Zerdeçal Zararları Nelerdir? Tansiyonu Yükseltir mi? Ne Kadar İçilir?

Zerdeçal Zararları Nelerdir? Tansiyonu Yükseltir mi? Ne Kadar İçilir? Son yıllarda sağlıklı yaşamın doğal besin ve baharatlardan geçtiğini fark edenlerle beraber zerdeçal da popülerlik kazanmıştır. Aslında: zencefilgiller ailesine mensup, sarı çiçekli bir ottur. Hint safranı olarak da bilinmektedir.

Baharat olarak genellikle yemeklerde ve çaylarda kullanılan bu bitki, içeriğindeki kurkumin isimli bileşen ile meşhurdur. İnsan vücuduna pek çok fayda sağlayan bu bitki, bilinçsiz kullanım ya da aşırı tüketim sonucu ciddi zararlar verebilmektedir.

Zerdeçal zararları ile pek bilinmese de kontrolsüz kullanım sonucu faydadan çok olumsuzlukları ile canınızı sıkabilir. Sindirime iyi geldiği bilinen bitki, aşırı kullanımda aksine mide sorunlarına yol açmaktadır.

Her besin gibi zerdeçal zararları ve faydaları olan bir bitkidir. Belli bir ölçüde, bilinçli bir şekilde tüketilmelidir. Yemeklerde ve gündelik yaşamınızda kullanımı için bu konulardaki İgrus makalelerine göz atabilirsiniz. Mide ve sindirim sorununuz varsa kullanmadan önce ya da tükettikten sonra herhangi bir anormallik yaşamanız durumunda mutlaka doktorunuza danışısınız.

Unutulmamalı ki her bitkinin yahut besinin, her bünyeye etkisi aynı olmayabilir. Alerjen durumlar yaşanabilir. Verilen bilgilerde en genel görülen etkilerden bahsedilmektedir.

Zerdeçal Zararları Nelerdir? Tansiyonu Yükseltir mi? Ne Kadar İçilir?
Zerdeçal Zararları Nelerdir? Tansiyonu Yükseltir mi? Ne Kadar İçilir?

Zerdeçal Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Çok fazla yan etkisi ile karşılaşılmamış olsa da aşırı tüketimde zerdeçal zararları ile de karşımıza çıkabilmektedir. Kişilerin hastalık ve alerjen durumları da göze alınarak bakıldığında yaygın olarak mide sorunları ile karşılaşılmıştır. Nadiren de bulantı, ishal ve baş dönmesi de görülmüş bazı yan etkilerindendir.

Güneydoğu Asya ve Hindistan’a özgü bu baharat, bilinçli ve ölçülü tüketildiği sürece şifa kaynağıdır. Aksi takdirde zarardan başka bir şeye neden olmaz. Peki şifa için zerdeçal günde ne kadar tüketilmeli?  

Baharatlar ve şifalı otlar herhangi bir hastalığı olan kişilerce doktor kontrolünde kullanılmalı ya da tüketilmelidir. Zerdeçal da, sağlıklıklı bir birey için, günde 1-2 çay kaşığı tüketilmesi önerilen bir baharattır. Aksi takdirde sağlıklı kişilerce de sorun yaşamak kaçınılmazdır.

Son dönemde başta bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılan bir şifa kaynağı olan bu faydalı bitki; direkt olarak ağza alınarak tüketimi zor olduğundan, genellikle yoğurda karıştırılarak tüketilmektedir. Gündelik 500 ila 1500 mg arası yani 2 çay kaşığı kadar tüketilmesi önerilmektedir.

Zerdeçal Fazlası Zarar mı? 
Zerdeçal Fazlası Zarar mı? 

Zerdeçal Fazlası Zarar mı? 

Özellikle yedilerimizde mutlaka bir ölçü olmalıdır. Bu başta kişinin kilo, hastalık ve vücuduna bağlıdır. Ancak baharat gibi ağır besinlerde hemen hemen herkes için tüketim miktarı aynıdır. Artıp azalmaz. Yalnızca hastalık ve alerji durumlarında tüketilmemesi gerekmektedir.

Öyleyse son dönemin popüler baharatı zerdeçal fazlası zarar mı? Evet, bu baharatın da fazla tüketimi zararlıdır. Bir sağlıklı tüketim ölçüsü vardır. Malesef ki sağlıklı olan bişeyi bir kerede fazlaca tüketmek kişiye fayda sağlamamaktadır.

Her ne kadar zerdeçal zararları ile bilinmese de fazla tüketimi oldukça zararlı olabilmektedir. Kararında kullanımı sonucu sindirim sistemi için olumlu bir durum teşkil eden bu bitki, aşırıya kaçıldığında da yine ilk başta sindirim sistemi ve mideye zarar vermektedir.

Zaman zaman zerdeçal böbreğe zararları ile anılsa da bu pek karşılaşılmayan bir durumdur. Üstelik bu baharatı ne çok aşırı kullanmak mümkündür ne de çok ağır bir belirtisi görülmüştür.

Zerdeçal Tansiyonu Yükseltir mi?

Zerdeçal Tansiyonu Yükseltir mi?

Kişiler daha çok faydasını görmek için genelde çiğ yemeyi tercih etse de zerdeçal, tencere yemeklerinde de kullanılabilir, lezzetli bir baharattır. Çiğ ya da pişmiş, fark etmeksizi kararında tüketimi oldukça faydalıdır.

Tansiyon hastalarının ise baharatlarla arası pek iyi değildir. Ve “Zerdeçal tansiyonu yükseltir mi?” onlar için oldukça önemli bir sorudur. Faydalarından yararlanmak isteyenleri bir yana bir de lezzetine vurgun olanlar da var. Zerdeçal eser miktarda, tadını alacak kadar tüketimde tansiyona olumsuz bir etkide bulunmamaktadır. Bir tencere yemeye bir çay kaşığı kadar koyulabilir. Fazlası başta tansiyonu yükseltirken, mide sorunlarına da kapı açabilmektedir.

Hamileler ve tansiyon hastaları için bu faydalı baharatı, genelde yemeklerin içerisinde az miktarda kullanabilecekleri söylenir. Ancak gebelikte zerdeçal zararları ve kullanımı ile ilgili doktorunuza danışmanız en doğru kaynak olacaktır. Gebelikte sağlıklı beslenme ve aylara göre gelişim ile ilgili detaylı bilgi için igrus.com adresi üzerinden ilgili konu başlıklarına göz atabilirsiniz.

Zerdeçal zararları konusunda pek korkutmasa da tansiyon rahatsızlığına sahip kimselerce bu zararlar küçümsenmemelidir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmasında fayda vardır.

 Ciddi Yan Etkileri

Zerdeçalın Ciddi Yan Etkileri

Zerdeçal, genelde sindirim sitemine yararları için tercih edilen, kolay ulaşılabilir bir bitkidir. Yemek dışında zaman zaman kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Ancak bilinçsiz kullanımda zerdeçal maskesi zararları tahmin edilemeyecek kadar ağır olabilir.

Yoğun aroması cildinizde alerjik tepkimelere girebilir. Kurdeşene ve deri döküntülerine sebep olabileceği gibi en iyi ihtimalle de tahriş olabilirsiniz. Tüm bunların önüne geçmek için ilk kullanımınızda mutlaka bir uzman gözetiminde olmalısınız.

Zerdeçalın ciddi yan etkileri bulunmasa da herhangi bir alerjik durumunuz olmadığından emin olmalısınız. Unutmamalısınız ki her bünye farklıdır ve farkında olmadığınız basit hassasiyetleriniz, büyük sorunlara yol açabilir.                       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap