Zürriyet İsminin Anlamı

Zürriyet İsminin Anlamı

Yeni doğan çocuğuna adını isim vermek isteyen kişilerin oldukça sık araştırdığı isimlerden biri de Zürriyet ismi olmaktadır. Hem güzel bir anlamının olması hem de hoş söylenişli bir isim olması sebebiyle pek çok kişi Zürriyet isminin anlamı nedir? Sorusunu araştırmaktadır. Oldukça fazla kişinin merak ettiği ve pek çok ebeveynin çocuğu için seçtiği isimlerden biri olan Zürriyet isminin anlamı birden fazla olması ile bilinmektedir.

Zürriyet isminin anlamları arasında ilk sırada soy, ikinci sırada belirli bir soydan gelenler, üçüncü sırada soyu belli olan, dördüncü soyu ile bilinen, altıncı sırada soyu belli olan kişi, yedinci sırada soyu ile anlam kazanan, sekizinci sırada ise soyunu çekinmeden söyleyen anlamları yer almaktadır.

Arapça kökenli bir kadın ismi olması sebebiyle Zürriyet ismi hakkında oldukça sık araştırılan ve pek çok kişinin sorduğu sorulardan biri de Zürriyet ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusudur. Genel bir araştırma gerçekleştirildiğinde ve uzmanların yorumları göz önünde bulundurulduğunda Zürriyet isminin   Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmediği görülmektedir.   Ancak gerek anlamının güzel olması gerekse söylenişinin hoş olması sebebiyle Zürriyet ismi çocuklara verilebilecek olan isimler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Zürriyet ismi caiz midir? sorusunun  cevabı olumlu olarak verilmektedir.

Ebeveynler çocuğuna Zürriyet ismini vermeden önce Zürriyet isminin olumlu ve olumsuz özellikleri konusunda bir araştırma gerçekleştirmelidir. Zürriyet isminin olumlu özellikleri arasında gurur, ön planda olmayı sevmeme, kendinden son derece emin olma, sadakat, sıcakkanlılık, açık sözlülük, cömertlik, engellere karşı mücadele etme gücü ve dışa dönüklük özellikleri bulunmaktadır. Tüm bunların beraberinde Zürriyet isminin olumsuz özellikleri arasında ise tutucu olma ve aşırı derecede gurur özellikleri bulunmaktadır.  

Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde Zürriyet isminin olumsuz özellik sayısının olumlu özellik sayısından daha az olduğu görülmektedir. Bu nedenle bu noktada çocuklara Zürriyet isminin verilmesinde herhangi bir sakında bulunmamaktadır. Çocuklara Zürriyet ismi verilebilir ve bu ismin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu  nedenle pek çok ebeveyn çocuğuna Zürriyet ismini vermektedir.

Zürriyet ismi hakkında sıklıkla araştırılan ve merak edilen sorulardan biri de Türkiye’de Zürriyet isminde kaç kişi var? sorusu olmaktadır. Genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde ve 2022 yılında paylaşılan isim istatistikleri incelendiğinde Türkiye’de 45 kişinin Zürriyet ismine sahip olduğu görülebilmektedir. Bu kişilerden 12 tanesi İstanbul’da, 5 tanesi Ankara’da, 1 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Geride bulunan kişilerin ise Türkiye’nin 81 iline yayılım gösterdiği bilinmektedir. Türkiye’de 2022 yılında yayınlanmış  olan isim istatistiklerine bakıldığında ortaya çıkarılabilecek olan bir diğer bilgi ise Zürriyet isminin Türkiye sıralaması olmaktadır. Zürriyet isminin Türkiye’de en çok tercih edilen isimler arasında 7523. sırada, Türkiye’de en çok tercih edilen kız çocuğu isimleri arasında ise 3804. sırada yer aldığı görülmektedir. Son bir yıl içerisinde pek çok kişinin evladına Zürriyet ismini vermesi sebebiyle bu ismin  tercih edilme oranında artış gözlemlenmiştir.

Zürfikar, Cumhuriyet, Haysiyet, Hidayet, Nihayet, Dirayet, Vilayet, Rayet, Mezyet, Riayet, Zürare, Hürriyet, Hamiyet, Meziyet, Afiyet, Niyet, Safiyet, Hidayet, İnayet, Nihayet, Kifayet, Ayet, Zülfükar, Hünkar, Fedakar, Akar, Efkar, Balkar, Çakar, Zülfigar, Zafer, Zübeyir, Zahir, Zakir, Ziver, Zinnur, Zeynur, Zürare, Dilşikar, Sevdakar, Şivekar, Sevdekar, Şakar, Vakar, Zülfizar, Zülfüzar, Zülfiyar, Zülfübar, Zülfüyar isimleri Zürriyet ismi ile benzeyen isimler arasında yer almaktadır. Bu isimlerden herhangi birinin seçilmesi durumunda çocuklarda olumsuz karakterler görülmemektedir. Bu nedenle çocuklara Zürriyet isminin verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

zurriyet-isminin-anlami-62344
Zürriyet İsminin Anlamı

Zürriyet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Soy, bir soydan gelenler.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Zürriyet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zürriyet ismini kullanan 45 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zürriyet ismini kullanan 12 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zürriyet ismini kullanan 5 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zürriyet ismini kullanan 1 kişi bulunmaktadır.

Zürriyet isminin Türkiye sıralaması

Zürriyet en çok kullanılan 7523. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 3804. isimdir.

Zürriyet ismini kullananların sayısı, son bir yılda artış göstermemiştir.

Zürriyet isminin Harf Analizi

Kişiye Zürriyet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Zürriyet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zürriyet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zürriyet isminin anlamını gözden geçirin!

Zürriyet İsminin Numerolojisi

Zürriyet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
Ü: yirmi altı
R: yirmi bir
R: yirmi bir
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 167

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap