Balzamik Sirke Nedir, Nasıl Yapılır? Balzamik Sirke Faydaları

balzamik-sirke-nedir-nasil-yapilir-balzamik-sirke-faydalari-11735

Türk mutfağına sürekli farklı bir şey ekleniyor. Sirke, çok kullanılan bir ürün ama balzamikle yeni tanışıyoruz. Evde yapılırsa daha faydalı olur.

Dünya mutfaklarının vazgeçilmez lezzet ve aroma veren ürün olan balzamik sirke aslında bir sostan çık daha fazlası. Hardal, karabiber, zeytinyağı ve şeker gibi malzemelere ek olarak ustaların özel tarifleri ile hazırlanan bu sos özellikle salatalarda kullanılmaktadır. Balzamik sirke nasıl yapılır sorusunu merak edenler için tarifi bu kadar kolay değildir.

Çünkü her dünya mutfağına özel usullerle hazırlandığından dolayı bölgeden bölgeye yapılış farklılıkları da gözlemlenir. Keskin bir kokusu ve baskın bir aroması olan balzamik soslu sirke, içeriğindeki muazzam bitki ve meyve karışımları ile tam bir şifa deposudur. Buraya kadar normal ve her şefe özel püf noktalarıyla yapılan bir sirke formatında hazırlanır.

Ancak orijinal balzamik sirke yapımı için tüm bitkilerin çeşitli ağaç karışımından mamül edilmiş ham ağaç kaplarda uzun yıllar boyu bekletilmesi gerekiyor. Zaten ürüne keskinliğini veren de bu süre zarfında bekletilirken açığa çıkan asit oranlarının artması ve tüm malzemelerin birbiriyle harmanlanıp özleşmesi oluyor.

Balzamik Sirke Evde Nasıl Yapılır?

Balzamik sirke evde yapımı pek zahmetli olmayan bir sostur. Ancak elbette ki farklı ülkelerin meyve ve sebzelerini bulmak gibi bir arayışa girerseniz o zaman orijinaline yakın bir tat elde edebilirsiniz. Evde ve kolay bulunabilen malzemeler ile balzamik sirke yapımı için:

İki litre tercihen ev yapımı ya da organik üretim olan üzüm sirkesi ve bir çay bardağı esmer şeker biraraya getirilip karıştırılır. Kısık ateşte kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra üründe bariz bir kıvam alma oluşuncaya kadar ocakta tutulmaya devam edilir.Sonra kaynayan sosu mümkünse büyük bir cam kap ya da kavanoza alınıp soğutulur.

Ardından serin ve güneş almayan karanlık bir odada muhafaza edilir. Herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu madde ilavesi yapılmadığı için hazırlanmış olan balzamik sos aylar boyu bekletilmeden tüketilmelidir. Karanlık ortamda bekleme süresi için ise 15 gün yeterlidir. Akabinde balzamik sos yemekleri ve salataları şenlendirmek üzere hazır olacaktır.

Balzamik Sirke Faydaları Nelerdir?

Bugüne dek farklı bilimi nsanları tarafından yapılan pek çok bilimsel araştırmalar neticesinde balzamik sirke faydaları saymakla bitmez boyutlardadır. İnsan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri uzun yıllardır bilinmektedir. Kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin besin ögelerini barındıran balzamik sirke alternatif tıp ve destekleyici tıp dallarında önemli bir yere sahiptir..

Hatta yöresel üretimlerde farklı iklim ve malzeme kullanımına bağlı olarak zayıflama ile toksin atma gibi herkesin ihtiyaç duyduğu şahane etkileri ile de kullanım alanı bulunur.

Üzüm ve diğer meyvelerin besin değerleri ile ortaya çıkan balzamik sirke mide rahatsızlıklarının semptomatik tedavisi ve koruyucu olarak son derece faydalıdır. Diğer sirkelerdeki asit bazının bazı mide hastalıklarına zarar vermesine karşın, balzamik sirke içeriği gastrit ve ülsert için de oldukça yararlıdır.

Karışımındaki malzemelerin antiviral ve antibakteriyel özellikleri sayesinde bağışıklığı baskılayıcı hastalıklara karşı koruma sağlar. Yani balzamik sirkenin düzenli kullanımında doğrudan immun sistemi güçlendirdiği bilinmektedir.

Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için ilaç niteliğinde olan koruyan balzamik sirke kalp ve damar hastalıklarında  ilaç etkinliğindedir.

Cilt bakımında da gönül rahatlığıyla kullanılabilen balzamik sirke sivilcelerin oluşumunu da cilt ve gözenekleri her daim temiz tuttuğu için önlemiş olur

Yoğun antioksidan özelliği ile hücre DNA’sını korur ve tazeler

Jinekolojik hastalıklar ve kandaki diğer enfeksiyonları bertaraf etmede oldukça güçlü bir sirkedir.

Balzamik sirke etkileri itibariyle pek bilinmese de hafıza üzerinde büyük ölçüde olumlu etkileri bulunur.

Romatizmal hastalıkların hemen hepsinde ve eklem rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde yine beslenme rutinine eklendiği zaman faydaları kısa sürede hissedilebilir.

Şeekr hastaları ya da kötü kolestrolü yüksek olanlar için bu değerleri düşürüp dengelemede yararlanılması ise balzamik sirkenin mucizevi etkileri olarak ilgi çekmektedir.

Balzamik Sirkeyi Herkes Kullanabilir mi, Yan Etkiler Var mıdır?

Balzamik sirke faydaları tartışma kabul etmez bir biçimde insan sağlığı üzerinde bir yere sahiptir. Ancak her besin ve ilaçta olduğu gibi fazla kullanımda birtakım istenmeyen ve rahatsız edici sonuçlar doğabilir. Bunlar kesinlikle geri dönüşsüz ya da ağır bulgular değildir.

Günlük olarak fazla tüketildiğinde, içeriğindeki asit miktarının vücuda olması gerekenden fazla alındığı zaman bazı rahatsızlıklar gözlemlenebilir. Bunlar mide ekşimesi/ yanması, boğazın tahriş olması gibi basit durumlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap