Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanır?

zencefil-cayi-nasil-hazirlanir-91273

Bitki çayı vücudumuzdaki toksinleri atmada, daha sağlıklı olmada hatta mevsimsel hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde dahi yararlı olan bir ek gıdadır. Ha..

Bitki çayı vücudumuzdaki toksinleri atmada, daha sağlıklı olmada hatta mevsimsel hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde dahi yararlı olan bir ek gıdadır. Hal böyle olunca bitkisel çaylara ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

Peki bir bitki çayının hazır alınması ile sizin yapmanızın ne gibi farkları vardır? Öncelikle paket halinde satılanlardansa aktardan aldığınız ve kendiniz demlediğiniz çaylar daha lezzetli ve daha sağlıklı olacaktır. Örneğin bal ile tatlandırılmış, taze demlenmiş bir zencefil çayına kim hayır diyebilir?

Özellikle yaklaşılan kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken zencefil çayı, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara, mide bulantılarına iyi gelir. Bu nedenle de soğuk mevsimlerde bol bol tüketilmesi gerekir. Zencefil çayını da aktardan zencefil alarak kendiniz hazırlamak istiyorsanız aşağıda vereceğimiz tarif oldukça hoşunuza gidecektir:

Malzemeler:

1-2 yemek kaşığı (fazla atarsanız daha acı olabilir) rendelenmiş taze zencefil

2 su bardağı su

1 yemek kaşığı bal

Limon  (damak zevkinize göre)

Yapılışı:

-Taze zencefillerinizi rendeleyin ve 2 bardak suya ekleyin.

-Bu suya attığınız zencefilleri kaynamaya bırakın ve bir taşım kaynadıktan sonra ocağın altını kısın. Yaklaşık 15-20 dakika kısık ateşte demlenmesi için yavaş yavaş kaynatmaya devam edin.

-Ocağınızın altını kapatmadan önce limon dilimleri ya da limon suyunuzu da ekleyebilir ve daha kış çayı tadı elde edebilirsiniz.

-Son olarak fincanınıza koyduğunuz zencefil çayınıza 1 yemek kaşığı kadar balınızı da ekleyerek harika çayınızı hazırlamış olacaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap