Zahide İsminin Anlamı

zahide-isminin-anlami-96190

Zahide İsminin Anlamı

Zahide isminin kökeni Arapça’dır ve ülkemizde en çok kullanılan isimler sıralamasında 324. sıradadır. Bu ismi taşıyan kişiler romantik ve ince düşünceli insanlardır. Zahide isminin anlamı Allah için günahlardan ve ayıplardan kaçınan kişi demektir. Bu ismi taşıyan insanlar maneviyata ve samimiyete çok büyük bir önem verirler. 

Zahide isminin TDK’deki anlamı sözlüğünde Zahide isminin anlamı yiğit ve namusludur. Aynı zamanda Allah korkusu ve imanından dolayı bazı dünya nimetlerinden el etek çeken yani nefsine düşkün anlamı da vardır. Zahide isminin anlamı olarak geçen bir diğer ifade ise sofu ve dini emirleri yerine getiren kişidir. Doğruluktan ve dürüstlükten, hak yoldan ayrılmayan ve erken açılan yol anlamları da bulunur. Bu ismin erkek versiyonu ise Zahid’dir. 

Zahide ismini analizi, Z harfi açısından bilimi ve okumayı seven kişi ile karşılaşırız. Ayrıca A harfi de enerjik ve atılgan kişileri çağrıştırır. H harfi, durgun ve sakin anlamındadır. I harfi hassasiyeti, D harfi ise üstün güçlere ve yeteneklere sahip olmayı gösterir. E harfi ise mücadele eden ve cesur anlamındadır. Zahide isminin anlamı olan yiğit kelimesi ile bu anlamların bir kısmı uyuşmaktadır. Bu ismi taşıyan insanların kalın dudaklı, gamzeli ve hoş bir yüzü olacağına inanılır. Ayrıca zarif ve endamlı bir insanı çağrıştırır. Köşeli yüz hatları, belirgin elmacık kemikleri, düze ve geniş bir alın, kemerli bir burun da Zahide isminin getirdiği fiziksel özellikler olarak sıralanabilir. Ayrıca bu ismi taşıyan kişilerin dalgalı ve kalın telli saçlı olacağı da kabul edilir. 

Zahide isminin kişilik analizi açısından Zahide ismini taşıyan çoğu kişi hassas ve incedir. Güzel konuşan ve hitabeti güçlü olan Zahide ismi taşıyıcıları eleştiriye pek gelmez. Keyifçi ve eğlenmeyi seven kişilerdir. Olumlu özellikleri arasında merhametli ve sakin olmaları bulunur. Öte yandan bu ismi taşıyanlar şefkatli ve yoğun duygulara sahip insanlardır. Aşık olmayı ve çok derin hislere sahip olmayı isterler. Bu durumdan memnun kalırlar. Olumsuz özellikleri arasında ise marjinal ve bazen beklenmedik ve olmadık kararlar alma gibi özellikler bulunur. 

Zahide ismi caiz mi? Kuran’da geçmeyen bu isim sakıncalı bir isim değildir. Dileyen herkesin çocuğuna koyabileceği özel bir isimdir. Ancak koymadan önce anlamlarına bir göz atmak iyi olabilir. Anlamını öğrendikten sonra koyulması gerekir. Zahide isminin anlamı birden fazladır ve çoğu olumlu anlamdadır ama yine de anlamlarına bir göz atılarak konması gerekir.   

Zahide ismine benzer isimler mevcuttur. Zahide ismine en çok benzeyen kadın isimlerinden birisi Zeliha’dır. Ayrıca Zahire, Nevhide, Feride, Zaide, Hamide, Güzide, Vahide gibi isimler de harf benzerliği nedeniyle bu ismi çağrıştırır. Zübeyde, Zekiye, Abide ve Zahit de bu ismi çağrıştırır. Zahide isminin anlamı bilindikten sonra çocuğunuza koyabilir ve kardeşlerine de benzer isimlerden birisi bulmakta zorlanmazsınız.  

Zahide ismine sahip ünlüler çok merak edilir. Bu ismi taşıyan en ünlü kişilerden birisi televizyon programcısı Zahide Yetiş’tir. a979 doğumlu programcı halen günlük programlarla her gün ekranlara gelir. Ancak ünlü bir isim olmasa da bu ismi bize tanıdık yapan en ünlü eser Neşet Ertaş tarafından yazılıp bestelenen ve çok sevilen Zahide türküsüdür. Bu türkü sayesinde aslında eski ve klasik bir isim olan Zahide halen çok tercih edilir. Kız çocuklarına verilmek istenen bir isimdir. Zahide isminin anlamı açısından da çocuklara verilebilir. Çünkü günahlardan ve nimetlerden el çekme ve nefsine hakim olma anlamında güzel bir anlamı da bulunan bir isimdir.  

zahide-isminin-anlami-96190
Zahide İsminin Anlamı

Zahide isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İüpheli Şeyleri Bile Terkederek Günahtan Kaçan, Allah
    Korkusuyla Dünya Nimetlerinden El Çeken (Kimse).
  • 2 – Namuslu Ve Yiğit
  • 3 – Erken Açılan İz, Erken Açılan Yol
  • 4 – Doğruluktan Ayrılmayan
  • 5 – Dinin buyruklarını yerine getiren, haramdan kaçınan kimse, sofu.
  • 6 – [Bakınız: Zahid]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: za:hide
Kuran ‘da geçmiyor.

Zahide ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Zahide ismini kullanan 53.104 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Zahide ismini kullanan 6.334 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Zahide ismini kullanan 3.260 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Zahide ismini kullanan 2.017 kişi bulunmaktadır.

Zahide isminin Türkiye sıralaması

Zahide en çok kullanılan 324. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 167. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Zahide isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Zahide isminin Harf Analizi

Kişiye Zahide ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Zahide İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Zahide ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Zahide isminin anlamını gözden geçirin!

Zahide İsminin Numerolojisi

Zahide isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Z: yirmi dokuz
A: bir
H: on
İ: on iki
D: beş
E: altı
TOPLAM: 63

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap