bölgelere uygulama yaptıktan sonra, kuru bir bezle macunu ayakkabıdan temizleyin. Diş macunu ile ayakkabı beyazlatma işleminin sonucu sizi hayran bırakacaktır. 

Beyaz Ayakkabı Evde Nasıl Temizlenir?

Beyaz Ayakkabı Çamaşır Suyuyla Yıkanır mı?

Bazı ayakkabılar, kalitesi ve malzemesi gereği kimyasal kullanımına uygun değildir. Çamaşır suyu da bir kimyasaldır. Bazı ayakkabılarda deformasyona neden olabilir. Ancak kalitesine güvenilen bir takım ayakkabıların kullanım talimatında çamaşır suyu kullanımının uygun olduğu ibaresi yer alır. Bu ayakkabılar, çamaşır suyuyla ayakkabı beyazlatma işlemi için uygundur. Ancak çamaşır suyunu seyreltik olarak kullanmanız gerekir. 

Mir miktar su ve çamaşır suyunu karışım haline getirdikten sonra, diş fırçasını karışıma batırıp ayakkabıyı oval ve yumuşak hareketlerle temizleyin. Bütün bölgelerin temizliği bittikten sonra, ılık su ile durulayarak kurumaya bırakın. İşlem bittiğinde ayakkabınız ilk günkü beyazlığına kavuşmuş olacaktır. 

Beyaz Ayakkabı Evde Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatta hem rahatlığı, hem de her mevsimin her kombinine uyum sağlaması ile beyaz ayakkabıları sıkça kullanırız. Yazın toz, kışın çamur etkenleri ile bol bol kirlenen ayakkabıları, özellikle kışın her kullanımdan sonra temizlemek gerekebilir. 

Temizliği tahmin edildiği gibi zor olmayan bu ayakkabılar için merak edinen, beyaz ayakkabı evde nasıl temizlenir konusudur. Evde temizleme yöntemleri arasında ilk tercih çamaşır makinesinde yıkamak olmaktadır. Ancak bu yöntem ayakkabınızın zamanla hatta bazen yıkamadan hemen sonra deforme olmasına sebep olur. 

Deformasyonla karşı karşıya kalmamak için, beyaz ayakkabı nasıl temizlenir yazımızda belirtmiş olduğumuz karbonat, beyaz sirke, aseton, sıvı sabun gibi yöntemleri kullanabilirsiniz. 

7 yorum

Selam paylaşımın süper ötesi çok hoşuma gitti, teşekkürler

selamun aleyküm sayfanız süper ötesi çok iyi, sağolun

Slm paylaşım gerçekten dikkatimi çekti, face de paylaştım

Mrb siteniz ciddiyim hayran bıraktı, teraziye tıkladım

Merhaba siteniz gerçekten dikkatimi çekti, face de paylaştım

Slm siten ciddiyim hoşuma gitti, sağolun

Selam siten yeminle dikkatimi çekti, facebookta paylaştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap