Zakir İsminin Anlamı

Zakir İsminin Anlamı

Erkek çocuklarına konulmak üzere tercih edilebilecek pek çok isim alternatif bulunduğu görülmektedir. Bu programda anne ve baba adaylarına sıklıkla orijinal ve düzgün bir isim arayışı içerisine girdikleri görülmektedir. Hamilelik sürecinin en sıkıntılı yanlarından bir tanesine bebeğe isim seçme sürecidir.

Herkesin önerisini dinlemekle kafasını bulandıran anne ve baba adayları sıkı bir araştırma sürecine girerek çocuklar için en doğru ismi bulmayı hedeflemektedir. Bu sebeple de internet üzerinde araştırma yapan anne ve baba adaylarının Zakir ismi ile karşılaştıkları görülmektedir. Bu isimle karşılaşan anne ve baba adaylarının öncelikli olarak araştırdıkları sorulardan bir tanesi Zakir isminin anlamı nedir? sorusu olmaktadır.

İsim araştırması gerçekleştirilirken Zakir isminin anlamı büyük önem arz etmektedir. Bu ismin dini yorumlarının oldukça ağır ve fazla olduğu görülmektedir. Dini anlamda son derece hayırlı alanlara tekabül eden bu ismi sık sık kullanıldığı görülmektedir. Zakir isminin anlamı incelendiğinde bu ismin zikrullah eden kişiler için kullanıldığı görülmektedir. Bu sebeple anlamları son derece yüksek olan bu ismin çocukları konulmak üzere tercih edilebildiği görünmektedir.

Dini anlamda son derece güzel ve olumlu anlamları olan bu ismin Türkiye’de pek sık kullanılmadığı görülmektedir. Bu ismin istatistiği incelendiğinde Türkiye sınırları içerisinde ortalama bir kullanım seviyesinin olduğu anlaşılmaktadır. İsmin genellikle zikreden kişilere ve zikrullahta bulunan kişileri ifade etmek için kullanılıyor olması ve dini anlamda anlamının yoğun olması çocuklara ağır gelebileceği düşüncesiyle ebeveynler tarafından Zakir ismi çocuklara konulmamasına sebep olmaktadır.

Bu isimle ilgili merak edilen bir diğer konu ise Zahir ismi caiz midir? sorusudur. Bu ismin sakıncalı olan ve kötü anlamları yer almadığı görülmektedir. Erkek isimleri arasında yer alan Zakir ismi ile ilgili çok son derece güzel yorumlar getirilmektedir. Çocuğa bu isim konulması ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Zakir ismi ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise Zakir isminin harf analizi olmaktadır. Bu ismin içerisinde bulunan z harfi başarılı olmayı, a harfi atılganlığı ve enerjikliği ile ilgili k harfi unvan sahibi olmayı, i harfi ön sezilere sahip olmayı, r harfi ile tereddütlü olmayı çağrıştırmaktadır. İsmin genel yorumları son derece hayırlı şekillerde açıklanmaktadır. Harf analizi bakımından da bu ismin olumlu anlamlarının olduğu görülmektedir. Zakir isminin sahip olduğu pek çok olumlu anlam bulunmaktadır. Bu anlamlar ismin içerisinde yer alan harflerin yarattığı titreşimler sonucunda oluşmaktadır.

Zakir ismi ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise Zakir isminin karakteristik özellikleri olmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin son derece sabırlı, uyumlu, çalışkan, hırslı, ön sezili, duyarlı, vefakar, fedakar, merhametli, yardımsever, hoş sohbet, dost canlısı, enerjik, samimi bir göster sempatik, cömert, kişiler olduğu görülmektedir. Genel bir değerlendirme yapıldığında Zakir isminin olumlu özellikleri arasında bu özellikleri saymak mümkündür.

Zakir ismini tercih etmek istemeyen anne ve baba adaylarının Zakir ismiyle uyumlu isim arayışı içerisine girdikleri de görülebilmektedir. Bu bağlamda anne ve baba adaylarının karşısına çıkabilecek pek çok alternatif isim bulunmaktadır. Hâkeri, Hami, Zikir, Zarif, Zuhur Zamir, Fakir, Hakir, Demir isimleri bu isme benzerlik gösteren isimler arasında yer almaktadır.

Aynı ve baba haberlerini çocuklarına direkt olarak Zakir ismini koymak istememeleri durumunda bu alternatifler arasından bir tercihte bulunmaları mümkün olmaktadır. Genel itibariyle oldukça olumlu anlamları bulunan bu ismi tercih etmek istemeyen kişiler benzer isimlerden yana tercihini kullanabilmektedir.  Listede yer alan isimlerin tamamı son derece anlamlı isimlerdir.

zakir-isminin-anlami-12858
Zakir İsminin Anlamı

Zakir isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Zikreden, ,Anan. Allahı Gerektiği Gibi Teşbih Ve Tehmid Eden. Kuranı Öğüt Verici, Gerçek Bir Zikir Olarak Gören.
  • 2 – Zikreden, zikredici, anan, Allah’ı zikreden.
  • 3 – Hafızası kuvvetli.
  • 4 – Alevi-Bektaşilikte, Cem ibadeti içerisinde deyişleri saz eşliğinde söyleyen ve kuşaktan kuşağa sözlü aktarma yolu ile yetişerek gelen ozanlardır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: za:kir
Kuran ‘da geçiyor.

Zakir ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zakir ismini kullanan 2.985 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zakir ismini kullanan 630 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zakir ismini kullanan 184 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zakir ismini kullanan 174 kişi bulunmaktadır.

Zakir isminin Türkiye sıralaması

Zakir en çok kullanılan 1852. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 892. isimdir.

Zakir isminin Harf Analizi

Kişiye Zakir ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Zakir İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zakir ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zakir isminin anlamını gözden geçirin!

Zakir İsminin Numerolojisi

Zakir isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
A: bir
K: on dört
İ: on iki
R: yirmi bir
TOPLAM: 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap