Zahter Nedir? Ne İşe Yarar?

  Doğal ve kendiliğinden yetişen bitkiler arasında bulunan Zahter son derece yaygındır. Özellikle günümüzde kullanılması bu yaygınlığı özetleyebilir. Zira..

Doğal ve kendiliğinden yetişen bitkiler arasında bulunan Zahter son derece yaygındır. Özellikle günümüzde kullanılması bu yaygınlığı özetleyebilir.

Zira Osmanlı döneminden bu yana kahvaltılar için vazgeçilmez bir alternatiftir. Hem yiyecek olarak hem de çayının demlenmesiyle içecek olarak kullanılan saplı bir bitkidir.

Yetişme alanı olarak dağlık bölgeler yoğunluktadır ve sıcak coğrafyaları sever. Zahter bitkisinin yararları birçok hastalık için söz konusu olduğundan ötürü tarihe meydan okuyarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Türkiye’de Zahter bitkisi sadece Gaziantep ve Hatay civarında yetiştirilir, toplanır ve yöresel tatlar arasında barındırılır. Bazı şehirlerde ise aktarlarda çok rahat bulunabilecek bir bitkidir.

Ağustos aylarında tam manasıyla olgunlaşır ve bu aşamada toplanır. İnsan sağlığında önemli bir yer ettiğinden dolayı herkes tarafından sevilen Zahter bitkisi aynı zamanda hamilelik dönemi için asla önerilmemektedir.

Aynı kullanılmama durumu guatr rahatsızlığı yaşayanlar içinde geçerlidir. Bu tip rahatsızlıklarda doktor gözetiminde kullanım esas alınabilir.

Zahter Nasıl Tüketilir?

Zahter kahvaltılarda tüketilen bir bitki olmakla beraber kullanım şekli ikiye ayrılmaktadır. Saplı bir bitki olduğu için Zahter bitkisini demleyerek çay olarak içen geniş bir kitle vardır.

Aynı zamanda lezzetli kahvaltılıklara özen gösteren yöresel mutfakların vazgeçilmez şifa depolarındandır.

Hem lezzet açısından hem de içeriğindekiler sayesinde sağlıklı bir baharat olmasından ötürü mutfakların vazgeçilmezleri arasına girebilir.

Zahter Çayı Nasıl Demlenir?

Zahter çayı demlemek klasik çay sevenlere biraz garip gelebilir. Çok kısa sürede tüm içeriğini sıcak suya bırakabilen bir bitki olduğu için çaydanlığın içerisinde uzun süre bekletilmemelidir.

Bu noktada çayın demlenmesi için dakikaların yeterli olacağını vurgulayalım.

Birçok kişinin Zahter çayı demleme süresini anlık olarak ifade ettiğine şahit olabilirsiniz. Süzme çaylar gibi süzek üzerine koyulan bitkinin üzerinden sıcak su akıtılarak bardağa boşaltılır.

Bu sayede bitki özütü bardağa sıcak suyla dahil olur. Aksinin yapıldığı ve dakikalarca kaynatıldığı durumlarda Zahter’in faydaları tam manasıyla gözlemlenemez.

Kahvaltılık Zahter Yapımı

Çayından ziyade kahvaltılık Zahter yapımı çok daha yoğundur.

Tahmin edebileceğiniz gibi kurutulmuş Zahter bitkisi diğer baharatlar gibidir.

Dolayısıyla kahvaltılık olarak birçok kişinin poy olarak adlandırdığı baharata benzetilir.

İçeriğinde ise sağlık açısından önemli birçok baharat ve benzeri besine rastlanabilir.

Leblebi
Kavun çekirdeği
Küzbara
Kimyon
Buğday
Karpuz çekirdeği
Biber
Susam
Sumak
Tuz
Rezene
Menengiç
Kavrulmuş Nohut

Tümü karıştırıldıktan sonra zeytinyağına bandırılan ekmekle tüketilebilir. Efsanevi bir lezzeti olmasının yanı sıra kahvaltıda yenebilecek en sağlıklı kahvaltılıklar arasında sayılmaktadır.

Zahterin Faydaları

Zahterin yararları arasında vücudunuzun hemen hemen her noktası vardır. Örnek vermek gerekirse Zahter çayı ya da kahvaltılık olarak tüketilen baharat iç organlarınızın büyük ölçekte rahatlamasını sağlayacaktır.

Karın ve Bağırsak Ağrıları

Çoğu zaman mesane ağrısı olarak bilinen ve karın boşluğunda meydana gelen dayanılmaz sızılar size zor zamanlar yaşatabilir.

Zahter tüketmek idrar yollarındaki rahatlamayla mesane ağrılarınızı sonlandırabilir. Böbrek ağrısı çekenler içinde çözücü bir unsurdur.

İştah Açıcı

Birçok tüketiciye göre kahvaltıda daha dengeli ve yeterli beslenmek için bu tip iştah açıcı baharatlara başvurulmalıdır. Aynı zamanda farklı baharatlarla harmanlanabilmesi en büyük avantajıdır.

Çarpıntıları Azaltır

Kalp çarpıntıları yaş ve sağlık standardına bakmaksızın herkesin sorunu olabilir. Ciddi çarpıntılar ise zamanla kalp kriziyle sonuçlanabilir.

Sinir Sistemini Korur

Sinir sisteminizde ani boşalmalar, refleks zayıflıkları ve şoklar yaşıyorsanız bunu daha güçlü bir yapıya büründürmeniz gerekir. Doğal yollarından birisini ise ister çay olarak isterseniz yiyecek olarak tüketebilirsiniz.

Hazmetmenizi Sağlar

Bağırsak ağrılarının neredeyse tamamı hazmı zor yiyeceklerden kaynaklanır. Bu sebeple hazmetmenizi zorlaştıran etkenleri ortadan kaldırabilecek bir bağırsak rahatlatıcıyla tanışmalısınız. Zahter yemek bağırsaklara ve hazımsızlığa kesinlikle iyi gelmektedir.

Yaraların Kapanmasını Hızlandırır

Vücudunuzda oluşan ve geçme süresi uzun olan yaraların oluşum sürecinin hemen ardından kapanma zamanını daraltır. Daha çabuk bir iyileşme süreci sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap