Zati İsminin Anlamı

zati-isminin-anlami-43620

Zati İsminin Anlamı Nedir?

Türkiye’de Zati ismi 389 kişi tarafından kullanılıyor. Aslında bu ismi çok fazla duymak pek mümkün olmuyor. Az rastlanılan bir isim olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Haliyle az kullanılan bir isim olmasından dolayı anlamı da bir hayli merak konusu olmaya başlamıştır. Zati isminin anlamı nedir diye baktığımız zaman ise kendisiyle ilgili olan, özel, özle ilgili anlamlarına çıkar. İsmin farklı bir anlama sahip olduğunu söylemek mümkündür. Zati isminin anlamını öğrendikten sonra eğer ki çocuğunuza böyle bir isim koymak isterseniz koyabilirsiniz.

Zati ismi ile alakalı olarak bir diğer başka sorulan sorulardan biri ise ismin kız mı yoksa erkek için mi kullanılabilir olduğu diyebiliriz. Bu ismin erkekler için geçerli olduğunu söylememiz gerekir. Kızlara koyulması için uygun bir isim olmadığını söylememiz gerekir. İsmin kökenine indiğimiz zaman ise Arapça olduğunu söylememiz gerekir. Söyleniş olarak zaa-ti şeklindedir. Söylenişi de kolay olmasından dolayı çocuklarına böyle bir isim vermeyi uygun görenler olabiliyor. Zati TDK’deki anlamı ne olduğu da isim hakkında araştırma yapanlar açısından öğrenilmek istenen konulardan biri haline geliyor. İsmin TDK de ki anlamı zaten şekildedir. Kuran da geçen bu ismin, kendine ait olan anlamlarında kullanıldığını söylememiz gerekir. İsmin Kuranda geçmesi daha fazla bir anlam ifade etmesine neden oluyor diyebiliriz.

Zati isminin kişilik analizi, çocuklarına koyacak olanların bir başka merak ettiği konulardan biri olmuştur. Çevresi geniş değildir. Tam aksine az ama öz diyebileceğimiz bir kişilerden kuruludur. Dostları her ne kadar az olsa da öz şekildedir. İstedikleri an yanındadır ve hep destek olur. İnsan ilişkilerinde ise yerin deyimindeyse sevdi mi tam seven bir özelliğe sahiptir. Fakat kanı almaza ne yazık ki bir daha o kişiye ısınamaz. Çok heyecanlanmasına neden  olacak bir olayla karşılaştığı zaman gözleri de farklı bir şeyi görmez. Tam aksine kendilerini o olayın içerisine bırakır. Heyecan verici diyebileceğimiz olayla ilgili olarak anında bir sonuca ulaşma isteği içerisinde olur. Çok fazla duygusal özelliğe sahiptirler. Aynı zamanda yürekleri ise geniştir. Çok çabuk insanlara inanıp yanlarında olabilir. Bu özellikleri bazı zamanlar ister istemez çevresi tarafından darbe yemesine neden olur.

Zati isminin kişilik analizini yaparken şimdiye kadar hep olumlu yanlarından söz ettik. Fakat bu ismin olumsuz yanlarının da olduğunu söylememiz gerekir. İsmin olumsuz tarafları ile ilgili olarak belirtmemiz gerekirse aşırı soğuyan, zor affeden, zor memnun olan, kuşkucu ve titiz bir kimse olarak karşımıza çıkar. Zati isminin harf analizi ise şu şekildedir;

Z Harfi: Bilimsel merakı olan, okumayı seven bir kişi

A Harfi: Enerjik, atılgan bir kişi olan

T Harfi: Duygularını açma konusunda zorluk yaşayan

İ Harfi: Hassas bir yapıya sahip olan

Zati isminde bakıldığı zaman her bir harfinde kendi içerisinde farklı şekilde bir anlamlara sahip olduğu da görülür. Zati ismine benzer isimler vardır. Bu benzerliğin nedenine geldiğimiz zaman içerisinde yer alan harflerle alakalı şekildedir. Buna göre isme benzerlik gösterenler Memati, Necati, Hayati, Zerdali, Zatiye isimleri olduğunu söyleyebiliriz. Zati ismi caiz mi diyenler Kuranda geçtiğinden dolayı dinen bir sakınca durumu söz konusu değildir. Buna göre isteyen ebeveynler erkek çocuklarına bu ismi gönül rahatlığı ile verebilir.

Zati ismine sahip olan ünlüler var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Mehmet Zati, Zati Sungur bilinen kişiler arasında yerini aldığını söyleyebiliriz. Başka bildiğiniz kişiler varsa mesaj yoluyla bizlere iletebilirsiniz.

Zati isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kendiyle İlgili, Kendine Ait, Özel.
  • 2 – Özle İlgili.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: za:ti:
Kuran ‘da geçiyor.

Zati ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zati ismini kullanan 389 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zati ismini kullanan 79 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zati ismini kullanan 16 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zati ismini kullanan 14 kişi bulunmaktadır.

Zati isminin Türkiye sıralaması

Zati en çok kullanılan 4085. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1993. isimdir.

Zati isminin Harf Analizi

Kişiye Zati ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Zati İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zati ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zati isminin anlamını gözden geçirin!

Zati İsminin Numerolojisi

Zati isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
A: bir
T: yirmi dört
İ: on iki
TOPLAM: 66

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap