Yüsra İsminin Anlamı

yusra-isminin-anlami-67515

Yüsra İsminin Anlamı

Yüsra ismi, ünlülerin çocuklarına Yüsra ismini vermesi ile popülerlik kazanan ve son derece fazla kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Yüsra isminin oldukça fazla kişi tarafından kullanılması ve kız çocuklarına verilmesi ile birlikte bu ismi ilk kez duyan kişiler “Yüsra isminin anlamı nedir?” sorusunu sormaktadır. İsim anlamları konusunda araştırma yapan kişilerin gerçekleştirmiş olduğu açıklamalara göre Yüsra isminin anlamı birden fazladır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Yüsra isminin anlamları arasında yedi farklı anlam bulunmaktadır. Bu anlamlara bakıldığında ismin ilk anlamının kolaylık, ikinci anlamının sol taraf, üçüncü anlamının kutlu, dördüncü anlamının terbiyeli, beşinci anlamının zengin, altıncı anlamının huzur, yedinci anlamının ise dürüst olduğu görülmektedir.

Yüsra ismi hakkında oldukça fazla merak edilen konulardan biri de Yüsra isminin istatistiği olarak bilinmektedir. 2022 yılında Türkiye’de paylaşılmış olan isim verilerine göre Yüsra ismi toplam 12.358 kişiye verilmiştir. Bu kişilerden 2286 tanesi İstanbul’da, 2286 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır.

Arapça kökenli ismi genellikle kız çocuklarında kullanılıyor olsa da erkek çocuklarında da kullanılan isimler arasında bulunmaktadır. Genel bir ifadeyle Yüsra isminin Türkiye sıralaması göz önünde bulundurulduğunda bu ismin kız çocuklarında en çok tercih edilen 485. isim olduğu ve son bir yıl içerisindeki artışının ise 1256 kişi olduğu görülmektedir.

Yüsra ismi çocuklara verilmeden önce detaylı bir şekilde araştırılmalı ve analizine bakılmalıdır. İsimlerin çocuklar üzerindeki etkisi oldukça büyük olduğu için ismin annesinin gerçekleştirmesi oldukça fazla önem taşımaktadır. Yüsra isminin analizi gerçekleştirildiğinde ise bu isme sahip olan kişilerin genellikle benzer karakteristik özelliklere sahip olduğu görülmektedir.

Bu konuda genel bir değerlendirme gerçekleştirildiğinde Yüsra isminin olumlu özellikleri arasında sessizlik, sakinlik, merhamet, gizemlilik, şefkat, uyumluluk, empati yeteneği, fedakarlık ve inanç özellikleri yer almaktadır. Ancak her resimde olduğu gibi Yüsra isminin olumsuz özellikleri de bulunmaktadır.

Genel bir ifadeyle Yüsra isminin olumsuz özellikleri arasında ise ani kararlar vermesi, öngörülemeyen bir insan olması, marjinallik, duygusuzluk ve sabit fikirlilik yer almaktadır. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda Yüsra isminin hem olumsuz hem de olumlu özelliklerinin oldukça fazla olduğunu görmek mümkündür. Bu nedenle Yüsra ismi tercih edilmeden önce Yüsra isminin olumlu ve olumsuz özellikleri göz önünde bulundurulmalı ve sonrasında tercih yapılmalıdır.

Pek çok ebeveyn çocuğu için uyumlu isim arayışında bulunmaktadır. Yüsra ismini ilk isim olarak seçen ve bu isme uyumlu bir başka isim arayışı içerisinde olan anne ve baba adayları Yüsra ismi ile uyumlu isimler listesi arasından seçim yapabilir. Siz de Yüsra ismi ile uyumlu isim arayışı içerisindeyseniz aşağıda yer alan listede Yüsra ismi ile uyum sağlayan isimler bulunmaktadır.

Bu listeden birkaç isim seçip deneyerek çocuklarınıza uyumlu isimleri oldukça kolay bir şekilde verebilirsiniz. Büyük bir dikkat ile seçilmiş olan isimlerin tamamı iyi bir anlama sahiptir. Elif Yüsra, Esra, Besra, Mısra, İsra, Asra, Nisra, Yüsr, Isra, Kisra, Yahya, Yekta, Yuşa, Yemliha, Yücel, Yüksel, Yusuf, Yusufhan, Yüksek, Yaşa isimleri Yüsra ismi ile uyumlu olan isimlerdir. Bu isimlerden birinin seçilmesi durumunda çocuklara uyumlu isimler verilebilmektedir.

Yüsra ismi hakkında merak edilen bir diğer soru ise “Yüsra ismi caiz midir?” sorusudur. Uzmanların gerçekleştirdiği açıklamalara göre Yüsra ismi Kur’an-ı Kerim’de geçen ve caiz olan isimler arasında yer almaktadır. Bu nedenle çocuklara Yüsra ismi verilirken herhangi bir endişe duyulmasına gerek yoktur. Sakıncalı isimler arasında yer almayan bu isim çocuklara verilebilir.

yusra-isminin-anlami-67515
Yüsra İsminin Anlamı

Yüsra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Sol taraf. İnşirah ve talak surelerinde geçer.(İnşirah suresi 5-6. ayetler.Talak suresi 7. ayet)
  • 2 – Kolaylık anlamına gelir.
  • 3 – Sol taraf. İnşirah ve talak surelerinde geçer. Kolaylık anlamıda taşımaktadır.
  • 4 – Huzur, refah
  • 5 – Kutlu.
  • 6 – Terbiyeli, dürüst, doğru
  • 7 – Zengin, şanslı, başarılı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Yüsra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Yüsra ismini kullanan 12.358 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Yüsra ismini kullanan 2.286 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Yüsra ismini kullanan 504 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Yüsra ismini kullanan 286 kişi bulunmaktadır.

Yüsra isminin Türkiye sıralaması

Yüsra en çok kullanılan 968. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 485. isimdir.

Yüsra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.256 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Yüsra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Yüsra isminin Harf Analizi

Kişiye Yüsra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Yüsra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Yüsra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Yüsra isminin anlamını gözden geçirin!

Yüsra İsminin Numerolojisi

Yüsra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Y: yirmi sekiz
Ü: yirmi altı
S: yirmi iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 98

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap