Ananas Pratik, Kolay ve Hızlı Bir Biçimde Soymanın Farklı Yolları

Ananas oldukça kolay bir biçimde soyulabilen ve yenebilen bir meyve türü olmasına rağmen ülkemizde son dönemlerde sükse yaptı. İçerdiği vitaminler ve mineraller ciddi bir seviyede olduğu için yurtdışında uzmanların en çok tavsiye ettiği meyveler arasındadır.

Ülkemizde de bu sebeple yoğun bir biçimde tüketilmeye başlandı. Tabii ki halen daha soymanın ve yemenin alternatif yolları konusunda soru işaretleri var.

Öncelikle ananas gibi meyvelerin dışında sert bir kabuk olduğu için bu kabuğu ayırmak gerekiyor. İç meyvesi ise sağlığa yararları dışında lezzetiyle sizi hayran bırakabilir. A, B6, C ve K vitaminlerini içeriyor. Kalsiyum ve potasyum yönünden ise daha zengin bir meyvedir.

Demir, magnezyum, bakır, fosfor, çinko içerdiği gibi şeker de içermektedir. Dolayısıyla diyabet hastalarına tavsiye edilmez.

Ananas Soyma Yöntemi

Ananas Soyma Yöntemi

Ananas özellikle sağlığa faydalı yönleriyle dikkat çektiği için içerisindeki şeker miktarı gündeme gelebiliyor. Çok üst düzey bir şeker olmadığı için diyabet hastalarına tavsiye edilmez. Ancak hiç yemeyeceği düzeyde de yüksek bir şeker miktarı söz konusu değildir. Hatta kalp hastalıklarını ve obezite riskini azalttığı vurgulanmaktadır.

Ananas ilk görüldüğünde sert dış kabuğu sebebiyle soyulması akla takılan bir soruya dönüşür. Soyma işlemine başlarken tıpkı karpuz gibi önce sap kısmını yatay olarak kesin. Aynı şekilde alt kısmını da kesin. Hem alttan hem de üstten ananasın içini görecek şekle getirin.

Ardından dikey pozisyona getirerek kabuğun yanlarından içini keserek ayırmaya başlayın. Kabuktan direkt olarak çıkarabileceksiniz. Fakat kesmek için keskin ve sivri bir bıçağa ihtiyacınız olduğunu söylemek gerek.

Ananas soyarken en dikkat edilmesi gereken nokta kabuk ile içi arasında kalan kısımdır. En lezzetli olan bölge diğer meyvelerdeki gibi çekirdeğe yakın olan bölüm değil kabuklara yakın olan bölümdür.

Dolayısıyla kesim esnasında kabuğu ayırırken iç kısmından çok fazla ziyan etmemeye çalışın. Ziyan olacak bölümler en leziz bölümleri olacaktır.

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas Nasıl Yenir?

Ananas tüketimi genel anlamda standart bir meyve tüketimiyle aynıdır. Kabuklarından ayırdıktan sonra ananas yatay olarak yatırılarak kesilmeye başlanır.

Halka şeklinde dilimlendikten sonra ilk yapmanız gereken şey orta kısmı olan kalın bölümü çıkarmaktır. Böylece dilim dilim kestiğiniz ananasın orta kısımlarını sökerek adeta simit şekline getirirsiniz.

Bu şekilde tüketmek mümkündür fakat genellikle yanına farklı ilaveler dahil olur. Farklı meyvelerle harmanlamak için dilimleri daha ufak parçalara bölebilirsiniz. Günümüzde blenderdan geçirerek yoğurt veya farklı sıvılarla shake olarak tüketildiğine de rastlayabiliyoruz.

Kızartılarak da tüketilebilen bir meyve olduğu için kestiğiniz ananas dilimlerini tavaya atabilirsiniz. Böylece aroması farklı bir tat yakalamanız mümkün olur. Farklı meyvelerle harmanlandığında çok uyumlu bir lezzet aralığı vardır. Dolayısıyla yapılan meyve salatalarında önemli bir rol oynayacağından emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap