Aysel İsminin Anlamı

Aysel İsmi

Aysel İsminin Anlamı Pek çok kişi çocuğuna anlamlı ve güzel bir isim koyma arayışı içerisine girmektedir. Bu arayışı gerçekleştirirken pek çok ebeveyn çeşitli kaynaklardan yararlanmakta ve en güzel ismi bulmak için çabalamaktadır. Özellikle geleneksel bir isim tercihinde bulunmak isteyen ebeveynler kız çocuğu ismi arayış içerisine girdiklerinde sıklıkla Aysel ismi ile karşılaşmaktadır.

Aysel ismi geçmişten günümüze kadar kullanılan ve pek çok kişinin çocuğuna verdiği isimler arasında yer almaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda pek çok kişinin Aysel isminin anlamı nedir? Sorusunu sorduğu görülmektedir. Aysel ismi geleneksel isimler arasında yer alan ve pek çok anlamı bulunan isimlerden bir tanesidir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Aysel isminin anlamları arasında ilk sırada ayın seli, ikinci sırada ay gibi parlak, üçüncü sırada ışıklı, dördüncü sırada güzel, beşinci sırada sen her gibisin, altıncı sırada ağacın gövdesinden ayrılan kollardan her biri, yedinci sırada bol ışık saçan, sekizinci sırada ay, dokuzuncu sırada ayın en parlak zamanda doğan anlamları yer almaktadır.

Türkçe kökenli isimler arasında yer olan Aysel ismi genellikle kız çocukları için kullanılmaktadır. Bu isim hakkında merak edilen bir diğer soru ise Aysel ismi Kuran’da içerisinde geçiyor mu? Sorusudur. Uzmanlar bu soruyu çeşitli şekillerde yanıtlamıştır ve genel görüş itibari ile Aysel isminin Kuran içerisinde geçmediği belirtilmiştir.

Hakkında sıklıkla araştırılan sorulardan bir diğeri de Aysel isminde kaç kişi var? Sorusudur. Genel bir değerlendirme yapıldığında ve 2022 yılı isim istatistikleri incelendiğinde Türkiye’de Aysel ismine sahip 169047 kişinin olduğu görülmektedir. Bu kişilerden 30.293 tanesi İstanbul’da, 11.118 tanesi Ankara’da, 9050 kişinin ise İzmir’de yaşadığı görülmektedir. Geriye kalan kişilerin ise Türkiye’nin 81 iline yayılım gösterdiği biliniyor.

Bunun yanı sıra Aysel isminin Türkiye sıralaması da elde  edilebilen bilgiler arasında yer almaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen isimler listesinde Aysel ismi 51. sırada bulunmaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen kız çocuğu isimleri arasında ise 23. sırada Aysel ismine rastlamak mümkündür.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Aysel isminin olumlu yönleri ve olumsuz yönleri ortaya koyulabilmektedir. Bu isme sahip olan kişilerin olumlu yönleri arasında aşırı ilgiden hoşlanmama, kuralcılık, öncelik, kararlılık, yöneticilik, pratiklik, dikkatlilik, çalışkanlık, yalnızlık, tutumluluk, mantıklılık, işine önem verme ve gelenekçilik özellikleri bulunmaktadır.

Aysel isminin olumsuz yönleri arasında ise abartıcılık, dağınıklık, detayları sevmeme ve çabuk inanma özellikleri bulunmaktadır.

Aysel ismi hakkında merak edilen bir diğer konu ise Aysel isminin caiz olup olmadığıdır. Pek çok ebeveyn Aysel ismi caiz midir? Sorusunu gündeme getirmektedir. Genel bir değerlendirme yapıldığı da Aysel isminin caiz olan isimler arasında yer aldığı görülebilir. Bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde bu isme sahip olan kişilerin pratik bir zekaya sahip olması sebebiyle çevresine karşı uyumlu olamadıkları görülebilir. Bu nedenle çocuğa isim verilmeden önce Aysel isminin kişilik analizi göz önünde bulundurulmalıdır.

Bazı ebeveynler çocuğuna isim verirken diğer çocuğu ile uyumlu bir isme sahip olmasını istemektedir. Bu nedenle pek çok kişinin Aysel ismi ile uyumlu isim arayış içerisine girdiği görülmektedir. Bizler bu kısımda Aysel ismine benzer isimler listesine yer verdik. Sizler de Ayşen ismi ile isimli bir isim arayış içerisindeyseniz aşağıda yer alan liseler yardım alabilirsiniz. Aysun, Aysu, Aydan, Nursel, Aybüke, Aral, Aksel, Aysan, Aysevil, Ayşe Hanım, Ayselin ve Cansel isimleri Aysel ismi ile benzerlik gösteren isimler arasında yer almaktadır.

aysel-isminin-anlami-91622
Aysel İsminin Anlamı

Aysel isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ay Işığının Seli, Ay Gibi Parlak, Işıklı, Güzel.
  • 2 – Sen Ay Gibisin
  • 3 – Ağacın Gövdesinden Ayrılan Kollardan Her Biri
  • 4 – Bol Işık Saçan, Ay.
  • 5 – Ayın En Parlak Zamanında Doğan.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Aysel ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aysel ismini kullanan 169.047 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aysel ismini kullanan 30.293 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aysel ismini kullanan 11.118 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aysel ismini kullanan 9.593 kişi bulunmaktadır.

Aysel isminin Türkiye sıralaması

Aysel en çok kullanılan 51. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 23. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Aysel isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aysel isminin Harf Analizi

Kişiye Aysel ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Aysel İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aysel ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aysel isminin anlamını gözden geçirin!

Aysel İsminin Numerolojisi

Aysel isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Y: yirmi sekiz
S: yirmi iki
E: altı
L: on beş
TOPLAM: 72

“Aysel” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

  1. Aysel Gürel: Türk şarkı sözü yazarı. Türk pop müziğine birçok hit şarkı kazandırmış ve Türk müziğinde önemli bir isimdir.
  2. Aysel Teymurzadeh: Azeri şarkıcı. “Always” adlı şarkısıyla 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan’ı temsil etmiştir.
  3. Aysel Özakın: Türk yazar. “Vazgeçtim Büyüyorum” ve “Seni Uzaktan Sevmek” gibi kitaplarıyla tanınır.
  4. Aysel Yakupoğlu: Türk şair ve yazar. Türk edebiyatında önemli eserler vermiş bir şairdir.
  5. Aysel Çelikel: Türk opera sanatçısı. Soprano olarak tanınır ve birçok ülkede konserler vermiştir.

Bu listedeki kişiler, “Aysel” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap