Aronia Meyvesi Nedir Aronya Meyvesi Neye İyi Gelir

Aronia diğer adı ile aronya Türkiye'de yetiştiriliyor. Kansere ve cilde iyi gelen bu meyve ile reçel ve şerbet yapabilirsiniz. Diğer faydaları yazımızda.

Adını duyduğunuzda şaşıracağınız ve muhtemelen ismini duymadığınız Aronia meyvesi oldukça popüler. En azından dünya çapında sağlık meyvesi olarak anılacak kadar üne sahip.

Amerika Birleşik Devletleri bu meyvenin en sık tüketildiği ülke olarak biliniyor. Ülkede meyvenin ekstradan tüketilmesi için çalışmalar yapılıyor ve sağlığınız için önerilen doğal tıbbi yöntemler arasında barındırılıyor.

Aronya meyvesi Avrupa’da hızla yayılırken Rusya bu meyveyi tıbbi ilaçlar için kullandığını açıkladı. Böylelikle birçok ulus tarafından kabul gören ve sağlığa olumlu etkileri olduğu görülen meyvenin aktif kullanım oranı artış gösterdi.

Bu aşamada Türkiye’de Aronya meyvesi yemek isteyenler ise merak duygusunu kabartmaya başlamış olabilir. Ciddi anlamda en büyük alışveriş merkezlerinde bile çok nadir görülen bu meyvenin yararları saymakla bitmiyor.

Vücudunuzda hissedeceğiniz ufak bir yorgunluktan kronik rahatsızlıklarla, hatta kanserle mücadeleye kadar kullanılabiliyor.

Aronya Meyvesi Türkiye’de Bulunur Mu?

Türkiye’de Aronya meyvesi satın almak ise yeni yeni mümkün olmaya başladı. Keza üretimine başlayan yetiştiricilerin artık daha zengin bir ağ ile satılacağına inandığını söylemek gerekiyor. 2012 itibariyle yetiştirilmeye başlanması sebebiyle ülkemizde raflardaki yerini almaya hazırlandığını belirtmek abes olmayacaktır.

Fiyat olarak çok uçuk bir meyve olmamasına karşılık çok fazla yetiştiriciliği yapılmıyor.

Bu sebeple büyük şehirlerde daha sık görme şansı yakalıyorsunuz. Oysa bahçenizde dahi yetiştirebileceğiniz bir fidan yapısına sahip olduğundan kendinizde Aronya meyvesinin faydalarından yararlanmaya doğal yollardan başlayabilirsiniz.

Aronya Meyvesi Nasıl Yenir?

Aslında görünüm olarak kara üzüm gibi bir görsele sahip. Bunun dışında Aronya meyvesinin yenmesi için farklı metotlar var. İşin güzel olan kısmı ise bu metotların birçok meyve üzerinde zaten Türkler tarafından uygulanıyor olmasıdır.

Aronya Reçeli

Aronya meyvesi yurtdışında en çok reçel olarak tercih ediliyor. Meyvenin tatlı bir yapısı olduğu için vişne reçelini andıran bir lezzeti olduğunu belirtmekte fayda var.

Aronya Şerbeti

Şerbet genelde şekerle yapılır. Fakat yurtdışında bu tatlı meyvenin şerbeti için şeker kullanımı oldukça az. Zaten kendi kendine şeker içeriğinden ötürü bunu kapatabilecek bir etkiye sahip.

Kuru Aronya Meyvesi

Kuru meyve alışkanlıkları Türkiye’de üzüm, kayısı ve incir gibi alternatiflerle halen sürüyor. Aronya meyvesi kurutularak tüketildiğinde ise faydaları daha etkin gözükebiliyor.

Kansere karşı tüketilen Aronya meyvesi aynı zamanda dondurmalarda sos olarak kullanılabiliyor ve dondurması yapılabiliyor. Üstelik meyve tabaklarında hem özgün hem de farklı bir alternatif oluşturuyor.

Aronya Meyvesinin Faydaları

Aronya meyvesi sağlığa son derece faydalı olduğu için bu şekilde adlandırılıyor. Tüm dünyaya yayılan ve her ulus tarafından daha fazla tüketilmesi için kampanyalar başlatılan meyvenin Türkiye’de hızla yaygınlaşmasına şaşmamak lazım.

Kan Arttırıcı

Kan hücreleri her zaman kendisini yenilemekle görevlidir. Bu süreci arttırarak çok daha nitelikli bir hücre yenilenmesi sağladığı bilinir. Bu kanser hastaları için önemli bir olaydır.

Tümör ve Urlara Karşı Etkili

Bilhassa beyin tümörlerinde tedavi unsuru olarak tercih edilir. Amerika’da doktorlar tarafından tavsiye edildiği bilinmektedir.

Aronya Meyvesinin İyi Geldiği Hastalıklar

Diyabet, mide hastalıkları, karaciğer yetmezliği, gasrit, safra kesesi rahatsızlıkları, ülser, enfeksiyonel rahatsızlıklar için tedavi edicidir.

Radyasyon Zehirlenmelerinde Etkilidir

Uzun süre ya da yüksek miktarda radyasyona maruz kalan bireylerde temizleyici bir etki yaratır. Bu yüzden iş ya da farklı sebeplerden radyasyona maruz kalanlarda tüketilmesi zorunlu meyveler arasında bulunur.

Antioksidan

Meyveler arasında en güçlü antioksidan olmasının dışında, doğada bilinen en güçlü antioksidanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Vitamin ve Mineraller

Bir meyveden alınabilecek mineral ve vitaminler Aronya meyvesi ile vücudunuza dahil olur. Sağlığınız için son derece önemli olan enzimleri tek öğün ile alabilirsiniz. E, B2 ve B6 vitamin değerleri maksimum seviyededir.

Cilt Sağlığı

Cilde iyi gelen meyvelerin başında yer alıyor. Bu özellikle Türkiye’de kadınlar tarafından ilgi görmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap