Zerdeçal Nasıl Saklanır?

Zerdeçal Nasıl Saklanır? Birçok alanda kullanılan  zerdeçal kurutulmuş ya da toz halde saklanabilir. İki şekilde de kullanılabilen zerdeçalın saklama yöntemler..

Zerdeçal

Zerdeçal Nasıl Saklanır? Birçok alanda kullanılan  zerdeçal kurutulmuş ya da toz halde saklanabilir. İki şekilde de kullanılabilen zerdeçalın saklama yöntemleri birbirine göre farklılık gösterecektir. Taze ya da kurumuş olmasına göre farklı metotlarla Zerdeçalı saklayabilirsiniz.

Zerdeçal nasıl saklanır?

Taze zerdeçalınızı saklamadan önce yıkama işlemini gerçekleştirin ve üzerinde bulunan kirli tabakanın çıkarılmasını sağlayan. Dışında bulunan kabuğu soyarak daha rahat bir saklama işlemi gerçekleştirir siniz.

Saklamadan önce bir kısmını kullanmak istiyorsanız parmesan peyniri gibi malzemelerin rendelendiği büyük rendeler ile toz haline getirebilirsiniz. Bir miktar alıp kesip havanda döverek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Zerdeçalın dondurulması tavsiye edilen bir yöntem değildir Çünkü çözüldüğü zaman lapa hale gelir ve yemeklerde İstediğiniz şekilde kullanamazsınız.

Dondurma işlemini gerçekleştirdiğiniz de tek kullanım için farklı buzdolabı poşetlerine yada kaplana yerleştirmeniz gerekiyor. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra bütün halde tekrardan dondurucunun içerisine yerleştirilmesinin sağlık açısından oldukça uygunsuz olacaktır. Taze zerdeçal bir kağıt poşet içerisinde muhafaza ederek küflenmesini engelleyebilir.

Bunların dışında Farklı bir yöntem istiyorsanız kabuğunu soyup bal içine soyulan ve temizlenen kökünü yerleştirdikten Sonra bir yıl kadar muhafaza etme şansınız da bulunuyor. Dondurulmuş olan zerdeçal yaklaşık olarak 9 ay kadar tazeliğini muhafaza edebilir Eğer yemeklerde kullanmak istiyorsanız ölçeğini fazla tutmanız size avantaj sağlayacaktır

Zerdeçal saklama yolları

Nemden uzak ve kapalı bir kavanoz İçerisinde güneş ışığı ile temas etmeyecek biçimde muhafaza edebilirsiniz. Kullanılmadığı süre zarfı içerisinde kavanozunun kapalı olması oldukça önemlidir.

Toz halinde bulunan zerdeçal son kullanma tarihine kadar saklanabilir üzerine geçilen vakitte zararlı hale gelecektir. Son kullanma tarihinin geçip geçmediğini tam olarak kestiremiyorum sanız avucunuza bir miktar alıp koklayın.

Kokusunda değişiklik seviyorsanız ve tadı araması azalmışsa zerdeçalınız bozulmuş demektir. Zerdeçal saklama da en önemli metot güneş ışınları ile temas almaması ve kuru ortamda saklanmalıdır.

Güneş ışınları ile temas ettiği zaman hızlı bir şekilde bozulabilir. Nem ve rutubetin olduğu ortamlarda kesinlikle saklanmaması gerekiyor. Hızlı bir şekilde bozulacağı için yemeklerinizi tatsız hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap