Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Nasıl Marine Edilir? Lezzetleri etler hayanın sırt kısmındadır ve Antrikot de o bölgede yer alır. Uygun marinasyon işlemi ile daha yumuşak ve lezzetli şekilde pişirilir.

Antrikot Nasıl Pişirilir

Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Nasıl Marine Edilir?Antrikot nasım arine edilir, pişirme teknikleri, mühürleme işlemi ve antrikota dair püf noktaları, yumuşacık antrikot pişirmenin sırrı bu haberde yer alıyor.

Antrikot nedir? Sığır cinsinin iki kürek kemiği arasında kalan kemikten sıyrılmış et parçasına antrikot denir.

Antrikot Hayvanın Neresinden Çıkar?

Antrikot sığırların yavrusu olan dananın gerdanının arkasında üst sırt kısmından çıkar. Dananın kafasının arkasında gerdan bölümü vardır, gerdanın hemen arkasında antrikot ve antrikotun arkasında kontrfile ve en sonda sokum ve kuyruk yer alır.

Antrikot Kontrafile Bonfile Arasındaki Fark Nedir? Pişirme Teknikleri Arasındaki Fark Nedir?

Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Nasıl Marine Edilir?
Antrikot Nasıl Pişirilir? Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Antrikot, kontfile ve bonfile; bu üç bölüm dananın en yumuşak ve en değerli kısımlarıdır. Üçünün arasındaki en yumuşak bölüm ise bonfiledir.

Antrikot: Hayvanın üst sırt kısmı (biraz kuru ve sert olur)

Kontrfile: Hayvanın alt sırt kısmı

Bonfile: Hayvanın alt sırt ile kemik arasında bulunan yağlı ve yumuşak etli kısım.

Antrikot, kontrfile ve bonfilenin sertlik derecesi farklı olduğu için lezzetlendirme, pişirme süresi ve tekniği farklıdır. Antrikot diğerlerine göre daha sert bir ettir. Sert kalmaması için pişirmeden önce oda sıcaklığına getirilmeli ve marine edilmelidir.

Antrikot Nasıl Bir Ettir?

Antrikot Bonfile’ye göre orta sertlikte olan lezzetli ve değerli bir ettir.

Profesyonel Mutfaklarda Marinasyon Yöntemleri Nelerdir? Antrikot Nasıl Marine Edilir?

1.     Çeşitli marinatları masaj yoluyla ete yedirilerek marine etmek.

2.     Çeşitli et solüsyonlarının imersiyon (daldırma) işlemi yaparak marine etmek.

3.     Baharat ve karışımları ete enjekte ederek marine etmek.

Lokum Gibi Antrikot Nasıl Pişirilir?

Lokum Gibi Antrikot Nasıl Pişirilir?
Lokum Gibi Antrikot Nasıl Pişirilir?

Antrikot nasıl pişirilir? Hiç kurumadan yumuşacık lokum gibi antrikot pişirmek için izlenmesi gereken yöntemleri paylaşıyoruz. Antrikot pişirmek için en çok tercih edilen yöntem ızgarada veya tavada pişirmektir.

Yumuşak bir et elde etmenin temel kuralı pişirme öncesinde marine etmek ve pişirme sırasında mühürlemektir. Etin yumuşak olmasının sırrı içindeki suyu kaybetmemesidir. Suyunu salarsa et kuru olur. Eti mühürlemek doğru yöntemdir. Arzuya göre mühürledikten sonra mantolama işlemi yapılabilir. Bu şekilde daha da lezzetli hale gelir.

Antrikot Neden Marine Edilir?

Antrikot marine nedeni, eti yumuşatmak ve lezzetlendirmektedir.

Antrikot Marine Tarifleri

Dana Antrikot Marine Süresi en az 1 saattir. Ortalama 3-4 saat yeterli olmakla birlikte en fazla 24 saattir. Bu süreyi aşarsa içindeki bakteri dengesi olumludan olumsuza dönmeye başlar. Antrikot marine tarifi örnekleri:

1.     Zeytinyağı Kekik Marinasyonu

Zeytinyağı ve kekik karışımını ete masaj yoluyla ovarak yedirin.  ya daldırma yoluyla en az 1 saat olacak şekilde bekleterek yapılır.

2.     Sarımsak Biberiye Marinasyonu

Sarımsakları ince ince doğrayıp hafifçe tuzlayarak antrikotun üzerine koyunuz. Biberiye ve kekikleri etin her iki tarafına gelecek şekilde marine edininiz.

3.     Süt Marinasyonu

Antrikot marine sosu olarak süt kullanılan bir üründür. Eti derin bir kaba koyun, 1 su bardağı süt, biraz zeytinyağı ve kekik ilave ederek marine edin.

Antrikot Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Antrikot Pişirme Yöntemleri Nelerdir?
Antrikot Pişirme Yöntemleri Nelerdir?
  • Antrikot ızgara ve biftek
  • Antrikot sebzeli etli tencere yemekleri
  • Antrikot kavurma
  • Fırında antrikot
  • Tas kebabı

Antrikot kaç kaloridir?

100 gram antrikot 291,1 kilo kaloridir.

(291,1 kcal)

Antrikot Nasıl Mühürlenir?

Antrikot Nasıl Mühürlenir?
Antrikot Nasıl Mühürlenir?

Tavada pişen etin lezzetli olmasının püf noktası Antrikot mühürleme işlemidir. İzli, demirdöküm veya evdeki normal tavada antrikotu pişirmek için önce tavayı ısıtın. Sıcak tavaya hiç bir yağ eklemeden eti koyun ve en az 2 dakika hiç oynatmayın. Eğer hemen çevirmeye çalışırsanız et tavaya yapışır.

Çünkü önce yapışıp sonra kendiliğinden et tavadan ayrılmaktadır. Ayrıldığını görünce (yani 2 en fazla 3 dakika) eti çevirin ve yine 2 dakika boyunca bekletip mantolama işlemi yapın. Mantolama tereyağı banyosudur. Altını kapatmadan önce 1 dakikadan az süre içinde tereyağı ve kekik gibi baharatlarla lezzetlendirerek eti servis tabağına alın.

Antrikot mühürleme süresi

Az pişmiş: Her tarafı 2 dakika olmak üzere toplam 4 dakika

Az Orta: 5 Dakika

Orta Pişmiş: 6 Dakika

Çok Pişmiş: 10 Dakika (Etin suyu ve kırmızılığı kaybolduğu için hızlıca kurumaya başlar ve profesyonel mutfaklarda çok pişmiş et tercih edilmez)

Antrikot mühürleme için temel kural tavanın sıcak ve yağsız olmasıdır. Yağlı tavada olursa mühürleme değil, kızartma yöntemi olur. Soğuk tavada olursa et suyunu salar ve tekrar çeker yani kavurma yöntemi olur.

1 Yorum

Antrikot kralını yaptım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap