Akut Barsak Enfeksiyonu İnsana Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Korunma Yolları

Akut Barsak Enfeksiyonu İnsana Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Korunma Yolları Akut barsak enfeksiyonu bazı gıdaların yenmesi ile bulaşır. Korunmak için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Akut Barsak Enfeksiyonu (İshaller)

Akut Barsak İshal ana belirtisi olan akut barsak enfeksiyonu, mide ve bağırsakların iltihabı olarak bilinmektedir. En belirgin belirti olarak ishal göze çarpmaktadır. İshalin yanında bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş te sıklıkla görülen belirtiler arasındadır.

Akut gastroenterit olarak da bilinen rahatsızlık, genelde virüs veya bakterinin vücuda alınması ile meydana gelmektedir. Nadiren de olsa parazitler vasıtasıyla da meydana gelmektedir.

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığı İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Birçok insan akut barsak enfeksiyonu nasıl bulaşır şeklinde sorular sormaktadır. Bu sorunun en bilinen cevabı şudur. Gastroenterit etkeni içeren dışkı ile temas etmiş su veya diğer içeceklerin içilmesi veya bu etken ile temas etmiş yiyeceklerin yenmesiyle ve etkenle temas etmiş ellerin ağıza değdirilmesi ile bulaşır.

Genellikle temiz su ve yiyeceğin bulunamadığı ve kirli su içilen yerlerde, aynı zamanda kirli suların temizlik amacıyla kullanıldığı bölgelerde sıklıkla görülmektedir.

Bununla beraber kişisel temizliğin olmadığı yerlerde insandan insana da bulaştığı görülmektedir. Bunların yanında kirli sularda yakalanmış balıklar ve deniz ürünleri de hastalığa yakalanma ihtimalini arttırmaktadır.

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığının Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Akut Barsak Enfeksiyonu İnsana Nasıl Bulaşır? Tedavisi ve Korunma Yolları

Hastalığı belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Akut barsak enfeksiyonu belirtileri kaç günde ortaya çıkar sorusunun en genel cevabı iki ile üç gündür. Ancak bazı durumlarda bu süre 10 güne kadar çıkmaktadır.

Viral ishali salmonella gibi rahatsızlıklar ile aynı belirtileri gösterdiği için bu hastalık ile karıştırılması oldukça fazla görülen bir olaydır.

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın seyri ve etkeni ne olur ise olsun, mutlaka ishal görülmektedir. Akut barsak enfeksiyonu belirtileri arasında bilinen en belirgini ishaldir. Neredeyse ishal olmayan hasta bulunmamaktadır. Virüs nedeniyle oluşan ishalde kan görülmez.

Ancak bakteri sebebiyle oluşan rahatsızlıkta bazen kanlı, sümüksü ishal görülürken, bazı bakteriler nedeniyle oluşan ishalde, kansız, sulu veya su gibi ishale rastlanılmaktadır. Hastalığın diğer belirtileri olarak, bulantı, kusma, ateş ve karın ağrısı sık olarak gelişmektedir. Bazı durumlarda ise bağırsaklarda gaz toplanması, halsizlik ve baş ağrısı gibi belirtiler gözükür.

Vücutta ateş, ishal ve ateşe bağlı olarak dehidrasyon tablosu gelişebilir. Dehidrasyon, vücudun fazla miktarda sıvı kaybetmesi hadisesidir. Genellikle bebekler ve küçük çocuklarda görülmektedir. Aynı zamanda sıvı kaybı nedeniyle tuz ve mineral dengesi de bozulabilmektedir.

Hastalık bebek ve küçük çocuklarda ani ve aşırı sıvı kaybına sebebiyet verebilir. Vücudun sıvı kaybı çoğaldıkça belirtiler daha da farklılaşmaktadır.

Susuzluğun haricinde dudak ve ağız kuruluğu görülürken, aynı zamanda uykuya istek, gözyaşının gelmemesi veya azalması, nabızda hızlanma, el ve ayakta soğukluk, idrar miktarından azalma, göz kürelerinde çökme ile birlikte hızlı solunum görülmektedir. Daha da ağır durumlarda, dalgınlık, hiç idrar gelmemesi, kan basıncında düşüş ve şok görülebilir.

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığının Tedavisi Var mıdır?

Akut gastroenteritlerin çoğu kendi kendine geçer. Bu nedenle akut barsak enfeksiyonu tedavisi genelde kişilerin kendilerine dikkat etmeleri ile mümkün hale gelmektedir. Tedavi süreçleri belirtilerin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle doktorun uygun gördüğü ve önerdiği şekilde ilaç kullanılması hastalığın tedavisinde en etkili yol olacaktır. Ancak bu noktada hasta kesinlikle ishal kesici ilaçlar kullanmamalıdır.

İshal geçene kadar posası olmayan ve yağ içermeyen gıdalar tüketilmelidir. Aynı zamanda hasta bol miktarda sıvı almalıdır. Çünkü bu zamanda kaybedilen sıvı ve tuz miktarı oldukça önem taşımaktadır.

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Akut barsak enfeksiyonu korunma yolları olarak birçok önlem ön plana çıkmaktadır. Bunların başında el yıkama gelmektedir. Bu nedenle kişisel temizliğe mutlaka dikkat edilmelidir. Mutlaka yemeklerden önce ve sonra eller yıkanmalıdır.

Aynı zamanda tuvalete girmeden önce ve çıktıktan sonra, bebeğini temizleyenlerin öncesinde ve sonrasında, yine bebeği beslemeden önce ve sonra ellerini yıkaması gerekmektedir. El yıkama esnasında mutlaka sabun ve bol su kullanılmalıdır.

Bunlarla beraber su güvenliğinin mutlaka sağlanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Mutlaka temiz su tüketilmeli ve mümkünse ambalaj sular kullanılmalıdır. Eğer bulunulan bölgede kuyu veya depo suyu kullanılıyor ise suların mutlaka talimatlara göre klorlanması gerekmektedir. Tüm bunların dışında su kullanılması durumunda suların mutlaka kaynatılması gerekmektedir.

Akut Barsak Enfeksiyonu Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Sadece su ve kişisel hijyen ile değil aynı zamanda daha birçok yol vardır. Bu nedenle akut barsak enfeksiyonu korunma yöntemleri ile ilgili birçok tedbir alınması gerekmektedir. Örneğin gıda güvenliğine azami gayret gösterilmelidir. Tüm sebze ve meyveler tüketilmeden önce mutlaka bol ve temiz su ile birlikte yıkanmalıdır.

Pişen gıdalarda mutlaka iyi pişirme olmalıdır. Sadece pişmesini bilinen değil, aynı zamanda uygun şartlarda saklanan gıdalar tüketilmelidir. Açıkta satılan gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Kasaptan alınan et veya kümes hayvanlarının iyice pişirilmesi gerekmektedir. Süt olarak mümkün olduğunca pastörize tercih edilmelidir.

Rahatsızlığı geçiren herkes, ishali atlattıktan sonra da birkaç gün boyunca bulaştırıcı konumda olabilirler. Bu nedenle hasta kişiler mümkün olduğunca kişisel eşyalarını başkalarına kullandırmamalı ve diğer bireylerde bu eşyaları kullanmamalıdır.

Tüm bu nedenlerle beraber tüm yaş gruplarının hastalık için risk taşıdığını belirtmekte fayda var. Ancak yaşlılar ve bebekler için daha dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerin ve yaşlıların bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu düşünüldüğünde, ishal konusunda zorlanmaktadırlar. Bu nedenle özellikle yaşlılar ve bebekler için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belirtilerin yüksek seyrettiği durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir. Ayrıca bebeklerde görüldüğü takdirde, sıvı kaybından dolayı meme emen bebeklere sık sık süt verilmelidir. Aynı şekilde tüm hastaların bol miktarda sıvı alması gerekmektedir.

İlaç almak için mutlaka hekime danışılması gerekmektedir. Aksi takdirde ishal kesici ilaçlar daha büyük sıkıntılara sebebiyet verebilir en doğru tedavi yöntemini hekimden alarak uygulamak en doğru olandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap