Bal Sirkesinin Yemeklerde Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Bal sirkesi, çay dahil birçok besinde kullanılır. Dolaşım sistemine iyi gelir, kalp krizini önleye faydaları vardır. Aşırısı mideye zararlıdır.

Bal Sirkesi

Üzüm, elma, alıç ve bal gibi şeker içeren besinlerin, asetik asit üreten bakteriler ve mayalar tarafından fermantasyonu sonucunda oluşan, daha çok yemeklerde ve temizlikte kullanılan keskin kokulu asidik bir sıvı olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde birçok amaçla kullanılan farklı tipte sirke çeşitleri bulunmaktadır. Belli bir miktar organik bal, su ve ekmek mayasının oluşturulduğu karışımın belli bir süre fermente edilmesi ile bal sirkesi oluşmaktadır. Son yıllarda oldukça popüler olan bal sirkesi, diğer sirke çeşitlere göre aroması ve rayası daha tatlıdır.

Mayalanma ve fermantasyon sıcak havalarda daha iyi olduğu için, bal sirkesi daha çok yaz aylarında yapılması uygun olan bir sirke çeşididir. Yaz aylarında yapılan bal sirkesi, birkaç ay içinde kullanıma hazır hale gelecektir. Üreticisini bildiğiniz ya da kendi bal sirkenizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bal Sirkesi Nasıl Saklanır?

Dışarıdan aldığınız veya evde kendi imkanlarınızla yaptığınız bal sirkelerinizi saklamanın ve korumanın en iyi yolu cam kavanozlar veya kaplar kullanmaktır.

Sirke içinde asetik asit bulunduran fermente bir karışım olduğu için, içinde bulunduğu plastik veya çelik kapların yapımında kullanılan BPA ve ağır metaller gibi zararlı maddeleri çözerek yapısına katar. Bu tür kaplarda saklanan bal sirkelerinin kullanımı oldukça zararlıdır. Bal sirkesi nasıl saklanır sorusuna böylece cevap bulmuş olduk.

Bal Sirkesi Yemeklerde Nasıl kullanılır?

Üretildiği baldan koku ve aromalar taşıyan bal sirkesini dilediğiniz yemekte kullanmak mümkündür. Bal sirkesi en çok, salatalarda, çorbalarda, bitki çaylarında, et ve sebze yemeklerinde ve kek, börek, hamur işi gibi birçok şeyde kullanabilirsiniz.

Bal sirkesini yemeklerde kullanırken dikkat edilmesi gereken en büyük husus, özellikle tencere yemeklerinin yapımında kullanıldığında, eklenecek olan bal sirkesinin yemeğe konulma zamanıdır.

Bal sirkesi, yüksek sıcaklıklarda yapısı bozulduğu için daha çok yemekler piştikten sonra veya pişmeye yakın konulması gerekir. Yemeklerde ve salatalarda kullanacağınız bal sirkesi muhteşem bir tat verme özelliği vardır.

Aynı zamanda içinde mikrop ve bakterileri öldürücü asetik asit barındıran bal sirkesini, pazardan veya marketten aldığınız sebze ve meyveleri yıkarken, özellikle toprakta büyüyen kök sebzeleri temizlemekte kullanabilirsiniz.

Bal Sirkesinin Faydaları

Bal sirkesinin faydaları içerdiği yararlı bakteriler ve asetik asit ile birçok yararı bulmaktadır. Bal sirkesinin en bilinen yararları şu şekilde sıralanmaktadır;

– Bal sirkesi, sindirim sistemi organları mide ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur,

– Sindirim sistemi organlarında özellikle midede bulunan problemleri giderir,

– Mide ve bağırsak duvarlarında bulunan yapıları temizleyerek gastrit, ülser veya polip gibi hastalıkların önüne geçer,

– Dolaşım sisteminde aktif rol alarak, damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi hastalıkları önler,

– Boğaz ve bademciklerde oluşan ağrılara çok iyi gelir,

– Ateşi olan veya havale geçiren kişilerin vücut ısısını düşürür,

– Vücutta biriken ağır metal, tuz ve ödem gibi birikintileri çözer,

– Süper ve hiper tansiyon hastalarının tansiyonlarını kontrol altında tutar,

– Vücut metabolizmasını hızlandırarak yağ yıkımını sağlar ve kilo verdirir,

– Yapısındaki asetik asit, ciltte bulunan akne, siyah nokta ve yağ bezelerini temizler ve cildi sıkılaştırarak daha genç ve taze bir görünüm yaratır,

– Vücutta özellikle damarlarda biriken kolesterolü dengeler,

– İçinde bulunan vitaminler sayesinde vücut direncini arttırır ve soğuk algınlığı, nezle ve üst solunum yolları rahatsızlıklarını önler,

– Antiseptik özelliği ile vücutta çıkan yaraları mikroplardan arındırır aynı zamanda yine ağız içinde çıkan, aft denilen yaraları iyileştirir,

– Bakteri ve mikropları öldürme özelliği ile her türlü ev temizliğinde kullanılır,

– Saçları sıklaştırır ve zayıf saç köklerini onarır,

– Sinir sistemine etki ederek, kişileri daha dinç hale getirir,

Uyku problemlerini çözer,

– Vücuttaki dolaşımı arttırarak, daha enerjik olmayı sağlamaktadır.

Bal Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Binlerce arının yüzlerce farklı çiçek gezerek ürettiği bal ile hazırlanmış bal sirkesi mucizevi bir karışımdır. Bal sirkesi birçok sağlık sorunun önüne geçilmesinde veya tedavisinde kullanılır. Bal sirkesi nelere iyi gelir;

–        Saçkırana,

–        Dolaşım sistemi rahatsızlıklarına,

–        Sindirim sistemimde oluşan hastalıklara,

–        Solunum yolu problemlerine,

–        Sivilce tedavisine,

–        Vücut metabolizmasını hızlandırmaya,

–        Yaraların iyileşmesine,

–        Kemiklerin güçlenmesine,

–        Anemi tedavisine iyi gelir.

Genel olarak günde en az iki üç yemek kaşığı bal sirkesi tüketildiğinde, vücuttaki dolaşım artar, metabolizma hızı artar, bağışıklık sistemi güçlenir, sinir ve sindirim sistemi korunarak daha sağlıklı bir yaşama sahip olunur.

Bal Sirkesinin Kalorisi

100 mililitre yani bir litrenin onda biri kadar olan bal sirkesinin kalorisi ortalama 25 kcal’ dır. Bal sirkesi yağ veya protein içermemektedir.

Bal sirkesinin etken maddeleri, kalsiyum, magnezyum, sodyum, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri yer alır. Aynı zamanda organik baldan üretilen bal sirkesi bir şifa kaynağıdır. Bal sirkesinin içinde bulunan mineral ve vitaminleri vücudumuza daha çok almak için, az miktarlarda bal sirkesini ılık su ile karıştırarak içebilirsiniz.

Bal Sirkesinin Zararları

Bal sirkesi genel olarak çok sağlıklı bir sirke çeşididir. Fakat aşırı büyük ölçü ve porsiyonlarda kullanıldığında bal sirkesi de birkaç soruna ve zarara yol açmaktadır. Bir kişinin günlük olarak alması gereken optimum bal sirkesi miktarı 3 ile 4 yemek kaşığı arasındadır. Bu miktarların çok katlarında kullanıldığında şu sorunlara yol açmaktadır.

İlk olarak sindirim sisteminde çok büyük rahatsızlıklar bulunan kişilerin fazla bal sirkesi tüketmeleri daha büyük sorunlara neden olabilir.

Fazla bal sirkesi kullanımı sonucunda aynı zamanda vücuttaki asit ve baz dengesi bozulur ve tansiyon rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Yaşlılarda fazla sirke tüketimi sonucu kemik erimesi başlayabilir. Vücutta kızarıklık, ateş ve solunum darlığı gibi alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bunlar genel olarak bal sirkesinin zararları olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap