Abdal İsminin Anlamı

abdal-isminin-anlami-56483

Abdal İsminin Anlamı

Yeni doğacak bebeğiniz için en doğru ismi seçmek istiyorsunuz. Hem geçmişle bağı olmasını hem kültürel mirasınızı taşıyan bir isim koymak istiyorsanız erkek çocuklar için tercih edilen Abdal ismini tercih edebilirsiniz. Anlaşılır ve derin anlam taşıyan söylenişi kolay bir isim olması nedeniyle tercih edilir. Abdal isminin anlamı nedir? Abdal ismi kelime anlamı olarak kalender derviş demektir. Hayatını gezerek ve tasavvufi olarak olgunlaşarak gezen kimselerden belli bir dereceye ulaşanlara verilen isimdir.

Abdal Arapça kökenli bir kelimedir. Allah tan başka her şeyden vazgeçmiş demektir.  Tdk ya göre Abdal isminin anlamı; gezgin derviş, üstü başı perişan kimse ve tasavvufta üst mertebelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Tembel, miskin ve fakir anlamlarında da kullanılır. Türkiye’de ve Afganistan’da yaşayan bir boy da Abdal ismini taşımaktadır. Bazı göçebe kabilelere Abdal ismi verilmektedir. Tembel ve köle anlamlarında da kullanılmaktadır.

Abdal Tasavvufta Allah ‘a yakın olmak için bir iç yolculuğu yapan kişilerin erdiği bir mertebedir. Abdal ismi Kur’an da geçiyor mu merak edilen bir bilgidir. Kelime kökeni Arapça abd yani kul sözcüğünden gelmekte ve dini olarak üst mertebede velileri ifade etse de Kur’an-ı Kerim’de Abdal ismi geçmemektedir.

İsim analizi yapılacak olunursa her bir harfin taşıdığı farklı bir anlam bulunmaktadır. Abdal isminin analizi için beş harften oluşan isimdeki dört farklı harfe bakılmalıdır. Atılgan, enerjik, sezgileri kuvvetli, üstün özelliklere sahip ve sanatsal yeteneklere sahip olduğunu görürüz.

İsimlerin anlamları nedeniyle bu isimlerdeki kişilerde belirli kişilik özellikleri görülebilir. Abdal ismini taşıyan kişiler, enerji, pozitif ve kendisi ile barışık kişilerdir.  Barış ve sevgi dolu kişiler olması beklenir. İsmin ağırlığını taşıyabilen kişilerde etrafına fayda sağlayan duyarlı kişiler oldukları gözlemlenir.

Abdal olarak bilinen dervişlerin iyi niyetli ve sevgi dolu halleri bu ismi taşıyan kişilere yansır. Bakımsız ve tembel olarak algılanabilen bir sakinlikte oldukları halde pozitif enerjisi yüksek ve mutlu görünürler. Abdal isminin kişilik özellikleri taşıyanlar lider karakterde olabilirler. Sorgulayıcı ve çözüm bulan, orta yolu bulan kararlı kişilerdir. Çabuk anlama ve karar verme özellikleri dikkat çeker.

Olumlu yönleri her şeyden önce kendisi ile barışık ve sevgi dolu olmalarıdır. Hayatın anlamını çözmek ve etrafındaki insanlara faydalı olmak içten gelen bir motivasyon olabilir. Eğitim ve yetiştirmenin de etkisiyle olgun ve herkese fayda sağlayan seçkin bir kişilikte olabilirler.

Olumsuz yönleri, her şeyden vazgeçmiş gibi görünmek ve dışardan gözlemlenen boş vermişlik, tembellik ve dağınıklıktır. Etraftan özensizlik ve bakımsızlık olarak algılanır. Bu karakterde olan kişilerin dikkat etmesi gereken şey sakinlik içinde kendi üzerine görevleri yapmaya özen göstermek olmalıdır.

Çocukların isimleri karakterleri üzerinde etkilidir. Ama en önemli olan anne babaların doğru şekilde yetiştirme , yönlendirmeleridir. Çocuğumuzun kendisine ve topluma faydalı mutlu bir birey olması için ismi ve karakteri ile uyumlu şekilde büyüyüp, öğrenmesine olanak sağlamalıyız. Abdal ismine benzer isimler, Abdullah, Abdi, Abdulbaki, Abdurrahman Erdal, Serdal uyumlu isimlerdir.

Abdal ismi çok yaygın bir isim değildir. Az bulunur ve söylenişi oldukça kolaydır.

Pir Sultan Abdal bu isimdeki en bilinen kişidir.  Grup Abdal adında Türk Halk müziği söyleyen meşhur bir grup vardır.  Abdal ismini taşıyan bazı ozan ve arifler de bilinmektedir. Kaygusuz Abdal, Miskin Abdal, Kazak Abdal, Muhyiddin Abdal bunlardan bazılarıdır.

Abdal ismini koymak caiz midir diye sorulduğunda evet caizdir. Anlamı güzel olması nedeniyle, çocuğunuzun ismi gibi güzel ahlaklı olmasını isteyenlerin tercih edeceği bir isimdir.

abdal-isminin-anlami-56483
Abdal İsminin Anlamı

Abdal isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Türkiye’de Ve Afganistan’da Yaşayan Türk Topluluk Adı.
  • 2 – Derviş, divane
  • 3 – Serseri, Avare; Çok Saf, Akılsız Anlamları Da Vardır.
  • 4 – Gezgin derviş.
  • 5 – Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Abdal ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Abdal ismini kullanan 65 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Abdal ismini kullanan 13 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Abdal ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Abdal ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.

Abdal isminin Türkiye sıralaması

Abdal en çok kullanılan 6878. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 3447. isimdir.

Abdal isminin Harf Analizi

Kişiye Abdal ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

B : Önsezileri kuvvetli anlamı yükler.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Abdal İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Abdal ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Abdal isminin anlamını gözden geçirin!

Abdal İsminin Numerolojisi

Abdal isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
B: iki
D: beş
A: bir
L: on beş
TOPLAM: 24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap