Avokadonun Sağlımıza Faydaları ve Tüketimi Hakkında Bilgiler

Avokadonun Sağlımıza Faydaları ve Tüketimi Hakkında Bilgiler

Avokadonun Sağlımıza Faydaları ve Tüketimi Hakkında Bilgiler. Ülkemizde meyve kültürü belli başlı kalıplara göre şekillenmiş olsa da artık mahalle bakkallarında bile avokado gibi meyvelere rastlayabiliyoruz.

Bu noktada lezzetini tecrübe etmek ve yararları sayesinde sağlık açısından olumlu bir adım atmak gayet mümkün. Eğer daha önce avokado yemediyseniz görüntüsü, nasıl soyulacağı gibi noktaları merak ediyor olabilirsiniz. Fakat klasik olarak diğer meyvelerle büyük benzerliklere sahiptir.

Öncelikle vitamin yönünden A, C, B1, B2, B3, B6 ve D vitaminleriyle büyük bir kitleye hitap ediyor. Çinko, fosfor, bakır, demir, magnezyum, manganez, protein ve sağlıklı yağ oranı son derece tatmin edici seviyededir. Dolayısıyla insanların büyük çoğunluğunun tüketmesi gereken meyveler kategorisine dahil edilebilir. Potasyum zengini meyvelerden olduğu için günlük ihtiyacınızı karşılamanıza olanak verir.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado Nasıl Yenir?

Avokado Nasıl Yenir? Özellikle kolesterol konusunda şikâyetleri olan, kötü kolesterolü yüksek çıkan kişiler için düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Bunun yanında kan basıncını da düzenlemektedir. İlaç kullanımı ile benzer etkiler gösterdiği için sağlıklı olduğunu vurgulamak gerek. Ancak avokado ile ilgili en önemli detay yalnızca çiğ tüketilmediğidir. Yani dilerseniz normal bir meyve gibi çiğ tüketebilirsiniz. Fakat salatalara renk katmak, yemeklere lezzetini aroma etmek istediğinizde de bu mümkündür.

Avokado yemek istediğinizde karşınızdaki meyvenin daha sert olan dış kabuğunu soymanız gerekiyor. Bunun için ikiye bölerek soyma işlemini yapabilirsiniz.

Çünkü ikiye böldüğünüzde ortasında büyük bir çekirdek tohum ile karşılaşacaksınız. Bunu da çıkardıktan sonra iç kısmını dilimleyerek servise hazır hale getirebilirsiniz.

Tüketim açısından bu şekilde daha fazla yenilmesine rağmen avokado için çay, shake ya da salata içerisinde kullanımı da son zamanlarda popülerleşti. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın yararları sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enzimleri alacağından şüphe yok.

Avokado ve Sağlığa Faydaları

Avokado ve Sağlığa Faydaları

Avokado ve Sağlığa Faydaları. Avokado gibi meyvelerin en önemli artısı lif bakımından yoğun olmalarıdır. Neredeyse %30 dolaylarında olan lif miktarı metabolizma için gereken gücü sağlar. Daha hızlı çalışmasına yol açar ve sindirimi kolaylaştırır. Dolayısıyla diyet listeleri için en ideal meyvelerdendir.

Potasyum zengini olduğunu ifade etmiştik. Bu yönüyle çok önerilen muz gibi potasyum yönünden güçlü meyveleri dahi geride bırakıyor. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu minerali tek başına sağlayabiliyor.

Antioksidan etkisiyle hücre yenilenme hızına doğrudan katkı sağlar. Radyasyon etkilerini düşürür ve vücudun toksinlerinin azaltılmasında çok faydalıdır.

Enerji verici olması diyetler için önemli bir alternatif olmasını sağlıyorken aynı zamanda spor yapanlar için de öne çıkmasını sağlıyor.

İhtiyacınız olan enerjiyi avokado gibi sağlıklı bir besinden temin edebilirsiniz. Bazı besinlerde yağ oranı yüksek olduğu için tüketilmesi tavsiye edilmez. Ancak avokado içerisinde tamamıyla insan sağlığına faydalı yağları barındırır. Haliyle bu noktada da faydaları ön plana çıkmaktadır.

Gözlerimizin belirli bir oranda sıvı ve vitamin dengesiyle sağlıklı bir biçimde varlığını sürdürdüğünü söylemek gerek. Bu denge ise zeaksantin veya lutein gibi enzimlerle sağlanıyor. Bu iki enzimi de avokado yiyerek alabiliyorsunuz. Dolaylı yollardan kataraktı engellediği de son yıllarda çokça konuşulmaktadır.

Kolesterol seviyesini ve kan basıncını dengelediği için 2-3 aylık düzenli bir tüketim sonrasında bu sorunların daha az görüldüğü gözlemlenmiş. Aynı şekilde sinir sistemine iyi gelen yapısıyla felç riskini azalttığı, artrit, kemik erimesi gibi hastalıkları önlediği anlaşılmıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol