0.64 Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır 2022?

0.64 Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır 2022? İnsanlar ev sahibi olurken genellikle kredi kullanırlar. Fakat kredi faiz oranlarının günümüzde çok yüksek olması insanların ev sahibi olmasını zorlaştırıyor. Bu aşamada sosyal destek programları kullanılıyor. Kullanılan programların birisi de kamu bankaları tarafından 0.64 ev kredisi hesaplama araçları ile sizlere sunulur.

0.64 gibi düşük kredi faiz oranları ile ev sahibi olmak mümkün. Özellikle kamu bankaları bu konuda müşterilerine yardımcı olmaya çalışıyorlar. 0.64 faiz oranları sıfır evler için geçerli. Eğer alacağınız ev ikinci el ise 0.74 faiz oranları geçerlidir. Bu aşamada insanların 0 ev alma ihtiyaçlarını karşılayan bu oranlar kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlıyor.

İnsanlar alacaklar evin değerinden ziyade aylık ne kadar ödeyeceklerini de merak ediyorlar. Örneğin 220 TL’lik bir ev için aylık ödemeleri ne olacağını bilmek önemli. Bu açıdan 200.000 TL ya da 500.000 TL gibi tutarlarda kredi çektiğinizde aylık ne kadar ödeyeceğinizi bilirseniz daha düzenli bir ödeme planına sahip olabilirsiniz.

0.64 Konut Kredisi Detayları

0.64 Konut Kredisi Detayları

Ödemeleriniz planlamadan önce 0.64 konut kredisi detayları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Öncelikle bu evlerden yararlanabilmek için evin değerinin Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde 750 bin TL’yi diğer şehirlerde ise 500 bin TL geçmemesi gerekiyor. Eğer alacağınız ev değer olarak 500 bin TL’yi ya da 750 bin TL’yi geçiyor ise kredi tutarının üzerindeki miktarları kendinizi ödemesi gerekiyor.

Eğer alacağınız ev 500 bin TL ve altında ise yine cebinizden bir miktar nakit çıkması gerekecek. Çünkü ev kredilerinde en fazla %90 oranında bir ödeme yapılabiliyor. Sözgelimi alacağınızı 500.000 TL ise bunun 50000 TL’lik kısmı sizin ödemeniz gerekiyor. Kalan kısım için kredi kullanabilirsiniz. Bankalar herkese kredi vermiyor. Belirli bir geliriniz yok ise kredi sicili puanınız çok düşük ise bu durumda kredi kullanamıyorsunuz.

Sonuç olarak gerekli şartları sağlıyorsanız artık 0.64 konut kredisi hesapla detaylarına geçebilirsiniz.   Alacağınız evin tutarına bağlı olarak aylık ödemeleriniz değişir. Fakat faiz oranları değişmiyor. Yani çekeceğiniz kredi 100.000 TL de olsa 500 bin TL de olsa 0.64 kredi faiz oranlarından yararlanırsınız. Sonuç olarak insanlar alacaklar evin değeri kadar kredi çekerek aylık ödemelerini 120 ay 150 ay ya da 180 aya yayarak  ev sahibi olabiliyorlar.

Herkes 0.64 Konut Kredisinden Yararlanabilir Mi?

Öncelikle 0.64 konut kredisi hesaplama araçlarını kullanarak kredilerin izin aylık ödeme miktarını öğrenebilirsiniz. Bu amaçla çeşitli internet siteleri hizmet veriyor. Bu internet siteleri üzerinden gerek hazır şablonları kullanarak gerekse de diğer hesaplama araçlarını kullanarak çekeceğiniz kredinin kaça yayılacağını görebilir ve aylık ne kadar ödeyebileceğiniz hesaplayabilirsiniz.

Düşük kredi oranları ile ev sahibi olmak isteyenler açısından kaçırılmayacak bir fırsat olan bu 0.64 faiz oranları pandemi nedeniyle ortaya çıktı. Özellikle emlak sektöründe yaşanan durgunluğu aşmak ve insanların yüksek faiz oranlarının korunmasını sağlamak amacıyla tercih edilen bu kampanya dâhilinde 3 büyük kamu bankası ve 2 büyük katılım bankası hizmet veriyor.

Başvuru yapabilmek için mutlaka şubelere gitmeniz gerekiyor. Şu an için internet üzerinden ya da mobil bankacılık üzerinden başvuru yapamıyorsunuz. Onun için bankaya gitmeniz müşteri hizmetleri ile görüşme gibi seçenekler bulunuyor. Eğer hesaplama yapacaksanız  ev kredisi hesaplama 0.64  faiz oranları ile internet üzerinden yapılabilir. 

İnsanların yüksek faizlerden dolayı ev sahibi olmaya yanaşmadığı şu günlerde  kamu bankalarının ve katılım bankalarının can suyu gibi verdikleri sosyal hayatı destek kredileri sayesinde insanlar kredi çekebiliyor.  Düşük faiz oranlarından yararlanmak istiyorsanız gelir durumunuzun yeterli olması lazım. Aynı zamanda alacağınız evin kredi ile alınabilir olması gerekiyor. Yani tapuda ve diğer belgelerde herhangi bir sorun yaşanmaması gerekiyor. 

0.64 Kredi Başvurularında Hangi Belgeler İsteniyor?

0.64 Kredi Başvurularında Hangi Belgeler İsteniyor?

Konut kredisi hesaplama 0.64 işlemlerini yaptıktan sonra kredi başvurularında hangi belgelerin gerekli olduğunu ifade edebiliriz. Öncelikle başvuru aşamasında bankalar düzenli bir gelirinizin olmasını istediğinden dolayı  kamu çalışanları bordro ve diğer çalışanlar ise çalıştıkları kurumdan alacakları belge ile başvuru yapabilirler.

Bunların dışında kredi puanının yüksek olması sizin için avantajdır.  Kredi çekmek ile beraber diğer masrafları da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin alacağınız evin ipotek bedeli ekspertiz bedeli vergiler deprem afet sigortası dosya harcı gibi masraflar belirli bir tutar ile sizi zorlayabilir. Örneğin bankalar binde 5 oranında dosya masrafı alıyor. Onun dışında da bazı masraflar ortaya çıktığı için cebinizde belirli bir tutar ile bankaya gitmeniz gerekir.

Sonuç olarak ev sahibi olmak istiyorsanız bu düşük faiz oranlarına yararlanabilirsiniz. Fakat ev sahibi olma aşamasında tapu işlemleri deprem afet sigortası işlemleri evin diğer abonmanlık işlemleri gibi işlemlere de belirli tutarlarda ödemeler yapacaksınız.  Aynı zamanda bankalar kredi dışında diğer bankacılık ürünlerinde sizlere sunduğu için masraflarınız artacak.  Bu nedenle bu ödemeleri de göz önüne alarak krediyi bir miktar yüksek çekebilirsiniz.

Eğer ödemeleriniz gelirinizin yarısından daha fazla ise bu durumda aylık vade sayısını arttırabilirsiniz. Zaten bankalar gelir durumunuza bakarak gelir durumunun yarısından fazla kredi ödemesi olan başvurular reddediyor. Bankalar aynı zamanda insanların hane içerisindeki diğer gelirlerine de  bakıyorlar.  Eğer sizden başka evde çalışan var ise onu geriliğinde bankaya hane geliri olarak gösterebilirsiniz.

Tüm bu şartları sağlamanız halinde kredi alabilmeniz paylaşabilir. Ödeme planı yapmak için internet üzerinden hesaplama yapabilirsiniz. Vade sayısı 120 ay 150 ay 180 ay olabilir ya da çekebileceğiniz kredi 200 bin TL, 300 bin TL ya da 500 bin TL olabilir.  Bu tür imkânları kullanarak kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap