Bakla içi Faydaları, Zararları ve Özel Yemek Tarifi

Bakla içi, zeytinyağı ile birleştiğinde ortaya çok faydalı bir yemek tarifi çıkıyor. Uygun saklama koşulları ile uzun süre dayanır. Zararlı konusunu da göz ardı etmeyin.

Bakla İçi

Bakla içi Faydaları, Zararları ve Özel Yemek Tarifi Bakla içi vitamin deposu sebzelerinden birisidir. Baharın gelmesi ile tezgâhlarda yerini alan iç bakla Türk mutfağının olmazsa olmazlarından birisi olmuştur. Özellikle zeytinyağlı yemekler arasında yer alması nedeni ile herkesin büyük bir keyifle yiyeceği bir lezzet olmaktadır.

Farklı şekillerde yapılan bakla içi çoğu zaman bazı yemeklerin ara malzemeleri arasında yer alıyor.

Vitamin ve protein bakımından engin olması neden ile yaz ayarında tazesi kış ayları da ise kurusu ya da konservesi tüketilmektedir.  Dünyanın her yerinde yetişen e kolaylıkla bulunan bakla içi faydaları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.

Bakla İçi Nasıl Saklanır?

Bakla içi Faydaları, Zararları ve Özel Yemek Tarifi
Bakla içi Faydaları, Zararları ve Özel Yemek Tarifi

Bakla içi faydaları konusunda geçmeden önce iç bakla nasıl saklanır, sorusunun cevaplayalım. Bakla içini saklamanın en kolay yolu taze fasulye gibi poşetlere koyup derin dondurucuya atmak en basit saklama yolu olacaktır. 

Hazirana kadar satılan sindirim organlarından, bağışıklık sistemine kadar pek çok vücut fonksiyonlarını ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallere sahip olan bakla içi taze fasulyeye benzeyen dış kısmından ayırıp saklamanız gerekiyor. 

Bakla için ister dış kısmı isterseniz de iç sadece kendisinin saklayabilirsiniz.  Bu şekilde bir yıl tazeliğini kaybetmeyen iç baklaları kış aylarında afiyetle tüketebilirsiniz.

İç Bakla Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Bakla içi faydaları bakımından en çok tüketiciler besinler arasında yer alıyor. Kurusu ve yeşili olmak üzere iki farklı seçeneklerde tüketilen iç bakla yemeklerde de lezzet katmaması açısından çok sık tercih ediliyor.

Bakla içi tarifi ya da yemeklerde kullanılış şeklini internetten bulabilirsiniz. Genellikle yemeklerin içine kuru iç bakla kullanılmaktadır. Özellikle zeytinyağlı enginar yemeği yaprak sarması pirinç pilavını içine muhteşem bir alternatifi olan kuru bakla içinin ye zeytinyağlısı da çok güzel oluyor.

Bu yemeklerin içerisine genellikle kuru bakla içi kullanılmaktadır. Yemeğe ilave edeceğinizi kur bakla içlerini akşamdan ıslatmanız ve haşlamanız gerekir. İşte size basit bir zeytinyağlı bakla içi tarifi yemeği şu şekildedir.

Zeytinyağlı iç bakla yemeği için ihtiyacınız olan malzemeler;

·        Yarım kilo iç bakla,

·        Bir adet büyük boy kuru soğan,

·        3 çorba kaşığı sıvıyağ,

·        3 diş sarımsak,

·        Bir tane küp şeker,

·        Bir çay kaşığı tuz

·        Bir buçuk su bardağı su

·        Üzeri için yarım su bardağı zeytinyağı

·        Dereotu

Bakla içi tarifi ve yapılışı;

Öncelikle kuru soğanları yemeklik doğrayın sarımsakların kabukları soyup ince ince kıyın.

Bir tencerenin içerisine 3 4 kaşık zeytinyağı ilave edin ve kavurun, 5 dakika kadar kavrulan soğanları içerisine iç baklaları ilave edip 5 dakika daha kavurduktan sonra bir tane küp şeker, bir çay kaşığı tuz, suyu ilave ederek tencerenin kapağınız kapatarak 30 dakika pişirin. 

Pişen baklaların bir süre dinlendirin sıcaklığı giden yemeğin üzerinde zeytinyağı gezdirin ve ince ince kıydığınız dereotunun de ilave ederek servi edebilirsiniz.  Ayrıca bakla içini köfte de yapabilirsiniz. Bakla içi köftesi özellikle çocukların severek tüketeceği lezzetler arasında yer almaktadır.

Bakla İçi Faydaları 

Bakla İçi Faydaları şunlardır:

·        Vücuttaki zehir ve toksinleri atar,

·        İdrar yolarını temizler ve hazmı   kolaylaştırır

·        Böbrekleri korur.

·        Aynı zamanda iç baklanın kurusu kavrulup toz haline getirerek tüketilirse kadınların regl dönemlerinde rahatlatıcı etkisi vardır. 

·        Doğum sonrası rahatlamak için birebirdir.

·          Kalın bağırsak ve hemoraid hastalıkların tedavisinde kullanılır.

·        Ayrıca bakla içi içinde kan şekeri ve insülinin düzene girmesini sağlayan yardımcı maddelerde bulunmaktadır.

İç Bakla Nelere İyi Gelir?

Bakla içi beyin ve omurilik gelişime büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle hamilelerin bu besini bol bol tüketmeleri tavsiye edilmektedir.  Ayrıca bakır ve manganez açısından zengin olduğundan dolayı kemik kaybını önlemeye yardımcı olur.

Folik asit içermesinden dolayı fetal gelişimine katkı sağlar.  Demir vitamini içerdiğinden dolayı kandaki demir oranını artırır.  Potasyum ve magnezyum içeren bakla içi kalp sağlığını korur ve kan basıncını dengeler.

İç Bakla İçindeki Vitaminler  

·        İç bakla bol miktarda C vitamini içerir.  Ayrıca bakır, fosfor, B1 vitamini, fosfor, bakır, demir, mineral, magnezyum ve tiyamin gibi vücut açısından değerli v vitamin ve minerallere sahiptir.

·        İç Bakla Kalorisi 

·        İç bakla düşük kaloridir. 

·        Onarıcı besleyici canlandırıcı özelliği bulunan iç baklanın güçlü antioksidan özellikleri bulunmaktadır. Düşük kalorili olduğundan dolayı diyet listelerinin baş tacıdır.  

·        100 gr bakla 341 kaloriye sahiptir.  En son olarak da bakla içi zararları konusunda bahsedelim.

İç Bakla Zararları

·        Her besinde olduğu gibi iç baklanın fazla tüketimi de sağlığa zarar verebilir. Bakla içi zararları kısaca şunlardır:

·        İlaç kullanan kişilerin bu besini dikkatli tüketmeleri gerekir. Çünkü tiramin yıkılması sürecini etkilediğinden dolayı ilca kullanımı ile kan basıncını daha çok artırabilmektedir.

·        İçeriğindeki stakiyoz ve rafinoz maddelerin bağırsakta gaz oluşumuna neden oluyor

·        Bunun dışında irritabl bağırsak sendromu olanların da bu besini tüketmemeleri gerekir. İç bakla zararları bu şekildedir.

·        Ayrıca 7 yaşından küçük çocukların fazla tüketmemesi tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap