Zeynep İsminin Anlamı

zeynep-isminin-anlami-45311

Zeyneb İsminin Anlamı Nedir?

Gerek günlük hayatta arkadaş ortamında gerekse de aileye yeni katılacak herhangi bir bebeğin haberinin alındığında bireyler sık sık isimlerin ne anlamlar taşıdığına, tam olarak ne anlamları ifade ettiğine bakmaktadır. Özellikle yeni bir bebeğin haberi bizleri bu konu üzerine detaylı bir araştırma yapmaya itmektedir. Bunun yanı sıra aile fertleri bebeklerinin en özel ve değerli isme sahip olmasını istemektedir ve bu sebeple isim konusu üzerine detaylı bir analiz gerçekleştirmekte, çocuklarına koymak istedikleri isimleri bu analizlere göre belirlemektedir. Buna göre sizler de Zeyneb isminin anlamı nedir sorusuna cevap arıyorsanız, bu yazımız içerisinde derledik.

Zeyneb isminin anlamına bakıldığında, söz konusu ismin farklı farklı anlamlara geldiği karşımıza çıkmaktadır. Bunlar; babanın süsü, oldukça değerli taş benzeri maddeler ve son olarak Peygamber efendimizin Hz. Fatma’dan olan torunu olarak belirtilmektedir.

Genellikle kız çocuklarına verildiği bilinen Zeynep isminin Arapça kökenli olduğu bilinmektedir fakat söz konusu isim Kuran’ı Kerim’de geçmemektedir. Bunun yanı sıra Zeyneb isminin TDK’deki anlamının ise yukarıda da belirtiğimiz gibi oldukça değerli olan taşlar olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye geneline göre bakıldığında Zeyneb ismine sahip bireylerin 4816 sayıda olduğu karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Zeyneb isminin en sık kullanılan isimler arasında 1516 numarada, en sık kullanılan kız çocukları isimleri arasında ise 702 numarada yer aldığı belirtilmektedir. Son yapılan analizlere göre ise söz konusu ismi kullanan bireylerin 321 kişi arttığı da bilinmektedir.

İsim analizleri isim anlamlarında önemlidir. Zeynep isminin analizinin ise; ani parlayan, sinir oldukları kişilere çok çektiren, hırs sahibi, aile ve ikili ilişkilerdeki bireylere karşı daha samimi olan bireylerdir.

Olumlu yönleri; sorumluluk sahibi, planlı, detaycı, iyilik yapmaktan hoşlanan, fazla hayalperest olmayan, her zaman temiz ve düzenli olan.

Olumsuz yönleri; eleştiriye fazla dayanamayan, bazı durumlarda gururunu arka planda bekletemeyen, her zaman önlerde yer almak isteyen.

Fiziksel özellikleri; küçük olmayan göze, hatları oldukça belirgin yüz yapısına, problemli olmayan cilt yapısına ve bunun yanı sıra da ince telli olmayan ve gür olan saç yapısına sahip kişilerdir.

Bunun yanı sıra kişilik analizleri de merak edilen bir diğer konular arasındadır. Zeyneb isminin kişilik analizi; her aklından geçeni söylemeyen, nerede ne yapması gerektiği bilebilen, aile fertlerine önem veren, tutumlu olan kişilerdir.

İsimlerin harf analizleri de en az kişilik analizleri kadar merak edilip araştırılmaktadır. Zeyneb isminin harf analizi ise şu şekildedir; Z; her türlü yazıyı okumaktan hoşlanan, E; engellerle karşılaşıldığında onu çözmeye çalışan, Y; yaşadığı tecrübelerden iyi dersler çıkartabilen, N; dışarıya karşı duyarlı olan, E; engellerle karşılaşıldığında onu çözmeye çalışan, B; sezgileri oldukça kuvvetli olan bireylerdir.

Aile fertleri bir isim anlamına bakarken o isme benzer isimleri de araştırmaktadır. Zeyneb ismine benzer isimler ise şu şekildedir; Zeynep, Zeyno, Zeynel, Zeycan, Zeyd, Zeybe, Zeyniye.

Aileler isimler her yönüne oldukça fazla vakit ayırıp incelemektedir. Buna bağlı olarak da isimlerin tüm detayları önemli olduğu için Zeyneb ismi caiz mi diye araştırıldığında, söz konusu ismin kötü bir anlam içermediği karşımıza çıkmaktadır.

Aslında bakıldığında Zeyneb ismine sahip ünlüler diye araştırıldığında, sıklıkla Zeynep ismine sahip ünlüler sıralanmaktadır. Buna bağlı olarak Zeyneb isminde herhangi bir ünlü bulunmadığı belirtilmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir dizi ya da film içerisinde Zeyneb ismi karakterler üzerinde kullanılmış diye bakıldığında, yine aynı şekilde bunun sonucu da olumsuzdur.

Zeynep isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Değerli taşlar, mücevherler. Zeyneb Binti Cahş: Peygamberimizin Hanımlarından.
  • 2 – Beyaz damar, akan damar
  • 3 – Anadolu’da milattan önce 1900-1200 yılları arasında egemen olan, büyük uygarlık kuran Orta Asyalı bir ulus, Hitit
  • 4 – Güzel, mücevher, değerli, çekici, değerli olan herşey
  • 5 – Zeynep, Arapça Zeyneb isminin Türkçe’ye yerleşmiş hali. Zeyneb isminin Arapça’daki anlamı ‘babasının süsü’ demektir.
  • 6 – Hz. Zeynep. Peygamber Efedimizin torunu ve Hz.Ali ile Hz.Fatıma kızı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Zeynep ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zeynep ismini kullanan 671.724 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zeynep ismini kullanan 123.059 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zeynep ismini kullanan 42.993 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zeynep ismini kullanan 27.577 kişi bulunmaktadır.

Zeynep isminin Türkiye sıralaması

Zeynep en çok kullanılan 9. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 5. isimdir.

Zeynep ismini kullananların sayısı, son bir yılda 11.990 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Zeynep isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Zeynep isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Zeynep isminin Harf Analizi

Kişiye Zeynep ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

P : Kendinden emin birini çağrıştırır,olabilir.

Zeynep İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zeynep ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zeynep isminin anlamını gözden geçirin!

Zeynep İsminin Numerolojisi

Zeynep isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
E: altı
Y: yirmi sekiz
N: on yedi
E: altı
P: yirmi
TOPLAM: 106

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap