2.El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz

2.El Araç Satışında Garanti ve Ekspertiz Zorunluluğu! Türkiye genelinde düşünüldüğü zaman çoğu ailenin aracı bulunuyor. Özel araç her insanın ve her ailenin sahip olması gereken bir ihtiyaçtır. Ancak her zaman sıfır araba almak mümkün olmuyor. Bu durumda çoğu sürücü ikinci el araçlara yöneliyor. Buna bağlı olarak da ikinci el araç satın alırken birçok sorun meydana geliyor. İkinci el araç satışında oto ekspertiz raporu burada devreye giriyor.

Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Birçok ikinci el araç satın alan kişi mağduriyet yaşıyor. Oysaki bazı detaylara ve zorunluluklara dikkat edildiği zaman bu sorunlar meydana gelmiyor. İkinci el araç alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ikinci el araba satışlarında ekspertiz raporu bulunması oluyor. Ekspertiz raporu her zaman alıcılar için güvence oluşturuyor.

İkinci el araç satışında oto ekspertiz büyük önem kazanıyor. Türkiye’de ikinci el araç alımlarında birçok sürücü büyük sorunlar yaşıyor. Satışa çıkarılan birçok ikinci el aracın hasarı ve sorunu arın alacak kişilere karşı gizlendi. Bu sebepten ötürü satılı gerçekleşecek olan büyün adamları için oto ekspertiz kontrolü zorunlu tutuluyor.

Bu sayede araca ait büyün hasar kaydı açığa çıkacaktır. İkinci el aracı satın alacak olan kişiler de bu kontrollere ve ekspertiz raporuna bağlı olarak mağdur olmayacaklardır. Son dönemlerde her ikinci el araç için oto ekspertiz zorunluluğu getirilmesi büyük önem taşıyor. Bunun nedeni ise eksperiz kontörlü sayesinde aracın hem hasar kayıtları hem de belirlenemeyen bütün arızalar gün yüzüne çıkacaktır.

Başka İçerik:  Kimlik Yenileme Hakkında

İkinci El Araç Satışlarında Ekspertiz Raporu ve Satış Yetkisi
İkinci El Araç Satışlarında Ekspertiz Raporu ve Satış Yetkisi

İkinci El Araç Satışlarında Ekspertiz Raporu ve Satış Yetkisi

Yönetmeliklere göre ekspertiz kontrolünden geçen ve ekspertiz raporu alınan her ikinci el araç için ekspertiz raporunun beş kopyasının da notere teslim edilmesi gerekiyor. Ancak 8 yaş üzeri olan araçlarda bu raporun zorunluluğu ortadan kaldırılmış durumdadır. Aynı zamanda ikinci el aracı satın alacak kişilerin eksperiz raporunu bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olan kişilerden almaları yasak anlamda büyük önem taşıyor. İkinci el araba satışlarında satış yetkisi her kişiye verilmiyor.

Satış yetkisinin herkeste olmaması da ikinci el araba alım ve satımlarında güvenliği sağlıyor. Yüz kızartıcı suç kaydı bulunan kişiler kesinlikle ikinci el araç satışı gerçekleştiremezler. Son dönemlerde gelen ikinci el arabalarda ekspertiz kontrolü zorunluluğu sayesinde alıcılar mağdur olmuyor. Bu duruma bağlı olarak da ikinci el araç alım ve satımları daha güvenli bir şekilde gerçekleşiyor. Bu sebepten ötürü de ikinci el araba alımlarının daha da artması bekleniyor.

Ekspertiz Raporu İçin İkinci El Araç Garantisi Sigortası
Ekspertiz Raporu İçin İkinci El Araç Garantisi Sigortası

Ekspertiz Raporu İçin İkinci El Araç Garantisi Sigortası

İkinci el araç satışında garanti sigortası güvenli bir adam alım satımını sağlıyor. Oto ekspertiz firmaları tarafından belirlenen paketler sayesinde her bütçeye uygun ekspertiz kontrolleri bulunuyor. Bu sayede ikinci el araçların alım ve satımı daha güvenli meydana geliyor. Ayrıca araçta meydana gelecek ve sonradan ortaya çıkacak olan arızalar için de ikinci el araç garanti sigortası sağlanması gerekiyor.

İkinci el araç satışında oto ekspertiz raporu satın alırken hem güvenli hem de yasal süreçlere uygun araç alım satımı gerçekleştirmek için kesinlikle ikinci el araç garantisi sağlanması gereklidir. Bu süreç hem aracı satan kişi için hem de aracı satın alacak olan kişi için önem taşır. İkinci el araç satışında oto ekspertiz kontrolleri sonrasında tutulan eksperiz raporu, araç güvenliğini sağlamak ve alıcıları mağdur etmemek için yapılan güvenlik sigortası ve araç trafik sigortası ikinci el araçlarda kesinlikle olması gerekenler arasında yer alıyor.

Başka İçerik:  EGR Valfi Tıkanırsa Ne Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap