Anatolya İsminin Anlamı

Anatolya İsmi

Anatolya İsminin Anlamı, Türkçe kökenli bir isim olup genellikle kız çocukları için tercih edilmektedir. Anne ve babalar çocuklarına bu ismi koymadan önce Anatolya isminin anlamı konusunda araştırma yapmaktadır. ‘’ küçük Asya, Anadolu yarımadası’’ anlamlarına gelmektedir. Yunancada, ‘’ güneşin doğduğu yön ‘’ anlamına gelmektedir. Pek fazla bilinmeyen fakat güzel anlamları sebebi ile özellikle son dönemlerde giderek yaygınlaşan bir isimdir.

Anne ve babalar çocukları için genellikle Kur’ an da geçen isimleri tercih etmektedir. Kur’ an da geçen isimlerin daha uygun olacağına inanmaktadırlar. Bu nedenle Anatolya ismi Kur’ an da geçiyor mu sorusu sıkça sorulmaktadır. Kur’ an da geçmemesine rağmen özellikle son dönemlerde sıkça tercih edilen bir isimdir. Kur’ an da geçmiyor olması bu ismin çocuklar için uygun olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Anatolya İsminin Anlamı
Anatolya İsminin Anlamı

Güzel anlamlarının yanı sıra Anatolya isimli kişilerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. İnce, uzun, atletik yapıya sahip kişilerdir. Geniş omuzları, keskin ve sert yüz hatlarına sahiptir. Saçları gür ve sık olmasının yanı sıra ince dudaklı, geniş alınlı kişilerdir. Kararlı ve etkileyici ses tonları vardır. Konuşmaları ile karşılarındaki kişiye güven verirler. Düzgün konuşmaları sayesinde topluluk önündeki konuşmalarında dikkat çekerler. Bakımlı ve güzel kişilerdir. Güzellikleri en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Çağrışımlarına göre Anatolya ismi harf analizi de dikkat çekmektedir. Çağrışımlarına göre A; atılgan ve enerjik yapıya sahip kişilerdir. Bitmek bilmeyen enerjiye sahiptir. Hırslı ve çalışkan kişilerdir. N; sağduyulu kişilerdir. Hisleri oldukça kuvvetlidir. A; pozitif enerjileri hiç bitmez. Sevecen ve sıcakkanlı olmaları sebebi ile bulundukları ortamlarda kısa sürede arkadaş edinirler. T; duygularını dışarıya yansıtmayı sevmezler. Ruhsal dünyaları karışıktır. O; sır saklamayı severler. İkili ilişkilerde karşıya güven veren, saygılı kişilerdir. L; sanatsal yönleri gelişmiştir. Her konuda yeteneklerini geliştirmiş kişilerdir. Y; geçmişin etkisinde kalırlar. A; bitmek bilmeyen enerjileri sebebi ile iş yaşantılarında başarılı olurlar. İş kolik kişilerdir.

Bebek sahibi olacak kişiler bu haberi alır almaz güzel ve farklı bir isim arayışına girmektedir. Genellikle Kur’ an da geçen isimler tercih edilmektedir. Koyulan isimlerin dini açıdan uygun olmasına da dikkat edilmektedir. Bu nedenle birçok kişi Anatolya ismini koymak caiz mi sorusuna cevap aramaktadır. Koyulmasında dini açıdan herhangi bir sakınca olmayan isimdir. Güzel anlamları ve kolay telaffuzu ile sıkça tercih edilen bir isimdir.

Her isimde olduğu gibi Anatolya ismine benzeyen isimler de bulunmaktadır. Asuman, Asude, Asya, Asu, Aslı, Asena, Asiye, Armağan gibi isimler ile benzerlik göstermektedir. Çocuklara koyulan isimler ömür boyu onları temsil edeceğinden dolayı telaffuzu kolay güzel isimlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Fiziksel özelliklerin yanı sıra Anatolya ismi kişilik analizi de dikkat çekmektedir. Mantık çerçevesinde hareket eden kişilerdir. İş yaşantılarında iyi bir gözlemci olmaları ve mantıklı kararları her zaman kazandırmaktadır. Aşkı yaşayan nadir insanlardır. İkili ilişkilerde her zaman fedakâr olmayı tercih eden taraftır. Kısıtlamayı sevmezler. Özgürlüklerine düşkün kişilerdir. Karşılarındaki kişiye güven veren tavırları vardır. Duygusal kişilerdir. Üzüntü ve sevinç gibi birbirine zıt duyguları bir arada yaşamalarından dolayı ruhsal dünyaları karışıktır. Karar verirken başkalarının etkisi altında kalırlar.

Türkiye’ de bu isme sahip 11 kişi bulunmaktadır. Güzel farklı bir isim olmasından dolayı birçok ünlü çocukları için bu ismi tercih etmektedir. Bunun yanı sıra Anatolya isimli ünlüler de bulunmaktadır. Pek fazla bilinmeyen özellikle son dönemlerde giderek yaygınlaşan güzel anlamlara sahip bir isimdir.

Anatolya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 3 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Küçük Asya.
  • 2 – Anadolu yarımadası.
  • 3 – Yunanca “Anatolia, güneşin doğduğu yön”.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Anatolya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Anatolya ismini kullanan 11 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Anatolya ismini kullanan 4 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Anatolya ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Anatolya ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Anatolya isminin Türkiye sıralaması

Anatolya en çok kullanılan 9720. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3976. isimdir.

Anatolya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1 kişi artmıştır.

Anatolya isminin Harf Analizi

Kişiye Anatolya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

O : Gizliliği sever manasını kişide uyandırır,olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Anatolya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Anatolya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Anatolya isminin anlamını gözden geçirin!

Anatolya İsminin Numerolojisi

Anatolya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
N: on yedi
A: bir
T: yirmi dört
O: on sekiz
L: on beş
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 105

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap