Zülfikar İsminin Anlamı

Zülfikar İsminin Anlamı

Zülfikar, Arapça kökenli bir isimdir. Özellikle erkek çocukları için kullanılmaktadır. Çocuklar için bu isim tercih edilmeden önce Zülfikar isminin anlamı konusunda araştırma yapılmalıdır. ‘’ Yiğit Sanlı ‘’ anlamına gelmesinin yanı sıra TDK’ye göre ‘’ iki parçalı ‘’ anlamına da gelmektedir. Kolay okunuşu ve güzel anlamları ile birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen güzel bir isimdir.

Zülfikar islami açıdan önemli bir yere sahiptir. Hz. Peygamberin, Hz. Ali ye hediye ettiği kılıcın ismidir. Birçok kişi çocuklarına bu ismi koymadan önce Zülfikar ismi Kur’ an da geçiyor mu sorusuna cevap aramaktadır. Arapça kökenli olmasına rağmen Kur’ an da geçmeyen bir isimdir. Özellikle sın dönemlerde birçok kişi tarafından sıkça tercih edilen popüler isimler arasında yer almaktadır. Kur’ an da geçmiyor olması koyulmayacağı anlamına gelmemektedir.

Güzel anlamları olmasının yanı sıra Zülfikar isimli kişilerin fiziksel özellikleri de şu şekildedir; göz yapıları büyük ve etkileyicidir. Kalın ve gür saçlara sahip, yüz hatları belirgin yapılı kişilerdir. Sert mizaçları ve yapılı duruşları en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Kalın ve etkileyici ses tonları ile birçok kişiyi kendilerine hayran bırakırlar. Dış görüşlerine önem veren kişilerdir.

Bebek sahibi olacak kişiler bu haberi alır almaz güzel bir isim arayışına girmektedir. Genellikle fazla bilinmeyen ve güzel anlamlı isimler tercih edilmektedir. Türkiye’ de Zülfikar ismine sahip 4842 kişi bulunmaktadır. Her isimde olduğu gibi Zülfikar ismine benzeyen isimler de bulunmaktadır. Zülküf, Zülkif, Zülkarneyn gibi erkek isimleri ile benzerlik göstermektedir. Zülfiye, Züleyha, Zülfizar, Zülal gibi kız isimleri ile benzerlik göstermektedir.

Fiziksel özelliklerinin yanı sıra Zülfikar isminin kişilik analizi de dikkat çeken en önemli konular arasında yer almaktadır. İnsan ilişkileri oldukça kuvvetli kişilerdir. Mantık çerçevesinde hareket eden sıcakkanlı ve sevecen kişilerdir. İş hayatlarında başarılı olmalarının yanı sıra aşk hayatları da yolundadır. İlişkilerde genellikle fedakâr olan taraftır. El becerileri yüksek, sanatsal yönleri gelişmiş kişilerdir. Enerjik olmalarından dolay hareketli bir kişilikleri vardır.

Özellikle son dönemlerde birçok kişi tarafından tercih edilen Zülfikar isimli ünlüler de bulunmaktadır. Birçok ünlü güzel anlamları ve kolay okunuşu sebebi ile bu ismi çocukları için tercih etmektedir. Zülfikar Ali Butto; eski Pakistan başkanıdır. Zülfikar, Hz. Ali’ nin kılıcı olarak da yaygın bir şekilde birçok kişi tarafından bilinmektedir.

Çağrışımlarına göre Zülfikar isminin harf analizi de dikkat çekmektedir. Z; bilimsel konularda okumayı seven kişilerdir. Her konuda kendilerini geliştirmiş başarılı kişilerdir. Ü; hırslı ev mücadeleci kişilerdir. Karşılarındaki engelleri aşmak için sonunda kadar mücadele etmeyi severler. L; sanatsal yetenekleri gelişmiştir. Birçok alanda yeteneklerini kanıtlamış kişilerdir. F; uysal ve sakin bir yapıya sahiptir. Karşılarınki kişilere güven veren cesur kişilerdir. İ; hassas ve kırılgandır. Birçok duyguyu bir arada yaşarlar. Bazı durumlarda duygu karmaşası içerisinde kalabilirler. K; her konuda her zaman başarılı kişilerdir. İşkolik ve azimli olmaları başarıyı da beraberinde getirmektedir. A; pozitif enerjileri ile etrafındaki kişilerin dikkatini çekerler. En sonuncu ve en önemlisi R; karar verirken zorluk çekerler. Başkalarının etkisinde kalırlar.

Dini açıdan koyulmasında herhangi bir sakınca olmayan isimler arasında yer alsa da birçok kişi tarafından Zülfikar ismini koymak caiz mi? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Ebeveynler genellikle dini açıdan güzel anlamlara sahip isimleri tercih etmektedir. Zülfikar islam dünyası için önemli bir isim olması sebebi ile birçok kişi tarafından sıkça tercih edilmektedir.

zulfikar-isminin-anlami-34116
Zülfikar İsminin Anlamı

Zülfikar isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yiğit Sanlı
  • 2 – Hz.Ali’Nin Kılıcının İsmidir.
  • 3 – Hz. Peygamberin Hz. Aliye Hediye Ettiği Çatal Ağızlı Kılıç.
  • 4 – İki Parçalı.
  • 5 – Iki parçalı.
  • 6 – Hz.Ali’nin (a.s) çatal şeklinde iki başlı kılıcının adıdır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Zülfikar ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zülfikar ismini kullanan 4.842 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zülfikar ismini kullanan 727 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zülfikar ismini kullanan 417 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zülfikar ismini kullanan 271 kişi bulunmaktadır.

Zülfikar isminin Türkiye sıralaması

Zülfikar en çok kullanılan 1512. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 720. isimdir.

Zülfikar ismini kullananların sayısı, son bir yılda 38 kişi artmıştır.

Zülfikar isminin Harf Analizi

Kişiye Zülfikar ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Zülfikar İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zülfikar ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zülfikar isminin anlamını gözden geçirin!

Zülfikar İsminin Numerolojisi

Zülfikar isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
Ü: yirmi altı
L: on beş
F: yedi
İ: on iki
K: on dört
A: bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 125

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap