ZAYIFLAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

zayiflamak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir-8891

Zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunu her gün binlerce insan kendine soruyor. Bariz olan gün boyu yenen gıdalardan alınan kalorilerin yakılan kalorilerden az ..

Zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunu her gün binlerce insan kendine soruyor.

Bariz olan gün boyu yenen gıdalardan alınan kalorilerin yakılan kalorilerden az olması dışında zayıflamak için neler yapılmalı sorusu neredeyse tüm kilolu kişilerin kafasını kurcalıyor.

Kilo vermek için yapılması gerekenlerde kesinlikle ilk sırayı zayıflamak için zihnen hazır olmak alıyor.

Çünkü bir insan buna zihnen hazır değilse isterse uygulayacağı diyeti harfi harfine hayata geçirsin yaptığı diyetten tam sonuç alamıyor.

Bunu için kişi öncelikle zayıflamaya karar vermeli ve bu kararı zihnen kabul etmeli. Kişi kendini zihnen hazırladıktan sonra geriye uygulanacak iyi bir diyet programı bulmak ve egzersiz gibi şeyler kalıyor.

ZAYIFLAMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Temel Kural:

Fazla kilolarınız varsa öncelikle bu kilolardan kurtulmak için uyulması gereken temek kural aldığınız kalorinin verdiğiniz kaloriden az olmasıdır.

Çünkü kişi gün içinde aldığı kalorileri yakamadığı için kilo almaktadır. Alınan kalori yakılan kaloriden ne kadar az olursa kişi o kadar fazla kilo verir.

Bu uyulması gereken en temel kuraldır.
Hedefinizi Belirleyin: Öncelikle belirtmek gerekir ki kişilerin zayıflamaya başlamadan önce kendilerine bir hedef belirlemeleri gerekir.

Ancak genellikle herkes şu kadar kilo vereceğim şeklinde hedefler belirlemektedirler. Ancak unutulmaması gerekir ki her ne kadar kilo verilirse verilsin beslenme alışkanlığı eğer eskiye dönerse verilen kilolar geri alınacaktır.

Bu sebeple hedefinizi şu kadar kilo vereceğim şeklinde değil de beslenme alışkanlıklarımı değiştirip düzenleyeceğim şeklinde belirlerseniz sizin yararınıza olacaktır.

Ancak insan yine de bir kilo hedefi belirleyip de o hedefe yaklaştıkça kendini daha iyi hissediyor ve uyguladığı diyet programına daha sıkı bağlanıyor.

Bu sebeple kilo hedefi belirleyecek olan kişilerin gerçekçi hedefler belirlemeleri kendi yararlarına olacaktır. Bu hedefi belirlerken de öncelikle ideal kilonuzu öğrenmeli ve buna göre hedefler belirlemelisiniz.

Günlük Tutun:

Diyet yaparken bir diyet günlüğü tutarsanız ve günü gününe diyet hakkında yaptıklarınızı yazarsanız sonrasında yaptığınız doğruları ve yanlışları aynı yerde görme şansına sahip olursunuz. Her öğün neler yediğinizi, belirlediğiniz diyet programının dışında bir şey yiyip yemediğinizi, yemekleri nasıl hazırladığınızı (haşlama, kızartma, fırında gibi), o gün yaptığınız egzersizi ve kaç kalori alıp kaç kalori yaktığınızı bu günlüğe yazabilirsiniz.

Öğün Atlamayın:

Diyete başladıktan sonra yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de öğün atlamamaktır. Bazılarımız öğün atlayarak o öğünde alacağı kaloriden kurtularak daha çabuk kilo vereceğimizi düşünürüz. Ancak bu doğru bilinen bir yanlıştır.

Çünkü kilo verirken az kalori almak kadar çok kalori yakmak da önemlidir ve kişiler kalori atlayarak metabolizma hızlarını düşürürler ve bu sebeple kalori yakımı yavaşlar.

Ayrıca aç kalmanın verdiği halsizlik hissi ve bir sonraki öğüne çok aç girmenin de etkisiyle o öğünde gerekenden fazla kalori alma riski de söz konusu.

Diyet yapanlar arasında öğün atlayarak diyet yapanlar ve günde 3 öğün yemek yiyenler arasında yapılan araştırmada günde 3 öğün düzenli bir şekilde ve öğün atlamadan diyet yapanların daha çok kilo verdikleri tespit edilmiştir.

Aynı zamanda öğün atlayarak uzun süre açlık yaşanması durumunda yağ dokusu yerine kas dokusundan kaybedeceğimizi de unutmamak gerekir.

Ev Yemekleri:

Beslenme tarzları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ev yemeği yiyenlerle dışarıda yemek yiyenler arasında kilo vermede farklılıklar olduğu ve ev yemeği yiyen kişilerin çok daha fazla kilo verebildiği saptanmıştır.

Bunun esas sebebi ise dışarda yenen yemeklerde porsiyon ayarının sizin elinizde olmaması ve önümüze hazır olarak gelen yemeği daha fazla yeme potansiyeline sahip olmamız. Dışarıda yenilen öğün sayısı ne kadar az olursa bu sizin zayıflamanız için karnenize yazılacak büyük bir artı demektir.

Su İçin:

Su içmenin sağlık konusundaki faydalarını neredeyse tüm doktorlar, beslenme uzmanları ve televizyon programlarından günlük hayatımızda çok fazla duyuyoruz. Su içmek sağlık konusunda faydalı olduğu kadar zayıflamak için de oldukça faydalıdır.

Günde en az 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü suyun kalori miktarı sıfırdır ve içtiğiniz su sayesinde mideniz dolarak tokluk hissi verir.

Ayrıca yemeklerden yarım saat önce su içmek yemek esnasında alacağınız kalori miktarını azaltmanıza yardımcı olur.
Listenizi Hazırlayın ve Ona Bağlı Kalın: 1 hafta boyunca yiyeceğiniz tüm öğünleri detaylı olarak belirleyin ve bunu yazarak planınıza sadık kalın. Bu listeyi yazarak planınızda oluşacak sapmaları en aza indirirsiniz.

Bu sayede ne kadar kalori aldığınızı çok daha rahat görebilirsiniz. Bu liste ile ayrıca istenmeyen atıştırmalıkların önüne geçebilirsiniz. Ancak kilo hedefinde olduğu gibi bu listeyi hazırlarken de kendinize gerçekçi bir lifte hazırlamalı ve sevdiğiniz yiyecekleri tamamen liste dışı bırakmamalısınız.

Daha Fazla Hareket Edin:

Egzersiz kısmına genellikle diyetlerin en zor ve en iç karartıcı kısmıdır.

Çünkü mesela yediğiniz bir simitten aldığınız kaloriyi yakabilmek için neredeyse bir buçuk saat tempolu bir şekilde yürümeniz gerekiyor. Ancak egzersiz zayıflamak isteyenlerin bir numaralı yardımcısı.

Çünkü çok düşük kalorili bir diyet yapmaktansa alınan fazla kaloriyi egzersiz ile atmak hem daha kolay hem de daha sağlıklıdır. Bu sebeple hareket etmeyi alışkanlık haline getirin ve bir yere giderken mümkün olduğunca yürüyün ve asansör yerine merdiven kullanmaya çalışın.

ZAYIFLAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN DİĞER ŞEYLER

Her gün tartılmak yerine haftada 1 tartılın. Önemli olan 1 haftada kaç kilo verdiğiniz değil az da olsa kilo vermeye devam etmeniz.
Her öğünden önce ve sonra 1 büyük bardak su için.
Bir araştırmaya göre zayıflayacağı konusunda arkadaşlarıyla iddiaya girenler daha çabuk kilo veriyor.

Yatağa girmeden 2 saat önce bir şeyler yemeyi bırakın.

Kilo veremiyorum diye stres yapmayın.

Stres sadece daha fazla yemek yemenize veya yüksek kalorili atıştırmalıklara yönelmenize neden olur.

Her hafta hedeflediğiniz kiloyu veremeyebilirsiniz.

Bu normal ve herkes için geçerli bir durum.

Bu gibi haftalarda kendinize yüklenmeyin.

Yakın çevrenize diyet yaptığınızı söyleyerek onlardan moral desteği alın.

Kola ve ambalajlı meyve suları içmeyin.

Diyet bile olsa hazır meyve suyu yerine taze sıkılmış meyve suyu için.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol