Akdeniz İle İlgili Sözler

Akdeniz İle İlgili Sözler Türkiye’mizde bulunan yedi bölgeden biri olan Akdeniz bölgesinin, güzelliği kelimelere sığmayacak derecede muazzamdır. Masmavi denizi ile insanlarda sonsuzluk ve özgürlük duygularının kabarmasına neden olan Akdeniz, güzelliği sayesinde birçok mitolojik efsaneye de konu olmuştur.  Akdeniz’den her defasında geçen gemiciler denizin güzelliği karşısında mest olmaktadır. Deniz kızlarının yuvası olarak da bilinen bu yer, birçok aşk efsanesini bünyesinde barındırır. Oldukça derin güzelliklere sahip olan bu deniz, insanların içinde mutluluk duygusunun yoğunlaşmasına neden olmakta ve bu duygu çerçevesinde ortaya Akdeniz ile ilgili sözler çıkmaktadır.

Hemen hemen her yerde insanların karşına çıkabilen Akdeniz ile ilgili sözler, genellikle o bölgede yıllar önce yaşamış ve tarihe tanıklık etmiş karakterler ile ilgilidir. Her daim farklı efsanelere konu olan bu deniz, içerisinde güzel sözler barındırmaktadır. 

Uğrunda şarkılar yazılan, efsaneler söylenen ve hikayeler anlatılan Akdeniz; insana huzur veren bir yana sahiptir. Adeta canlı bir insan gibi olan Akdeniz’in tanıklık ettikleri yere göre sığamayacak düzeydedir. Binlerce yıl tarihe tanıklık eden bu deniz, içerisinde yaşanmışlıkları barındırmakla birlikte aşk efsanelerinin de tanıklığını sürdürmeye devam etmektedir.

Akdeniz İle İlgili Sözler
Akdeniz İle İlgili Sözler

Akdeniz İle İlgili Sözler

  • Yeniden de sevebiliriz Akdeniz.
  • Maviydi hayallerimiz hep Akdeniz sahillerine çıkıyordu.
  • Sen hep Akdeniz gibi olacaksın sıcak ve güzel.
  • Hatayı kendinizde aramayın, Hatay Akdeniz bölgesindedir.
  • Hiç bir mavi deniz, Akdeniz’den güzel değildir.
  • Burası Akdeniz, sıcağın bol, kumun çok, denizin masmavi olduğu yer.
  • Zeytin ağacının vazgeçtiği yerde Akdeniz biter. Georges Duhamel
  • Yazın tadı çıkar karpuzla, güneşle; tatilin tadı çıkar Akdeniz sahiliyle, deniziyle.

Seviyorum seni Akdeniz, sen her zaman benim göz bebeğim olacaksın.

Bir şehir ol. Mesela Antalya gibi; deki; denizim kuruyana kadar seveceğim seni.

Deli gibi bir gürültü, ansızın, yırtılırcasına yarılır sessizlik, düşünür Akdeniz.

Akdeniz de olup da hayal kurmamak olmaz, Akdeniz’in kendisi mavi düştür zaten.

Sessizdi yeryüzü, yeryüzünde biricik Akdeniz vardı. Akdeniz’de yalnız ikimiz.

Serin akşamlarını, sahilindeki müzik seslerini, denizinin dalgalarını özledim Akdeniz.

Akdeniz’in suyu tuzludur. Çünkü karşı kıyısındaki çocukların gözyaşlarını saklar.

Sahibi gibiyim yıldızların. Akdeniz seni bir daha yaratamaz ama ben seni bir daha sevebilirim.

İşte uçaklar geçer havalarından kalır mavilik üstünde apak izleri, Akdeniz anlar ve sever.

Ne güzel olur yaz akşamları; Akdeniz sahilleri, Ege sahilleri, ne güzel olur memleketimin şehirleri.

Bir şehir ol mesela Antalya gibi; “Deki sokaklarına kışın kar yağana kadar seveceğim seni.

Akdeniz’in dramlarından biri, gelenekçiliğinin ve katılığının nedenlerinden biri, yeni bölgelerin burada zenginlerin denetiminde kalmasıdır.

Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim. Nazım Hikmet

Akdeniz aksamları bir başka oluyor. Hele bir de aylardan Temmuz ise, bambaşka. Sahilde insanlar kol kola sımsıcak. Coşmamak elde mi böyle bir aksamda. Haluk Levent

Akdeniz kazan, yüreğim kepçe dönüp, dolaşıp durdum turuncu sokaklar boyunca. Elimde bir mavi çiçek kaldı. Ben soldum, o solmadı. Ahmet Erhan

Akdeniz, fiili olarak Kuzey denizlerinin veya Atlantik’in denizci ırklarının yoğunluğuna sahip değildir. Akdeniz bu denizci halklarını ancak az sayıda ve sadece belli bölgelerde yaratmıştır.

Akdeniz susuyor. Susuyor turuncu. Susuyor yeşil. Bir yaşam ki nasıl? Ancak kendiyle tanımlanır; bir insan ki nerede? Artık her şeye razıdır, orada dursun dünya!

Güneş henüz çamların tepesine varmadı. Akdeniz üzerine yansıttığı kırmızı-turuncu ışıklarını dallar arasından görüyorum. Dünyanın yaradılışını düşündürüyor. Her an, bu dünyanın her anı ne denli yoğun. Bakmasını bilince.

Bizzat kendi atalarım Akdeniz havzasının koca bir yarısını yüzyıllar boyunca ellerinde tutmuşlardı. Buna karşılık tiksindiğim bir şey varsa, o da ırkçılık, ayrımcılıktı.

Vapur Doğu Akdeniz limanlarından birine yaklaştığı zaman ortalık kararmaya başlamıştı. Güneşin biraz evvel battığı, denizle bulutların birbirine karıştığı yerde katmer katmer turuncu yığınlar, bunun karşısında, Torosların üzerinde ise, karlı tepeleri saran al al tüller vardı.

Kadınlar bilirim ülkeme ait yürekleri Akdeniz gibi geniş, soluğu Afrika gibi sıcak. Göğüsleri Çukurova gibi mümbit dağ gibi otururlar evlerinde. Limanlar gemileri nasıl beklerse öyle beklerler erkeklerini. Yaslandın mı çınar gibidir onlar sardın mı umut gibi. Erdem Bayazıt

Akdeniz’in tümü, dişlerin arasındaki siyah zeytinlerin acı tadından yükseliyor sanki. Etten ve şaraptan daha eski bir tat; serin su kadar eski bir tat. Bölgede zeytin ve zeytinyağı kadar eski olan tek şey var: deniz; en eski antik toplumlardan bugüne kadar, hiçbir tabiat ürünü uygarlıklar üzerinde zeytin kadar biçimlendirici bir etkiye sahip olmadı. Lawrence Durrell

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap