Ataman İsminin Anlamı

ataman-isminin-anlami-3906

Ataman isminin Anlamı Nedir?

Ataman isminin anlamı iki farklı şekilde tanımı gerçekleştirilir. 1 şekilde ata, ata kişi, başkan, Önder. 2. don. Kazakların önderlerine verilen ad. İkinci olarak baş olan kimse, bir topluluğun başı önder anlamındadır. Ataman isminin cinsiyeti erkek, kökeni Farsça, Arapça, Kur’an’da geçmiyor.

Ataman isminin TDK’deki anlamı 3 farklı sözlükte incelenebilir. Genel Türkçe lugatı, Polonya ve Litvanya büyük dukalığı. Ordu kumandanlarına verilen unvan. Don ve Ukrayna kazaklarının reislerine verilmiş olan unvan. Toplum içinde reis konumunda olan kimsedir. Türk Dil genel Türkçe sözlük anlamı, Rus Kazaklarının başbuğuna verilen unvandır.

Ataman isminin analizi,  Ataman isminin kader sayısı 2’dir. Ataman isminin rengi gridir. Duygusal yapıya sahip olan kimselerdir. Romantik ve ince fikirli olurlar sıcakkanlı oldukları için arkadaş edinme konusunda sorun yaşamayan kimselerdir. Ağızları çok güzel laf yapar. Manevi konulara maddi konulardan daha fazla eğilim gösteren ve önem veren kişilerdir. Aşk onlara göredir ve kalpleri herkese açık olur. Dürüstlerdir fakat eleştiriyi sevmeyen yönleri vardır. Yaşamlarında en önemli olan şey rahatlıklarıdır.

Ataman isminin anlamı ve bu isimde olan kişilerin olumlu yönleri, sakin, merhametli, sessiz, yumuşak başlı kimselerdir. Yoğun duygulara sahip olan, gizemli, ortaya yeni fikirleri atabilen, şefkatli, hassas kimselerdir. Ataman ismindeki kişiler yalnızlığı sever, uyumlu empati kurabilirler, fedakâr olurlar. Hayal güçleri yüksek olur, inanca yüksek, romantik ve esnektir.

Ataman isminin anlamı ve bu isimde olan kişilerin olumsuz yönleri, beklenmedik bir şekilde kararlar alabilen, öngörülemeyen tavırlar sergileyen, marjinal duygusal olmayan, fikirleri sabit olan kimselerdir.

Ataman isminin anlamı ve bu isimde olan kişilerin fiziksel özellikleri, belirgin elmacık kemiklere sahip, köşeli çene yapısı olan, tatlı bir gülümsemeye sahip kimselerdir. Alın yapısı düz ve geniş kemerli burun yapısına sahiptir. Ses tonları genellikle kalındır. Geniş omuzlu, gamzeli kalın dudaklı, yuvarlak ve koyu renkli gözlere sahiptirler. Yüz hatları orantılı ve zarif kimselerdir. Kalın telli ve dalgalı saçlara sahiptir.

Ataman isminin kişilik analizi Ataman ismine sahip olan kişiler genellikle tutkulu ve merhametli olurlar. Sezgisel yönleri yüksek, romantik ve çekici kişiliğe sahip olma eğiliminde olurlar. Genellikle hümanist, geniş görüşlü ve cömert olurlar. İnsanlığa hizmet edebilecekleri meslekleri takip etme yönleri yüksektir. Çok sevecen ve verdikleri için dayatılabilir kimselerdir. Romantik olmalarından dolayı kolay bir şekilde aşık olurlar. Aynı zamanda kolay bir şekilde incinebilen ve bazen de çok çabuk bir şekilde sinirlenebilen yönleri vardır.

Ataman ismi caiz mi? Ataman ismi caiz olmayan sakıncalı isimler listesinde bulunmayan isimler arasındadır. Yine de bu isim bir kişiye verilecek olursa Ataman isminin anlamı gözden geçirilmesi gerekir.

Ataman ismine benzer isimler Ataman isminde yer alan harf sayısı 6 hece sayısı 3 tür. Gruplar şeklinde yer alan isimler özel bir yazılım olarak cinsiyet ve ses uyumuna yakındır.  Bu bakımdan bir araya getirilmiş isimler şu şekildedir.

  • İlk 4 harfi ses uyumu olan isimler, Atamtürk Atameli, Atamay, Atamoğlan, Atamer.
  • İlk 3 harfi ses uyumu olan isimler ise, Atakan, Ata, Atahan, Ataberk, Atacan, Atanur.
  • Son 4 harfi ses uyumlu olan isimler Yaman, zaman, Karaman, Kahraman, Toraman.
  • İlk ve son harfi ses uyumu olan isimler, Atılgan, atlan, Atlıhan, atadan, atasan, Atalan, Ataan.
  • Son 3 harfi ses uyumu olan isimler Süleyman Osman, Abdurrahman, Asuman, Selman, Lokman, Numan

Ataman ismine sahip ünlüler araştırmalar sonrasında Ataman ismine sahip ünlü kişi bulunamamıştır.

Formun Üstü

Formun Altı

Ataman isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – [Bakınız: Ata]. 1. Ata Kişi, Başkan, Önder. 2. Don Kazaklarının Önderlerine Verilen Ad.
  • 2 – Baş Olan Kimse, Bir Topluluğun Başı, Önder

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ataman ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ataman ismini kullanan 833 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ataman ismini kullanan 205 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ataman ismini kullanan 73 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ataman ismini kullanan 70 kişi bulunmaktadır.

Ataman isminin Türkiye sıralaması

Ataman en çok kullanılan 3080. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1502. isimdir.

Ataman isminin Harf Analizi

Kişiye Ataman ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Ataman İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ataman ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ataman isminin anlamını gözden geçirin!

Ataman İsminin Numerolojisi

Ataman isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
T: yirmi dört
A: bir
M: on altı
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 60

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap