Arya İsminin Anlamı

Arya İsminin Anlamı

Arya ismi, uzun yıllardır pek çok kişinin çocuğuna verdiği isimler arasında yer almaktadır. Zamansız bir isim olması ve modern isimler arasında yer alması sebebiyle Arya isminin çocuklara verildiği düşünülür. Bunun yanı sıra son zamanlarda pek çok kitapta karakter olarak Arya ismine rastlandığı için “Arya ne demek?” gibi soruların sayısı artıyor.

Arya isminin anlamına bakıldığı zaman Arya isminin anlamı konusunda farklı açıklamalar olduğu görülüyor. 5 farklı anlamı bulunan bu ismin anlamları arasında; iprişim yumağı,  onurlu, soylu, Hindistan’a gelen topluluk, operada söylenen şarkı bulunuyor. Arapça ve Farsça kökenli olan bu ismin Kuran’da geçmediği biliniyor. Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan sözlüğe göreyse Arya’nın anlamı; operalarda solistlerin söylediği ve bütüncüllüğü bulunan şarkıdır.

Türkiye’de paylaşılan isim oranlarına bakıldığında Arya ismini Türkiye’de kullananların sayısının 7921 olduğu görülüyor. 2022 yılında İstanbul’da 1962, Ankara’da 631, İzmir’de 967 bebeğe Arya ismi verilmiştir. Tüm bunların yanı sıra Arya isminin Türkiye sıralaması göz önünde bulundurulduğunda da Türkiye’de en çok kullanılan 1218. İsmin Arya ismi olduğu biliniyor. Son bir yılda bu ismi kullananların sayısı ise 1.783 kişi artış göstermiştir.

Arya ismini çocuğuna koymak isteyen kişilerin Arya isminin olumlu ve olumsuz özellikleri konusunda da araştırma yaptığı görülüyor. Arya isminin incelemesi gerçekleştirildiğinde bu isme sahip olan kişilerin genellikle yeşil rengini sevdiği, 7 rakamının Arya isminin kader sayısı olduğu, bu isme sahip olan kişilerin genellikle sanata yatkın olduğu, yaratıcılığı ve sosyalliği ile ön plana çıktığı görülüyor.

Arya ismine sahip olan kişilerin olumsuz yönleri arasında affetmekte zorlanmaları, aşırı derecede sorgulayıcı bir karaktere sahip olmaları, kuşku dolu olmaları, titizlikleri ve memnuniyetsizlikleri bulunuyor. Bunun yanı sıra Arya ismine sahip olanların olumlu yönleri de oldukça fazla. Arya isminin koyulduğu kişilerde görülen olumlu özellikler arasında canlı bir ruh haline sahip olmaları,  yaratıcı olmaları, dengeli bir ruh haline sahip olmaları ve zevk sahibi olmaları bulunur.

Arya ismi hakkında bilinmesi gereken bir diğer özellik ise Arya isminin harf analizi olmaktadır. Arya isminde bulunan A harfi atılganlığı, R harfi tereddüt etmeyi, Y harfi ders almayı, A harfi de atılganlığı işaret etmektedir. Genel bir değerlendirmeyle Arya isminin harf analizi bu isme sahip olanların karakterini ortaya koymaktadır.

Arya ismi hakkında merak edilenlerden biri de “Arya ismi caiz midir?” sorusudur. Arya ismi Kuran’da geçmeyen isimler arasında yer alır. Ancak güzel bir anlamı olduğu için bu ismi çocuklara vermekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Arya isminin çocuklara koyulup koyulmayacağı konusunda endişe duyan ebeveynler bu ismi gönül rahatlığıyla çocuklarına verebilirler.

Arya isminin numerolojisi de ismi doğru bir şekilde analiz etmek adına oldukça önemlidir. İsmi doğru bir şekilde analiz etmek, anlamak ve çocuklara vermek için mutlaka Arya isminin numerolojisi konusunda araştırma gerçekleştirilmelidir. Arya ismine bakıldığında; A harfi bir, R harfi yirmi bir, Y harfi yirmi sekiz ve A harfi bir sayısını temsil etmektedir. Tüm sayılar toplandığında elde edilen 51 sayısı Arya isminin numerolojisini ortaya koymaktadır.

Arya ismini ilk çocuğuna veren ebeveynler Arya ismine benzer isimler konusunda da araştırma gerçekleştirmektedir. Eğer çocuklarınıza uyumlu isimler koymak istiyorsanız Arya ismine benzeyen isimler arasında Karya, Derya, Ferya, Arda, Atila, Ada isimleri yer almaktadır. Bu duruma göre Arya ismine benzeyen isimler arasında hem kız hem de erkek çocuğuna koyulabilecek farklı isimler bulunur.

arya-isminin-anlami-10090
Arya İsminin Anlamı

Arya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İprişim Yumağı, İpek İpliği Yumağı
  • 2 – Arya, opera eserinde, solistlerden birinin orkestra eşliğinde söylediği, genellikle kendi içinde bütünlüğü olan şarkı. Üç bölümlü şarkı formundan oluşan eşlikli solo ses yazılmış sahne şarkısıdır.
  • 3 – M.Ö.1800’lü yıllarda İç Asya çevresinden Hindistan’a gelen bir topluluk
  • 4 – Denizcilikte de kullanılan bir terim. Hind. Avrupa kültüründe soylu anlamında kullanılıyor.
  • 5 – Sanskrit dilinde; Onurlu, soylu.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Arya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Arya ismini kullanan 7.921 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Arya ismini kullanan 1.962 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Arya ismini kullanan 631 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Arya ismini kullanan 967 kişi bulunmaktadır.

Arya isminin Türkiye sıralaması

Arya en çok kullanılan 1218. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 583. isimdir.

Arya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.783 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Arya isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Arya isminin Harf Analizi

Kişiye Arya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Arya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Arya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Arya isminin anlamını gözden geçirin!

Arya İsminin Numerolojisi

Arya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
R: yirmi bir
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap