Yün Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

  Yün çamaşırlar eskisi kadar karşımıza çıkmasa bile soğuk havaların bir numaralı tercihi olarak kullanılmaya devam ediliyor. Haliyle kazanlar ve çoraplar..

Yün çamaşırlar eskisi kadar karşımıza çıkmasa bile soğuk havaların bir numaralı tercihi olarak kullanılmaya devam ediliyor. Haliyle kazanlar ve çoraplar yün olarak alınıp sıcak tuttuğu için son derece aktif bir biçimde kullanılıyor. Genel anlamda yün kazaklar nasıl yıkanır sorusuna sık şahit olduğumuz için bu aşamada farklı bir kaynak yaratmak istiyoruz. Çünkü birçok kişinin bilmediği ufak detaylarla hem kazağın temizliği hem de dayanıklılığı aynı seviyede tutulabilir.

Günümüz şartlarında beyaz yün kazak yıkamak ya da renklileri yıkamak tam bir işkenceye dönüşebiliyor. Çünkü yünün çekme gibi bir özelliği olduğu için soğuk su ya da sıcak su yapısını bozabilmektedir. Hatta bu yapının bozulmasının dışında renk konusunda da istenmeyen sonuçlar doğabilir.

Yün Çamaşırlar Makinede Yıkanır Mı?
Öncelikle herkesin merak ettiği ortak soruyla başlayıp yün kazaklar çamaşır makinesinde yıkanır mı konusuna değinelim. Bu tamamıyla yanlış bir uygulamadır ve çoğunlukla kazaklar bir daha giyilemeyecek şekilde makineden çıkar. Yün çamaşırlar için yıkama periyodu tamamıyla elde olmalıdır. Bu sayede kolaylıkla dayanıklı bir yün kazak yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Hem rengini korumak, hem bedeninin çekmesini önlemek, hem de dayanıklılığından bir şey kaybetmeden temizlenmesini sağlayabilmek için yün kazakların ılık suyla elde yıkanması zorunludur. Suyun soğuk ve sıcak olmamasına özen gösterdiğiniz gibi alternatif detaylarda önem taşıyor.

Yün Kazakları Yıkarken Neler Kullanılabilir?
Yün kazaklar elde maksimum 15 dakika yıkanmalıdır. Bu altın kural hem renk hem de yünlerin kendisini salmaması için önemlidir. Dolayısıyla buna ek olarak bazı kurallardan bahsedeceğiz.

Yün Kazakların Renk Salmaması İçin Tuz

Eğer kazaklarınızı yıkadığınız suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz koyarsanız bu yünün renk salmasını önleyecektir. Dolayısıyla solgun yün kazak deneyimini yaşamaktan kurtulabileceksiniz.

Yün Kazakların Renk Salmaması için Şap

Tuza alternatif olarak suyun içerisine bir tatlı kaşığı şap ilave etmeniz aynı sonuçla karşılaşmanızı sağlar.

Yün Kazakların Çekmemesi İçin Gliserin

Yün kazaklar çabuk yıpranabilen, dokusu bozulabilen ve bedeni çekerek artık giyemeyeceğiniz hale gelebilen ürünlerdir. Bu yüzden 15 dakikadan uzun süre yıkanmaması ve yıkadığınız suya 5 damla gliserin eklenmesi tavsiye edilir. Bu aynı zamanda yün kazakların kaşıntı yapmasını önlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Yün Kazakların Parlaması İçin Amonyak

Amonyak parlatıcı bir etkiye sahiptir. Yün kumaşların ise yıkandığı suya değil, durulama yaptığınız suya ekleyeceğiniz 2 damla amonyak ile kazağınızı hiç kullanmamışsınız havasına sokabilirsiniz. Pırıldayan bir yün kazak için durulama suyunda amonyaklı olarak 2-3 dakika bekletmeniz önerilir.

Beyaz Yün Kazakların Beyazlatılması İçin

Eğer yün kazağınız beyazsa durum biraz daha zor gibi görünebilir. Yıkama işlemini yaptıktan sonra daha beyaz bir görünüm elde etmek istiyorsanız kazağınızı derin dondurucuya koymalısınız. Burada yaklaşık 1-2 saat beklemesiyle beraber çıkarıp kurumaya alabilirsiniz. Kazağın beyazladığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap