Zayıflamak İçin Yaşınıza Uygun Spor Yapın

Her yaşta metabolizma farklı çalışır bu yüzden; 20'li, 30'lu, 40'lı, 50'li ve 60'lı yaşlarda yaşa uygun spor yapmak zayıflamak için önemlidir.

Zayıflamak için spor yapmak genelde farklı diyet reçetelerinden sonra veya beraber tercih edilirken aslında sporun beslenmek ya da nefes almak gibi hayatınızın bir gereksinimi olduğu unutulmamalıdır. Zayıflamak için yaşınıza uygun spor yapmak hem sağlığınız için hem de formda kalmak için oldukça önemlidir.

Kişilerin yaşları değiştikçe bedenin gereksinimleri de değişmektedir bu sebeple zayıflamak ya da sağlıklı kalmak adına yaşınıza uygun spor dalını yaparsanız sonuç almanız daha kolay olacaktır.

Yaşa uygun sporları seçmekteki amaç vücudun değişimlerine cevap vermektir vücut özelliklede kadınlarda birçok değişiklik yaşanıyor. Ergenlik, hamilelik, doğum, menopoz dönemlerinin tümünde yaşanabilen aşırı kilolar tüm bu olumlu ya da olumsuz değişikliklerde yaşanan değişiklikleri vücuda sağlıklı kazandırırken fit kalmak mümkün olacaktır.

20’li yaşlarda fiziksel olarak oldukça sağlıklı olduğunuz için uzun mesafe koşu ya da yoğun antrenmanı sporları tercih etmeniz oldukça sağlıklı olacaktır bu yaşlarda metabolizma oldukça hızlı olduğu için yaşam şekli haline getireceğiniz bir sporu 10 yıl süreci için tercih etmeniz sizin için oldukça yararlı olacaktır.

30’lu yaşlarda artık vücudunuz spor yapsa da bedende yaşlanma belirtileri ortay çıkıyor ve daha çok 4 günde 1 saatlik kardiyo ve direnç içeren kardiyo çalışmayı ihmal etmeyin, spor yaparken uzun süre yapmamaya ve bir gün ara vererek yapmaya çalışın.

Kardiyo çalışmak kaslarınızı yaşlanmaya karşı koruyacak kilo vermek istediğinizde ise kas dokunuzu kaybetmeden sağlıklı spor ve form tutmuş olacaksınız.

40’lı yaşlara geldiniz de ise haftada 3 gün günde 1 saat ağırlık çalışması yapın bunun yanında haftada 5 gün günde 45 dakika kardiyo yapmaya ihmal etmeyin. Haftada bir gün ara vererek vücudunuzu dinlendirin, kas yapınız ne kadar güçlü olursa yaşlanmayı erteler kilo almayabilirsiniz. Bu yaşlarda genelde kaslar güçlü şekilde sarkmaya başlıyor.

50’li yaşlar özelikle bayanlar için menopoz yaşı olduğu için kemik erimesine karşı kas gücünü sağlamakta yarar vardır. Kemik erimesine karşı haftada 4 ya da 6 defa 20 ve 40 dakikalık kardiyo ve haftada 2 kez yarım saat ağırlık çalışması yapmaya çalışın.

60’lı ya da üstü yaşlarda iseniz kardiyo çalışması elbette yapılabilir fakat eklemleri ve kası yoracak sürede olmamasına dikkat edilmelidir. Eklem ağrıları çekiyor olabilirsiniz bu sebeple kısa yürüyüşler yapabilir, yüzebilir ya da bisiklet kullanarak spor egzersizleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap