Zemzem İsminin Anlamı

zemzem-isminin-anlami-70666

Zemzem İsminin Anlamı

Ailenin yeni üyesini beklemek onun için güzel hediyeleri hazırlamak tüm ebeveynler için mutluk vericidir. Onu rahat ettirecek, mutlu edecek her şeyi yapmaya çalışırlar. Yaptıkları her şey aynı zamanda bebeklerinin ilk değerlisi olacaktır. Çoğu tüketilip bitecek belki bir daha hatırlanmayacaktır. Ona verilen ilk armağanlardan biri olan ismi tüm yaşantısı boyunca onunla kalacaktır. Diğer her şey gibi ismi de en güzeli olmalıdır. Bu güzel isimlerden biri olan Zemzem isminin anlamı nedir? Diye elbette merak edilebilir. Çok özel çok değerli anlamı vardır. Taşıyan kişi için de çok güzeldir.

Bu ismin anlamı; Kabe çevresindeki ünlü kuyuyu bilmeyen yoktur. Zemzem ise tüm İslam aleminin kutsal saydığı bu kuyudan çıkan suyudur. Kâbe’yi ziyaret edenlerin getirdiği bir hediyedir. Diğer bir anlamı da yavaş yavaş hafif bir şekilde türkü söylemektir.

Arapça kökenli bir sözcük olan Zemzem ismi içerisindeki Z harfi kulakta bir dolgunluk, keskinlik yaratır. Net bir söyleme sahiptir. Bu anlamı hem de bu yönü ile kız ve erkek bebekler için tercih edilen isimlerden biridir. Zemzem Kur’an da geçiyor mu diye merak ediliyor. Hayır, Zemzem ismi Kur’an’da geçmemektedir.

İsim analizlerinin yapılması son yıllarda önem kazanmıştır. Bazı sosyal analistler bu alana özellikle büyük ağırlık vermiştir. Bebek bekleyenlerin de merakla takip ettiği ve incelediği bir konu olmuştur. Çok sayıda yapılan çalışmalar yakından takip edilmektedir. Zemzem isminin analizi sonucunda derin ve yoğun duygulara sahip oldukları görülmüştür. Çok heyecanlı yapıları ve aniden sinirlenmeleri belirgin özellikleridir. Kimseye karşı kin tutmaz ve kimse hakkında kötü düşünmezler.

Olumlu yönleri neşeli ve hayat doludurlar. Yaşamdan zevk almak için her ortamı değerlendirirler. Lüks yaşamayı severler ancak açgözlü değillerdir. Hedeflerine ulaşmayı hırs yaparlar.

Olumsuz yönlerine bakacak olursak çok tutucu yapıya sahip olup fazlasıyla sahiplenici ve kıskanç olurlar. Hassa yapıları alıngan olmalarının nedenidir.

Fiziksel özelliklerinden en belirgini çok düzgün bir görüntüleri vardır. Her şeyleri tam kararında ve orantılıdır. Boyları uzun, saç renkleri açık kestanedir. Yüz hatları belirgin ve uyumludur. Omuzlar orta genişlikte boyunları kısadır.

Benzer karakteristik özellikler gösteren kişilerin ortak noktalarından biri de aynı ismi taşımasından kaynaklandığını düşünen bazı çevreler bulunmaktadır. Konuyu düşüncede bırakmayıp araştırma yapanlar da vardır. Onlara göre Zemzem isminin kişilik analizi sonucu oldukça farklıdır. Duygularını yoğun yaşayıp dışa da vurdukları için, sanata yatkın, üretken ve yaratıcı kişilerdir. Sadece başkalarının etkisi altında kalmamalıdırlar.

Bebeğe verilecek ismin yaygın olarak ülkemizde bulunuyor olması bazı aileler için önemlidir. Bazıları çok yaygın olan isimleri tercih ederken bazıları da bu tür şeyler üzerinde pek durmazlar. Zemzem isminin ülkemizdeki sıralaması şu şekildedir. Tercih edenlerin sıralaması 1.413’tür. Erkek ve kız isim sıralamasında ise 91’dir. Son bir yıl içerisinde bu ismi 51 kişi almıştır.

Zemzem ismine benzer kardeş isimleri de düşünmek, bu isme uyumlu başka isimler bulmak çoğu ebeveynin yapmış olduğu şeydir. Ses olarak Zemzem ismine benzer isimler arasında ilk akla gelen kız isimleri Zerrin, Züleyha, Zeliha, Zühra, Zehra, Zambak, Zarif, Zarife erkek isimleri ise Zafer, Zeki, Zahit, Zafir, Zübeyir, Ziya’dır.

İsim seçiminde bulunurken toplumumuzdaki merak edilen konulardan biri de seçilen ismin caiz olup olmadığıdır. Zemzem ismi caiz mi sorusuna cevap verecek olursak caiz olmayan isimler arasında olmadığı görülmüştür.

Zemzem ismi genelde Kabe’ye gidenler tarafından çocuklara isim olarak verilmektedir. Zemzem ismini taşıyan ünlüler ayrıca merak edilebilir. Bu ismi taşıyan ünlü yoktur.

Zemzem isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kabe Çevresindeki Ünlü Kuyu Ve Bu Kuyunun Müslümanlarca Kutsal Sayılan Suyu. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Yavaş yavaş, hafif türkü söylemek.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Zemzem ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zemzem ismini kullanan 5.564 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zemzem ismini kullanan 546 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zemzem ismini kullanan 359 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zemzem ismini kullanan 126 kişi bulunmaktadır.

Zemzem isminin Türkiye sıralaması

Zemzem en çok kullanılan 1413. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 91. isimdir.

Zemzem ismini kullananların sayısı, son bir yılda 51 kişi artmıştır.

Zemzem isminin Harf Analizi

Kişiye Zemzem ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

Zemzem İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zemzem ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zemzem isminin anlamını gözden geçirin!

Zemzem İsminin Numerolojisi

Zemzem isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
E: altı
M: on altı
Z: yirmi dokuz
E: altı
M: on altı
TOPLAM: 102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap