Behram İsminin Anlamı

behram-isminin-anlami-78743

Behram İsminin Anlamı Nedir?

Behram isminin anlamı her ayın 20 günü olarak biliniyor. Erkek bebek isimleri de genellikle kullanılan bu isim Kuran’da geçmiyor. Farsça kökenli olan bir isimdir. Anne ve babalar çocuklarına isim ararlarken Bir hayli zorluk çekebiliyorlar.  

Behram isminin anlamı ayrı ayrı araştırılarak ismi çocuğa uyup uymayacağını düşünmek oldukça yorucu ve zaman alıcı bir süre olabiliyor. Behram ismini de araştırılan isimler arasında yer alıyor. Behram isminin anlamıve özellikleri oldukça fazladır genellikle erkek bebeklerine koyulan bu isim bebeklerin daha baskın karakterli olmasını ileriki yaşlarında otoriter olabilmesi için konuluyor.

Behram isminin anlamı pek çok kez bulunabiliyor. Farklı anlamlarda bulunan bu isim genellikle erkek bebeklere veriliyor. Behram isminin TDK’deki anlamı İran hükümdarlarından bir kaç tanesinin ismi Behram’dır. Bu yüzden insanlar çocuklarının isimlerini Behram koyabiliyor  Bunun yanı sıra  Acem pehlivanlarından bir tanesinin isimde Behram’dır. Her ayın 20. günü Behram olarak biliniyor. Ayrıca Merih yıldızı olarak da bilinmektedir.

Behram isminin anlamı özelinde sözlükte ise Behram eski İran dilinde yolcuları korumakla görevlendirilmiş olan melek niteliğinde bulunuyor. Ayrıca ismi Çanakkale ili Ayvacık ilçesine bağlı bir yerleşim yeri olarak biliniyor. Behram ismi Türkiye sıralamasında 1984 olarak karşımızda beliriyor. Behram ismini taşıyan kişi sayısı ise çok fazla değildir. Ancak Yaklaşık olarak 1100 kadardır İstanbul için ise bu sayı 200 rakamına denk geliyor. 

Behram ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmiyor. Behram ismi caiz mi? merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Behram ismi caiz olan bir isimdir. İsminin kökeni genellikle bakıldığında Farsça olduğu anlaşılabilir ancak çocuğunuza bu ismi koymanız da herhangi bir sakınca yoktur caiz bir isim olarak kullanılabilir genellikle erkek çocuklarına verilen bu isim çok nadir de olsa kız isimleri arasında da görülebiliyor. Behram isminin anlamı pek çok farklı yerde bulunuyor. 

Behram isminin özelliklerini merak edenler için Behram isimlerine sahip olan bireyler planlayıcı olmaları ile bilinirler. Behram isminin kişilik analizi Son derece titiz ve düzenli olan kişilerdir. Yaşamlarının her anlarını planlayarak bir sonraki adıma geçmek için hareket ederler. Önce hedeflerini belirlerler. 

Behram isminin analizi bu şekildedir. Daha sonra ise hedeflerine doğru ilerlerler. Belirsiz durumları hiç sevmezler. Bunun için ya hep ya hiç kuralına önemserler. İş ya da özel hayatlarında plancı olmaktan vazgeçmezler. Devamlı bir şekilde programa bağlı yaşarlar. Özel hayatlarında da bu özelliklerine devam ettirirler. Bu huyları karşındaki insanları bazen sıkıcı gelebiliyor. Behram ismi bireyleri sürprizlere karşıdır. Hayatlarında karışıklıklar istemezler, onlar daima ileriyi görerek yaşamak isterler. Bu yüzden planlarını sürekli olarak düzenli bir şekilde yaparlar.

Behram ismine benzer isimler de bir hayli fazladır. Bunlardan bir tanesi ikramdır. Hem Behram ismine benzer hem de Behram ismi ile birlikte kullanılabilir. Aram, Bahire isimleri de Behram ismine yakın olan ve benzerlik gösteren isimler arasında yer alıyor. Behrem, Behira, Meram, Behin, Behnane gibi isimler Behram ismine benzer olan isimlerdir.

Behram ismine sahip ünlüler yok denecek kadar azdır. Behram ismi genellikle erkek bebekler için kullanılır. Bu isme sahip bebekler büyüdükleri zaman otoriter bir kişiliğe sahip olabiliyor. 

Behram isminin anlamı çok farklıdır. Farklı anlamlarda da bulunuyor. Türkiye’ de bu ismi kullanan kişi sayısı çok fazla olmasa da kullanılan bir isimdir. 

Formun Üstü

Formun Altı

Behram isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mutlu Gün, Bayram
  • 2 – Merih Yıldızı.
  • 3 – Her Ayın 2
  • 4 – Acem Pehlivanlarından Birinin Adı.
  • 5 – Mars Gezegeni.
  • 6 – Gönü.
  • 7 – Eski İran dininde yolcuları korumakla görevli olduğuna inanılan melek.
  • 8 – Behram (veya Bahram), Pers mitolojisinde gezegenlerin ve zaferin tanrısıdır.
  • 9 – İran hükümdarlarından birkaçının adı ki en meşhuru yaban eşeği avına pek düşkün olan “Behram Gûr”dür.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Behram ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Behram ismini kullanan 1.127 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Behram ismini kullanan 229 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Behram ismini kullanan 60 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Behram ismini kullanan 49 kişi bulunmaktadır.

Behram isminin Türkiye sıralaması

Behram en çok kullanılan 2705. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1307. isimdir.

Behram ismini kullananların sayısı, son bir yılda 49 kişi artmıştır.

Behram isminin Harf Analizi

Kişiye Behram ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Behram İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Behram ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Behram isminin anlamını gözden geçirin!

Behram İsminin Numerolojisi

Behram isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

B: iki
E: altı
H: on
R: yirmi bir
A: bir
M: on altı
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap