Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir? Deprem gerçeği Dünya’nın oluşumundan beri süregelen bir olaydır. Ayaklarımızın altındaki yerkabuğunun çatlamasından ve kırılmasından meydana gelen deprem çoğumuzun pek çok fobisine yol açmıştır ve korkulu rüyamızdır. Deprem bir doğal afettir ve basit önlemler alarak kendimizi ve sevdiklerimizi depremden koruyabilmekteyiz. Peki nedir bu önlemler?

Çocukluğumuzdan beri hepimiz deprem anında ve sonrasında yapılacakları okullarımızda öğreniyoruz. Peki hangimiz gerçekten bu bilgileri hatırlıyor. Öncelikle deprem anında sakin olmak ve hayat üçgeni oluşturmak çok önemli. Bu hayat üçgeni evde sabit bir eşyanın yanına giderek çöküp ellerimizle kafamızı koruyarak oluşturulmalıdır. Eğer bir bina içerisindeysek sakince beklemek hepimizin yararına olacaktır. Deprem anında pencerelerden, merdivenlerden ve asansörlerden uzak durmalıyız. Evdeki eşyalarımız her daim duvara sabit konumda olmalıdır, eşyaların çıkış yollarınızı kapatmayacağınızdan ve evden çıkarken de elektrik ve gazın kapalı olduğundan emin olmalısınız. 

Deprem Gerçeği

Deprem Gerçeği

Hem de korkunç ama acı bir gerçektir. Önlemlerin en büyüğü ise doğru bir yere yapılmış ve sağlam bir bina seçmektir. Bütün bunların yanı sıra kendimizi ve sevdiklerimizi korumak adına alabileceğimiz en büyük önlem sigorta yaptırmaktadır. Ülkemizin konumu göz önüne alındığında bu doğal afet başımıza her an her saat diliminde gelmesi muhtemel bir olaydır, bu yüzden kendimizi ve sevdiklerimizi korumak bizim yükümlülüğümüzdedir.

Deprem sigortası zorunlu bir sigortadır, aksi takdirde deprem sonrasından oluşabilecek mal kayıplarını karşılayacak maddi bir bedel bulunamaz. Evinizin ve eşyalarınızın başına gelebilecek hasarların karşılanmasını istiyorsanız deprem sigortası yaptırmak zorundasınız. Deprem sigortası 1999 Kocaeli ve Düzce depremlerinden sonra çıkarılmıştır, 2000 yılından sonra ise Zorunlu Deprem Sigortası olarak yürürlüğe girmiştir. Ev, işyeri gibi konutu olan kişiler için bu sigorta çok büyük önem arz etmektedir.

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Hangi Bina Yapılarını Kapsar?

Deprem sigortası sadece depremden değil, depremin yol açtığı pek çok hasarı da karşılamaktadır. Deprem sonrası oluşabilecek tsunami, yangın ve yer kaymasının sebep olabileceği yıkımlar ve hasarlar da bu sigorta tarafından karşılanmaktadır. Eğer bir sigorta sahibiyseniz evinizin depremden sonra bir hasarının olup olmadığını kontrol ettirmenizde daha kolay olacaktır. 

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

DASK yani bir diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmak zor ve çok maliyetli bir iş değildir. Sigorta yaptırmak isteyen kişi adının, adresinin, telefon numarasının, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının olduğu belgeleri yanında bulundurması kaydıyla en yakın sigorta kurumuna veyahut banka şubesine giderek sigortasını yaptırabilmektedir. İmzalanan anlaşmanın her yıl anlaşma süresi dolmadan yenilenmesi gerekmektedir. Elektrik ve su aboneliklerinde, bunların yanı sıra tapu işlemlerinde de Zorunlu Deprem Sigortasının varlığı kurumlarca kontrol edilmektedir. 

Zorunlu Deprem Sigortası Maliyeti

Zorunlu Deprem Sigortası Maliyeti

Zorunlu Deprem Sigortasının maliyet olmadığını şöylemiştik. Bu maliyet, evinizin veya işyerinizin olduğu bölgenin kaçıncı dereceden deprem bölgesi olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Deprem riskinin daha fazla olduğu bölgelerde maliyet çok iken, riskin az olduğu bölgelerde maliyet daha azdır. Bu kriterler göz önüne alınarak risk bölgeleri beş bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler en riskli olarak birinci risk bölgesi olarak ve en az riskli olarak beşinci risk bölgesi adı altında maliyetlendirilmiştir.  

DASK maliyetleri her yıl değişiklik göstermektedir. Bunun nedeni ise her yıl metrekare fiyatlarının değişiklik göstermesinden kaynaklanmaktadır. Bu ücretler ise Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından belirlenmektedir. Sigorta kurumları ve banka şubelerinin yanı sıra PTT şubelerinden ve online platformlardan da sigortanızı yaptırabilmektesiniz. 

2022 Yılı DASK Fiyatları Nelerdir?

2022 Yılı DASK Fiyatları Nelerdir?

DASK fiyatları çok maliyet olmamakla birlikte ortalama bir bütçeye göredir. Metrekareye göre de değişen maliyetler betornarme ve diğer olmak üzere ikiye ayrılıp on dört farklı tarifeye göre hesaplanır. Betonarme yapılar çelik veya betonarme yapılar olarak geçmektedir. Diğer yapılar ise bu gruba girmeyen yapılardır. Resmi gazetede yer alan bilgiye göre 2022 yılı DASK fiyatları betonarme yapılar için 1.268 TL, diğer adı altında sıralanan yapılar için ise 874 TL’dir. Yıllık fiyatlar il il olmak üzere değiştirilmiştir ve konut için ödenecek maliyet ortalama 163 TL olarak açıklanmıştır. 

Başka İçerik:  Deprem Sigortası Tarife Değişiklikleri Nelerdir?

Risk Gruplarına Göre Fiyatlar Nelerdir?

 Büyük İzmir depremi sonrası 1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren Zorunlu Deprem Sigortası kampanyası, sigorta maliyetlerini il il risk bölgesi ve metrekare kapsamında maliyetlendirmiştir. Yüksek risk bölgelerinden biri olarak görülen İstanbul ve İzmir 268 TL’ye sigortalanabilmektedir. Bunun yanı sıra Karadeniz bölgesindeki illerin bazıları 59 TL’ye sigortalanırken İç Anadolu bölgesindeki bazı iller 38 TL’ye sigortalanmaktadır. Genel olarak baktığımızda sigorta maliyetleri ortalama olarak 163 TL’dir. 

Zorunlu Deprem Sigortası yani DASK hem maddi hem manevi hem de mental olarak bizi güvence altına alan bir sigortadır. 1999 yılında meydana gelen depremleri, Van, Elazığ ve İzmir gibi içimizde pek çok yara açan depremleri tekrar yaşamamak yaşandığında ise en az hasarla atlatmak için önlemlerimizi almalıyız. Zorunlu Deprem Sigortası da deprem sonrası hayatımızı garanti altına almak için önemli bir yoldur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap