Ayça İsminin Anlamı

Ayça İsmi

Ayça İsminin Anlamı Geçmiş zamandan günümüze kadar gelen  isimlerden bazıları günümüzde de  tercih edilmektedir. Bu isimlerin zamanının geçmemesi ve güncel isimler arasında yer alması pek çok kişinin dikkatini üzerine çekmektedir. Ayça ismi de zamanı geçmeyen isimler arasında yer alan ve pek çok ebeveynin çocuğuna verdiği isimler arasında bulunmaktadır.

Gerek anlamı bakımından gerekse söyleniş güzelliği sebebiyle pek çok ebeveynin çocuğuna isim seçimi sırasında ismi tercih edildiği bilinmektedir. Genel bir değerlendirme yapıldığında kız çocuklarına verilen isimler arasında bulunan Ayça isminin anlamının bir değil birden fazla olduğu görülmektedir.

Ayça isminin anlamları arasında ilk sırada ay kadar güzel ve çetin, ikinci sırada civcivlerin öterken çıkardığı ses, üçüncü sırada hilal ayın ilk günlerdeki hali, dördüncü sırada ayın yeni doğduğu günlerdeki şekli, beşinci sırada camilerin kubellerine koyulan süs, altıncı sırada ayın hilal, yedinci sırada bayrak ya da sancak direklerinin en üstünde bulunan ay yıldızlı süs, sekizinci sırada ay gibi güzel, dokuzuncu sırada ise ışık anlamları bulunuyor. Kısa bir özetle Ayça isminin anlamları bu şekilde ifade edilebilmektedir.

Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde olumlu anlamlı isimler arasında bulunan Ayça ismi Türkçe kökenli isimlerden biridir. Türkçe kökenli olması nedeniyle pek çok kişi Ayça ismini merak ederken Ayça ismi Kuranı Kerim’in içerisinde geçiyor mu? Sorusunu sormaktadır. Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmeyen isimler arasında yer alan Ayça ismi anlamının güzel olması sebebiyle çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Ebeveynler çocuklarına Ayça ismini vermek istediğinde araştırıyor olduğu bir diğer konu ise Ayça isminin olumlu ve olumsuz özellikleri olmaktadır. Ayça isminin karakter analizi gerçekleştirildiğinde ve olumlu-olumsuz özellikleri göz önüne getirildiğinde Ayça ismine sahip olan kişilerin genellikle aşırı takıntılı olduğu görülmektedir.

Dışarıdan takıntılığı gibi görünmüyor olsalar da bu isme sahip olan kişilerin oldukça takıntılı oldukları göz ardı edilmemelidir. Ayça ismine sahip olan kişilere karşı yaklaşım gerçekleştirirken mutlaka takıntı özelliğine dikkat edilmelidir. Aksi bir durumda Ayça ismine sahip olan kişilerin mevcut olayları büyütmesi ve sorun yaşanmasına neden olmaları olağandır. Tüm bunların yanı sıra Ayça  ismine sahip olan kişilerin olumsuz yönleri arasında ise genellikle kıskançlık yer almaktadır. Bu sebeple genel bir değerlendirme yapıldığı zaman Ayça ismine sahip olan kişilerin karakter özellikleri arasında pek çok olumsuz özelliğin bulunduğu görülmektedir. Ancak anlamı güzel olan bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ayça ismi çocuklara verilmeden önce mutlaka tüm olumlu ve olumsuz özellikleri değerlendirilmeli ve Ayça isminin karakter analizi ortaya koyulmalıdır.  Aksi bir durumda çocuklara verilen Ayça isminin çocukların karakterini olumsuz etkilemesi mümkündür.

Ayçan, Ayçağ, Ayçam, Bayça, Ayaça, Azra, Aleyna, Asya, Ayla, Ada, Aysima, Alya, Bayça, Ayçetin, Arda, Atilla, Ada, Atila, Ata, Ayçiçek, Ayçil, Ayçiçeği, Ayça, Ayçe, Ayçıl, Ayçan, Ayçağ, Ayçam, Ayçöhre, Göyçin, Gülçin, Burçin, Nurçin, Erçin, Laçin, Berçin, Gökçin, Aylin, Ayşin, Ayselin, Ayşirin, Ayilkin, Ayten, Aysun, Aslıhan, Asuman, Asmin, Ayşen, Aycan, Ayçetin, Elçin, Timuçin, Erçin, Laçin, Serçin, Aytekin, Aysevin, Aytigin, Ayhan, Aydın, Abdurrahman, Adnan, Alperen isimleri Ayça ismi ile benzeyen isimler listesi içerisinde yer almaktadır.

Eğer sizler de çocuklarınız için uyumlu isim arayışı içerisindeyseniz Ayça ismi ile benzeyen isimler listesinden bir isim seçimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu isimlerin tamamı caiz ve anlamı güzel isimler arasında yer almaktadır. Bu nedenle çocuğuna Ayça ismi ile uyumlu isim vermek istiyorsanız Ayça ile uyumlu isimler listesinden bir isim seçebilir ve çocuğunuza verebilirsiniz.

ayca-isminin-anlami-87572
Ayça İsminin Anlamı

Ayça isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Ay Kadar Güzel Ve Çetin
 • 2 – Ufak Kuşların, Civcivlerin Ötüşürken Çıkardıkları Tatlı Ses
 • 3 – Hilal Ayın İlk Günlerindeki Hali.
 • 4 – Ayın Yeni Doğduğu Günlerdeki Şekli, Yeni Ay, Hilal.
 • 5 – Cami Kubbelerine Ve Minare Külahlarına Konulan Hilal Şeklindeki Süs.
 • 6 – Ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi, hilal.
 • 7 – Bayrak ve sancak direklerinin tepesindeki pirinçten yapılmış ay yıldızlı süs, alem.
 • 8 – Ay gibi güzel, ışıklı, parlak.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Ayça ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ayça ismini kullanan 20.571 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ayça ismini kullanan 5.162 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ayça ismini kullanan 2.159 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ayça ismini kullanan 1.858 kişi bulunmaktadır.

Ayça isminin Türkiye sıralaması

Ayça en çok kullanılan 707. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 369. isimdir.

Ayça ismini kullananların sayısı, son bir yılda 276 kişi artmıştır.

Ayça isminin Harf Analizi

Kişiye Ayça ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Ç : Zevk sefa düşkünü çağrıştırır, bu harfi içermese de olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ayça İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ayça ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ayça isminin anlamını gözden geçirin!

Ayça İsminin Numerolojisi

Ayça isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Y: yirmi sekiz
Ç: dört
A: bir
TOPLAM: 34

“Ayça” adını taşıyan bazı ünlü kişiler şunlardır:

 1. Ayça Bingöl: Türk oyuncu. “Kış Güneşi” ve “Yaprak Dökümü” gibi dizilerde rol almıştır.
 2. Ayça Ayşin Turan: Türk oyuncu ve model. “Meryem” ve “Kardeş Çocukları” gibi dizilerde rol almıştır.
 3. Ayça Erturan: Türk oyuncu. “Muhteşem Yüzyıl” ve “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” gibi dizilerde rol almıştır.
 4. Ayça Varlıer: Türk oyuncu ve şarkıcı. “Binbir Gece” ve “Bana Artık Hicran De” gibi dizilerde ve tiyatrolarda rol almıştır.
 5. Ayça Damgacı: Türk voleybolcu. Türkiye kadın milli voleybol takımında smaçör olarak görev yapmaktadır.

Bu listedeki kişiler, “Ayça” adını taşıyan bazı ünlülerden sadece birkaçıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap